Polska

Poznaj jezioro Śniardwy, jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych Mazur

Polska

Aktualizacja:
Jezioro Śniardwy

Jezioro Śniardwy niemal od zawsze cieszy się ogromną popularnością wśród turystów i żeglarzy. To wyjątkowy akwen wodny, określany mianem Mazurskiego Morza. Sprawdź, jakie atrakcje oferuje jezioro Śniardwy.

Jezioro Śniardwy to największy zbiornik wodny w Polsce. Wycieczka w to miejsce to gwarancja dobrze spędzonego czasu.

Zobacz też: Wypoczynek nad morzem – co zabrać na plażę? >>>

Poznaj historię jeziora Śniardwy

Śniardwy powstały tysiące lat temu i są jeziorem polodowcowym. Akwen położony jest w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Znajduje się w powiatach piskim i mrągowskim i należy do Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Dno jeziora w wielu miejscach jest płytkie, a gdzieniegdzie znajdują się głazy narzutowe. To, co od razu zwraca uwagę turystów to lustro wody, znajdujące się około 116 m n.p.m. Powierzchnia systemu wodnego jeziora wynosi 113,4 km². Śniardwy to jezioro morenowe z ośmioma wyspami , spośród których rozmiarami wyróżniają się: Kaczor, Wyspa Pajęcza, Czarci Ostrów i Szeroki Ostrów. Z ciekawostek warto wspomnieć o Forcie Lyck, czyli wojskowym magazynie żywności, wzniesionym między 1784 a 1786 rokiem na wyspie Czarci Ostrów.

Zobacz też: Najlepsze łowiska wędkarskie w Polsce i gdzie je znaleźć >>>

Ogromna powierzchnia jeziora Śniardwy sprawia, że bez problemu można znaleźć tam odosobniony kawałek gruntu, co sprzyja różnym formom wypoczynku. Od lat nad jezioro Śniardwy tłumnie ściągają wędkarze. W tamtejszych wodach można złowić bowiem wiele smacznych ryb, takich jak sandacze, okonie, szczupaki i węgorze.

Jakie atrakcje turystyczne oferuje jezioro Śniardwy?

Śniardwy , pomimo swoich rozmiarów, wciąż nie są dobrze przystosowane do rekreacji . Co prawda można znaleźć tu różne ośrodki wypoczynkowe, lecz jest ich stosunkowo niewiele. Nad Śniardwami są jednak pola namiotowe, ulokowane głównie w pobliskich wsiach. Przyjeżdżają tam różni turyści, lecz głównie są to miłośnicy wędkarstwa i sportów wodnych. Jednak warunki przyrodnicze nie zawsze ułatwiają rekreację. Łowienie z gruntu jest nieco utrudnione, gdyż brzegi jeziora są gęsto porośnięte trzciną. Co do sportów wodnych, to również można napotkać tu na pewne przeszkody. Znajduje się tu wiele płycizn pokrytych kamieniami. Nie oznacza to jednak, że nad jeziorem nie można komfortowo uprawiać żeglarstwa, kajakowania czy po prostu pływać. Wręcz przeciwnie – jezioro świetnie nadaje się właśnie do tego typu aktywności.

Zobacz też: Łeba i jej atrakcje - na weekend i na dłużej! >>>

Gdzie szukać najładniejszych plaż nad Śniardwami?

Jedną z pierwszych miejscowości, w której warto się zatrzymać są Nowe Guty. Miejscowość położona jest na wschodnim brzegu jeziora i pomimo upływu lat wciąż zachowuje swój charakterystyczny klimat. Oprócz malowniczej plaży w okolicach znajduje się dużo lasów Puszczy Piskiej i ciekawy kompleks bagien . Dla miłośników jazdy rowerem zaletą będą również tamtejsze ścieżki rowerowe, dzięki którym można objechać jezioro i być może odkryć nawet nową plażę.

Śniardwy to typ jeziora, które ma aż osiem wysp. W poszukiwaniu malowniczych plaż warto wybrać się na Czarci Ostrów i Szeroki Ostrów . Do ich zalet z pewnością zalicza się dobre położenie, które docenią osoby potrzebujące prywatności. Szeroki Ostrów to największa z wysp, połączona z lądem groblą. Można na niej wciąż dostrzec ślady dawnych pogańskich zagród. Poza tym znajduje się tam punkt widokowy, z którego można zobaczyć jezioro.

O czym pamiętać przed wyprawą nad Śniardwy na ryby?

Śniardwy to jedno z najlepszych polskich łowisk. Gdzie jest jezioro Śniardwy, wie każdy wędkarz nie tylko w Polsce, lecz i w Europie. Metodą wędkowania, z której najczęściej korzystają łowiący tam ludzie, jest spinning. Dzięki niemu łatwiej złapać szczupaki żyjące w głębokich partiach wody i okonie. Co ciekawe, rozmiar tych drugich nierzadko przekracza 40 centymetrów. Łowcy szczupaków przyjeżdżają tu często w sezonie letnim. Wówczas można spotkać te ryby także w płytszych miejscach jeziora oraz na podwodnych łąkach. Drobnicę można z kolei znaleźć w okolicach wysp. To, gdzie jest jezioro Śniardwy sprawia, że przy jego brzegach często ustawiają się drobne ryby. Jednak spinning to nie jedyna metoda gwarantująca powodzenie w połowach. Niemniej skuteczne jest także łowienie metodą trollingową. Na Śniardwach jest także sporo głębokich miejsc, gdzie można łowić szczupaki przy użyciu dużych przynęt.

Zobacz też: Morze Czarne. Najpiękniejsze miejsca na urlop >>> 

Podczas szukania informacji o jeziorze Śniardwy , warto zawsze sprawdzić aktualne dane na temat pogody. Jest to bowiem duży akwen i często występują tam silne wiatry i nawałnice powodujące fale. Na połów najlepiej wybrać łódkę z wysoką burtą, która posiada silnik spalinowy. Obowiązkowym wyposażeniem powinny być także kapoki ratunkowe dla każdego członka załogi. Pogoda nad jeziorem nieraz zmienia się bardzo szybko, więc warto stale ją obserwować. Bez względu na doświadczenie wędkarskie oraz umiejętność sterowania łodzią, należy zawsze uważać na nadciągające chmury i gdy tylko się pojawią, od razu zacumować w bezpiecznym miejscu.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości