Polska

Dolny Śląsk - najciekawsze atrakcje: zamki, miasta i zabytki

Polska

Aktualizacja:
Fot. mskorpion/Getty Images

Województwo dolnośląskie to zdecydowanie perełka na mapie Polski. Na jego piękno składają się bujne liściaste lasy, unikatowe górskie szlaki, zamki, i pałace, niepowtarzalne zabytki i oryginalne miasta. To wszystko przeplatane zaś ciekawą historią i wyjątkowym życiem kulturalnym.

Atrakcje Dolnego Śląska to przede wszystkim zamki i pałace. Dolnośląskie budowle zachwycają nie tylko niepowtarzalną architekturą, ale i lokalizacją. Zazwyczaj ukrywają się między malowniczymi stokami gór, nieśmiało wychylając ponad połacie lasów swoje strzeliste wieże i średniowieczne mury obronne. Dolny Śląsk to województwo pełne tajemnic i magicznych miejsc, które odkryć powinien każdy podróżnik, lubiący piękne krajobrazy i nietuzinkową atmosferę.

Zamki i pałace, Dolny Śląsk - miejsca jak z bajki!

Zamek to obowiązkowy element każdej baśni, bajki czy filmu fantasy i to właśnie zamki czynią Dolny Śląsk baśniowym. Na jego terenie znajduje się ich około osiemdziesięciu, co stanowi jedną czwartą wszystkich zamków w Polsce. Od porzuconych ruin, po piękne zadbane dziedzińce - każdy z fortów to prawdziwa perła. Zamki i pałace Dolnego Śląska to owiane legendami i tajemnicą wehikuły, przenoszące nas w odległe czasy rycerzy i dworzan. Nie sposób zobaczyć je wszystkie podczas jednorazowej wycieczki w te rejony, dlatego początkowo warto zdecydować się na te szczególnie piękne.

  • Zamek Książ - Dolny Śląsk ciekawe miejsca ma na każdym zakręcie. Jednakże Książ, wyjątkowy w skali europejskiej, to prawdziwy skarb nie tylko regionu, ale i całego kraju. Oryginalna fasada, przeplatająca w sobie cztery style architektoniczne, prezentuje się przepięknie w liściastych lasach Książańskiego Parku Krajobrazowego. Sekrety zamku turyści poznawać mogą poprzez zwiedzanie odrestaurowanych książęcych komnat, spacerowanie po dworskich ogrodach czy odkrywanie zamkowych podziemi.
  • Zamek Grodno - Chciałbyś cofnąć się do czasów turniejów rycerskich, latających smoków i czarnoksiężników? Jeśli tak, to zamek w Zagórzu Śląskim to miejsce dla Ciebie. Wszystkie zamki na Dolnym Śląsku owiane są niezwykłymi legendami, ale w Grodnie aż włos staje dęba od ciemnych zakamarków i atmosfery przepełnionej tajemnicą.
  • Pałac Łomnica - Tajemniczy Dolny Śląsk to również niezliczona ilość pałaców i dworków, a Pałac Łomnica to z pewnością ich godny reprezentant. Barokowy kompleks pałacowy, leżący u stóp malowniczych Karkonoszy, to znakomity start dla przygody z “Doliną Pałaców i Ogrodów”.

Atrakcje, Dolny Śląsk - co warto zobaczyć na Dolnym Śląsku?

Trudno zliczyć wszystkie atrakcje turystyczne, które województwo dolnośląskie ma nam do zaoferowania. Zabytki Dolnego Śląska to nie tylko zamki i pałace , z którymi zazwyczaj słusznie jest kojarzony. Na jego terenie znajdziemy liczne zabytki, parki rozrywki i muzea oraz piękne i jedyne w swoim rodzaju naturę i górskie szlaki.

Ciekawe miejsca, Dolny Śląsk - Jeśli planujesz swoją podróż po południowo - zachodniej Polsce i zastanawiasz się, co zwiedzić na Dolnym Śląsku to zacznij od jego stolicy - Wrocławia.

To niezwykłe miasto łączy ze sobą wielkomiejskiego ducha z magią prowincji, a dodatkowo odbywa się w nim masa wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych. Ciekawe miejsca na Dolnym Śląsku to również mniejsze miasteczka, często położone w malowniczej okolicy, takie jak Świdnica, Srebrna Góra czy Polanica Zdrój.

Główne i wyróżniające go na tle innych województw atrakcje turystyczne Dolnego Śląska to także barwne krajobrazy. Możesz wybierać między pasmami górskimi, które oferują szlaki turystyczne na różnorodnym poziomie lub bardziej płaskimi terenami, na przykład tymi nad akwenami wodnymi. Górscy piechurzy powinni wybrać się w Karkonosze, Góry Sowie lub w Góry Stołowe. Dla wielbicieli malowniczych jezior i stawów z pewnością godnymi polecenia są Jezioro Bystrzyckie, Zbiornik w Dobromierzu oraz Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich.

Miasta, góry i pałace Dolnego Śląska to nie jedyne warte uwagi miejsca. Baseny termalne, zasilane wodami z głębi ziemi, to kolejne atrakcje, które warto odwiedzić. W tym celu udaj się do Jeleniej Góry lub Lądka-Zdrój. Jeśli masz ochotę na szaleństwo w parku wodnym, wybierz Aquapark we Wrocławiu, który jest jednym z większych tego typu obiektów w Polsce.

Atrakcje Dolnego Śląska dla dzieci to tak naprawdę zabawa dla całej rodziny. Dobrym pomysłem na wycieczkę dla malucha jest wypad do wrocławskiego zoo, do jednego z licznych parków miniatur lub na tor saneczkowy w Karpaczu. Jednakże wszystkie największe atrakcje Dolnego Śląska zachwycą turystę w każdym wieku!

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości