Polska

Kraków – co w tym mieście może nas zaskoczyć? Jakub Błaszczykowski: "Cały klimat tworzą ludzie"

Polska

Niewiele jest miast takich jak Kraków. Tutaj podczas zaledwie weekendowego wypadu zostaniesz, kim chcesz: koneserem wysokiej kultury, aktywnym turystą od rana do nocy, smakoszem, czy amatorem pięknych widoków. Czym Kraków może nas zaskoczyć? Jaką kuchnią może nas przyjąć i co warto tutaj zobaczyć? O tym opowiedzieli nam Jakub Błaszczykowski, piłkarz oraz Szymon Gatlik, przewodnik.

Kraków – dokąd zabrać przyjaciół?

Jakub Błaszczykowski zamieszkał w Krakowie. Jak przyznał, już podczas pierwszej wizyty w 2005 roku, miasto urzekło go niesamowitym klimatem. - Jest tu wiele miejsc, które można zwiedzić, jednak cały ten klimat tworzą ludzie i to jest najważniejsze – wyjaśnił.

Piłkarz zdradził nam także, gdzie spędza wolne chwile. Jego zdaniem warto wybrać się do Lasku Wolskiego, gdzie z dala od zgiełku miasta można złapać oddech. Przewodnik dodał także, że warty uwagi jest Kopiec Krakusa. To miejsce, z którego rozpościera się widok na cały Kraków.

Turyści w Krakowie się trochę zmienili. Kiedyś pytali, jak dojść do klubu, a teraz pytają o ciszę. Jak zawsze polecam Kopiec Krausa, to jest najlepszy widok w Krakowie

– dodał przewodnik.

Co zjeść w Krakowie?

Kraków słynie z tradycyjnych przysmaków. Odwiedzając miasto, warto spróbować lokalnych obwarzanków oraz bajgla. Czym się różnią? Obwarzanek jest mniejszy i pochodzi z tradycji średniowiecznej, bajgiel zaś jest żydowski, wypiekany od XVII wieku.

- Makaroniki krakowskie to jest nasza własna wariacja francuskiego przepisu. Pochodzi z 1904 roku. Mamy w Krakowie cukiernika, który je wypieka - powiedział przewodnik.

Co Polacy kochają w Krakowie?

Kraków dla każdego oznacza coś zupełnie innego. Jedni odwiedzają miasto, by napawać się sztuką, inni podążają za pięknymi kadrami historycznych kamienic, a kolejna grupa przybywa do miasta, by oddać się w wir życia studenckiego.

- Mnie zauroczyły stare kamienice, wszystko zachowane jest w starym stylu. Dużo ludzi, ale życzliwych i pozytywne nastawionych – powiedziała jedna z turystek. Inna zaś dodała - Dla mnie to jest typowe miasto studenckie, imprezowe. Dużo się dzieje, jest przede wszystkim klimatyczne.

Miasto to przyciąga także pasjonatów fotografii. Jak przyznał jeden ze specjalistów, Kraków jest jednym z najbardziej fotogenicznych miejsc w Europie. Nie jest też tajemnicą, że najlepiej widoki obserwować z Podgórza, a konkretnie z Kopca Krakusa.

- Każdy fotograf szuka czegoś innego, od szczegółu do ogółu, panoramy. W zależności od pory roku i pory dnia Kraków zmienia się diametralnie. To nie jest tylko stare miasto, czyli ta część zabytkowa. Kraków to fantastyczne zakątki Kazimierza, bulwary. Spacery wzdłuż Wisły też dają niepowtarzalne kadry - powiedział Przemek Czaja, fotograf Krakowa.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Skarby Krakowa - co miasto przygotowało dla turystów i mieszkańców?

Anna Dymna o życiu w Krakowie. Zdradziła, ile w tym roku kończy lat: "Wszyscy mi się nagle każą patrzeć do tyłu"

Historyczna kuchnia krakowska w nowej odsłonie. Poznaj przepisy na pstrąga po ojcowsku, maczankę z karczochem i morele z makaronikiem

Autor: Nastazja Bloch

Reporter: Izabela Kaczyńska

Pozostałe wiadomości