Polska

Kraków świętuje 500. urodziny Dzwonu Zygmunta. Przygotowano wiele atrakcji dla turystów i mieszkańców

Polska

Kraków obchodzi niezwykły jubileusz. Najpopularniejszy w Polsce dzwon Zygmunta ma już 500 lat. Z tej okazji w stolicy Małopolski zaplanowano wiele atrakcji, zarówno dla turystów, jak i mieszkańców. Jakich? O tym w Dzień Dobry Wakacje opowiedziała Dorota Gardias.

Dzwon Zygmunta ma 500 lat

Dzwon Zygmunta wykonał w krakowskiej ludwisarni Hans Beham z Norymbergii w 1520 roku. Na płaszczu dzwonu widoczne są postacie św. Zygmunta i św. Stanisława, a także herby Polski i Litwy. Na wieży umieszczono go 9 lipca 1521 roku, a cztery dni później Kraków po raz pierwszy usłyszał jego dźwięk.

- Nadano mu imię Zygmunt, aczkolwiek w źródłach występuje także jako (...) Wielki Dzwon Królewski. Tradycyjnie też się mówi o nim Dzwon Zygmunta na cześć fundatora, czyli króla Zygmunta Starego. (...) Jest dziełem sztuki ludwisarskiej. Na dzwonie widnieje pięknie dekorowana motywem roślinnym, geometrycznym inskrypcja. Mamy też wyrażoną cyframi rzymskimi datę. (...) Tradycyjnie zwoływał wspólnotę, opłakiwał zmarłych, ale także odstraszał burze i wichury - mówiła w Dzień Dobry Wakacje muzealniczka, Katarzyna Winiarczyk.

Festiwal Teatrów Ulicznych w Krakowie

Równocześnie od piątku do niedzieli trwa w Krakowie pierwsza część 34. edycji Festiwalu Teatrów Ulicznych ULICA. Motywem tegorocznego wydarzenia są "Dziwne zdarzenia. Reaktywacja". Pokazy tradycyjnie odbywają się w wielu plenerach miasta, m.in. na Rynku Głównym, Małym Rynku czy Rynku Podgórskim.

Wystąpią: Teatr Biuro Podróży, Teatr KTO, Teatr Migro, Teatr Szczęście, Bogumiła Delimata La Bogusha & Cristo Osorio, Teatr Na Walizkach, Joan Català czy Teatr Scena 96.

Spektakl "Kiedy tańczą dzwony"

Ponadto, 13 lipca, czyli dokładnie 500 lat po tym, jak dźwięk Zygmunta rozległ się po raz pierwszy, ulicami Krakowa przejdzie roztańczony Korowód Zygmuntowski. Wystartuje o godzinie 17:00 spod Barbakanu i ruszy ul. Floriańską, przez Rynek Główny, ul. Grodzką pod Wawel. Na scenie pod Ratuszem będzie można zobaczyć z kolei interludium sceniczne z tekstem Bronisława Maja oraz spektakl baletu Cracovia Danza "Kiedy tańczą dzwony".

- To spektakl taneczny, który jest inspirowany różnymi rodzajami dzwonków, dzwoneczków, dzwonów. Oczywiście odbywa się na dworze króla Zygmunta Starego i królowej Bony. W czasie spektaklu oglądamy tańce dworskie, takie właśnie jak gawot, przepiękne stroje dworskie i też balety, które z tej okazji przygotowała królowa Bona - opowiadała w Dzień Dobry Wakacje choreografka, a także dyrektor Baletu Dworskiego Cracovia Danza, Romana Agnel.

Zobacz też:

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Pozostałe wiadomości