Polska

Jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce - które warto zobaczyć w 2022 roku?

Polska

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Jarmark bożonarodzeniowy w Krakowie

Jarmarki bożonarodzeniowe są tradycją, która wywodzi się z Niemiec i Austrii, jednak zawitała ona także do innych krajów w Europie. Które z nich warto zobaczyć w Polsce, aby poczuć magię świąt? Sprawdź!

Jarmarki bożonarodzeniowe - tradycja

Najsłynniejsze kiermasze bożonarodzeniowe organizowane są w Niemczech, w Kolonii - od 1962 roku, w Norymberdze - od 1628 roku, w Berlinie - od 1529, a najstarszy we Frankfurcie - od 1393 roku. Jednak tradycja jarmarków dotarła niemal do całej Europy i można je spotkać np. w Estonii, na Litwie, w Hiszpanii, a także w Polsce. Zwyczajowo jarmarki czynne są przed świętami, rozpoczynają się już w listopadzie i najczęściej trwają aż do końca grudnia. 

Święta

Małgorzata Kożuchowska o przygotowaniach do świąt
Małgorzata Kożuchowska o przygotowaniach do świątDzień Dobry TVN
wideo 2/10

W Wigilię i święta Bożego Narodzenia kiermasze te są najczęściej nieczynne, jednak w inne dni można się na nich zaopatrzyć w piękne ozdoby, przysmaki i prezenty. 

Typowe jarmarki odbywają się w starych dzielnicach miast, na ulicach wystawiane są stragany, na których można kupić dekoracje bożonarodzeniowe, rękodzieło lub specjały kulinarne danego regionu. Ponadto, na jarmarkach odbywają się specjalne występy, np. koncerty charytatywne, pokazy czy jasełka. 

Które jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce warto odwiedzić w 2022 roku?

Jarmark bożonarodzeniowy 2022 w Warszawie

Jarmark ozdabiany jest przez Międzymurze Piotra Biegańskiego. Można go odwiedzać od 26 listopada do 6 stycznia 2023 roku i oglądać wyroby rękodzieła, rzemiosła oraz artystyczne, a także napić się słynnego korzennego grzańca. Barbakan przyozdobiony jest choinkami, w powietrzu czuć atmosferę świąt i zapach czekoladowych pierników. Dodatkowo na Rynku Starego Miasta wokół Pomnika Syrenki na Starówce pojawi się lodowisko.

Jarmark bożonarodzeniowy 2022 w Krakowie

W Krakowie jarmark zorganizowany jest na Rynku Głównym. Jarmark bożonarodzeniowy w Krakowie rozpoczął się 25 listopada i będzie trwał do 1 stycznia. Dostępnych jest wiele stanowisk stanowisk - zarówno handlowych, jak i gastronomicznych. Można w nich kupić przysmaki z Litwy, Ukrainy, Słowacji oraz Węgier, a także wszelkiego rodzaju rękodzieło i upominki. 

Choinka zostanie rozświetlona 3 grudnia o godzinie 17. Jak co roku, będzie miał miejsce również konkurs na najlepszą szopkę bożonarodzeniową. 17 grudnia o godzinie 12 ruszy Korowód Kolędniczy spod Barbakanu do Rynku Głównego.

Jarmark bożonarodzeniowy 2022 we Wrocławiu

We Wrocławiu odbywa się już 13. edycja jarmarku bożonarodzeniowego, która trwa do 31 grudnia. Na rynku ustawiono przepiękne dekoracje, wręcz bajkowe, w powietrzu czuć zapach grzanego wina, choinki i czekoladowe pierniki. Można na nim dostać cepeliny, pyry, szynki pieczone, ptysiowe gofry oraz wiele innych przysmaków.

Jarmark otwarty jest codziennie od 10 do 21, a 24 i 25 grudnia stoiska będą nieczynne. 26 grudnia otwarcie nastąpi o godzinie 13. W sylwestra część sprzedawców będzie prowadzić swoje stoiska do godziny 2:00. 

Jarmark bożonarodzeniowy 2022 w Poznaniu

Jarmark bożonarodzeniowy w Poznaniu będzie trwał do 27 grudnia. Od wtorku do czwartku i w niedzielę otwarty jest w godzinach między 11 a 21, a w piątki i soboty między 11 a 22. Jarmark będzie dostępny w trzech lokalizacjach: na Rynku Łazarskim między 3 a 18 grudnia, na Międzynarodowych Targach Poznańskich między 19 listopada a 23 grudnia i na Placu Wolności między 18 listopada a 27 grudnia. 

Jarmark bożonarodzeniowy 2022 w Gdańsku

Jarmark w Gdańsku będzie czynny do 23 grudnia. Od niedzieli do czwartku czynny jest między godziną 12 a 20, a w piątki i soboty między 12 a 21. Dla zwiedzających dostępnych jest 155 stoisk z świątecznymi upominkami, dekoracjami, a także ze słodyczami. Można je znaleźć na Targu Węglowym, ulicach Tkackiej i Bogusławskiego oraz przy Forum Gdańsk.

Dodatkowo można zajść do specjalnego Zakątka Łosiowego, Mikołajowego czy Artystycznego. Podczas jarmarku można spotkać po raz pierwszy ożywione dziadki do orzechów - Państwa Orzechowskich, którzy są w charakterystycznych strojach wzorowanych na mundurach żołnierzy Gdańskiego Garnizonu.

Jarmark bożonarodzeniowy 2022 w Łodzi

W Łodzi jarmark bożonarodzeniowy wróci 1 grudnia i będzie trwał do 23 grudnia. Całość będzie miała miejsce na ulicy Piotrkowskiej i Pasażu Schillera. Jarmark będzie otwarty między godziną 12 a 20 od poniedziałku do piątku, a w sobotę i niedzielę między 12 a 21.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: martin-dm/Getty Images

Pozostałe wiadomości