Polska

Jak funkcjonują stacje narciarskie w dobie koronawirusa? "Komunikaty mówią jasno - zasłaniamy twarz i usta, zachowujemy dystans"

Polska

Aktualizacja:

Spragnieni ruchu i świeżego powietrza Polacy, tłumnie wyruszyli na stoki narciarskie. Jakie obowiązują na nich ograniczenia w związku z pandemią koronawirusa? Opowiedział o tym Grzegorz Lenartowicz, dyrektor do sp. komunikacji ośrodka narciarskiego w Krynicy Zdroju.

Funkcjonowanie wyciągów w sezonie 2020/2021

Stacja narciarska w Krynicy Zdroju funkcjonuje w dobie pandemii zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Ministerstwa Rozwoju. Jak to wygląda w praktyce?

- Zacznijmy od wszelkiego rodzaju komunikatów i informacji wizualnych, które mówią jasno i wyraźnie - zasłaniamy twarz i usta, zachowujemy dystans. Takim dodatkowym bodźcem jest sygnał płynący z głośników - prosty komunikat proszący naszych narciarzy i snowboardzistów o zachowanie dystansu, bo w końcu chodzi tutaj nie tylko o ich zdrowie, ale też nasze - tłumaczył w Dzień Dobry TVN Grzegorz Lenartowicz.

Ponadto kompleks podzielony jest na strefy w taki sposób, by ich pracownicy mieli ze sobą jak najmniejszy kontakt. Dodatkowo, choć nie obowiązuje limit osób na wyciągu, w przypadku gdy miejsca zajmować będą osoby zamieszkujące w jednym gospodarstwie domowym lub mające wspólny nocleg lub wspólnie podróżujące do stacji turystyczno-narciarskiej, to nadal istnieje bezwzględny obowiązek zasłaniania ust i nosa przez wszystkich korzystających z wyciągu.

- Nasz ośrodek de facto przygotowany był już wiosną tego roku do pracy, z uwagi na to, że turyści, którzy odwiedzają to miejsce i chcieli odwiedzić wieżę widokową, korzystali z wyciągu krzesełkowego. Stąd te procedury były już u nas przepracowane - zapewniał dyrektor do sp. komunikacji.

Działalność punktów na stacji narciarskiej w Krynicy Zdroju

Ograniczenia zostały nałożone nie tylko na wyciąg, ale również wypożyczalnie, szkoły narciarskie czy punkty gastronomiczne. Jak wygląda zatem ich funkcjonowanie?

- Jeżeli chodzi o restauracje to tutaj sprawa również jest jasna, tzn. zamawiamy posiłki na wynos i tutaj nie ma w tym momencie żadnej dyskusji. W przypadku szkół narciarskich, rekomendujemy kontakt telefoniczny z nami, rezerwację za pośrednictwem strony internetowej. Ważnym aspektem też są wypożyczalnie. One też pracują w bardzo wysokim reżimie - każdy sprzęt wypożyczany, a potem oddawany, jest dezynfekowany - mówił dyrektor do sp. komunikacji stacji narciarskiej w Krynicy Zdroju.

W wymienionych wyżej miejscach zalecana jest płatność bezgotówkowa. Wszędzie obowiązkowa jest również dezynfekcja, co będzie pilnowane i egzekwowane.

- W weekendy będziemy pracowali w zwiększonym zespole - dodał Grzegorz Lenartowicz.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Pozostałe wiadomości