Polska

Dolina Kościeliska – najpiękniejsza dolina w Tatrach

Polska

Aktualizacja:
Fot. Arkady / Getty Images

Tatry Zachodnie – w porównaniu do Tatr Wysokich – są znacznie łagodniejsze. Wędrowanie po Tatrach Zachodnich nie wymaga takiego przygotowania i kondycji, jak chodzenie po Tatrach Wysokich, dlatego przyjeżdża tu naprawdę wielu turystów, zwłaszcza tych, którzy chcą nacieszyć się pięknymi widokami. Jednym z malowniczych miejsc w Tatrach zachodnich jest Dolina Kościeliska.

 Dolina Kościeliska bez wątpienia jedną z najpiękniejszych dolin w Tatrach. Każdy, bez względu na stopień kondycji, jest w stanie ją zobaczyć i cieszyć się jej pięknem. Przez dolinę prowadzi wiele ciekawych i malowniczych szlaków.

Więcej:

Kościelisko i Dolina Kościeliska

Kościelisko jest miejscowością położona nieopodal Zakopanego i zarazem blisko Tatrzańskiego Parku Narodowego. Nic więc dziwnego w tym, że Kościelisko stanowi doskonałą bazę wypadową w góry. W Kirach (przysiółku KościeliskoZakopane) rozpoczyna się szlak Doliną Kościeliską – malowniczą, ciągnącą się 8 kilometrów trasą. Do Kir można dojechać np. busem, a samą dolinę można zwiedzać pieszo. Oczywiście na trasie kursują dorożki, a zimą można przejechać się tu saniami.

Niektórzy błędnie uważają, że Dolina Kościeliska wzięła swoją nazwę od Kościeliska. Tymczasem, było na odwrót. To miejscowość Kościelisko wzięło nazwę od doliny, gdzie na polanie Stare Kościeliska znajdował się kościół pośród kilkunastu budynków hutniczych – od końca XV wieku wydobywano tu srebro, mieć oraz antymon, a później również żelazo. Na polanie znajdowały się chaty, kuźnie, leśniczówka i właśnie kościółek dla robotników.

Dolina Kościeliska popularna nie od dziś

Przez dolinę prowadził szlak na Słowację; po przejściu przez Dolinę Kościeliską trzeba było skierować się ku Tomanowej Przełęczy. Wędrowali wtedy w szczególności kupcy oraz przemytnicy, a także zbóje, o czym świadczą nazwy skał, np. Zbójnicka Turnia czy Zbójnicki Stół. Od początku XIX wieku na szlaku zaczęli również pojawiać się turyści i tak zostało do dnia dzisiejszego – szlak przez Dolinę Kościeliską jest jednym z najczęściej uczęszczanych szlaków w Tatrach.

Atrakcje Doliny Kościelskiej

Udając się w Tatry, przede wszystkim należy pamiętać o tym, że główną atrakcją jest po prostu przyroda. To ona sprawia, że co roku przybywa tu wielu turystów z całego świata. Bogata jest to zarówno fauna, jak i flora: w dolinie występują bardzo rzadkie rośliny: irga kutnerowata, tojad kotuli czy turzyca dwupienna.

Jeżeli chodzi o atrakcje Doliny Kościeliskiej , to na pewno warto wymienić liczne w tej okolicy jaskinie:

  • Jaskinia Mroźna – całkowita długość jaskini wynosi 773 m, jest udostępniona dla turystów od maja do końca października.
  • Smocza Jama – jest to dość krótki, ale za to stromy korytarz, a przejście ubezpieczone jest łańcuchem.
  • Jaskinia Mylna – łączna długość korytarzy wynosi 1630 metrów, a przejście zajmuje ok. 30 min. Można zwiedzać ją bez przewodnika i uważana jest za jedną z najciekawszych w Tatrach.
  • Jaskinia Raptawicka – można zwiedzać ją bez przewodnika, panuje w niej dość niska temperatura i zamieszkują ją nietoperze.
  • Jaskinia Obłazkowa – można zwiedzając przez cały rok, bez przewodnika. Jej długość wynosi 214 metrów. W roku 2014 połączono jaskinie Obłazkową z Mylną.

Inne atrakcje Doliny Kościeliskiej to możliwość jazdy dorożką oraz saniami w zimie, spędzenia nocy w bardzo urokliwym schronisku górskim. W Dolinie Kościeliskiej zachwycają oczywiście krokusy . Oczywiście jest to doskonałe miejsce wypadowe na wycieczki górskie – z Doliny Kościeliskiej można udać się na wznoszące się wokół szczyty: Kominiarski Wierch, Błyszcz czy też Smreczyński Wierch. Dolina Kościeliska zimą jest równie piękna, jak latem i odwiedza ją również wielu turystów, zwłaszcza tych, którzy nie boją się zimna i spacerowaniu po górach w śniegu.

Dolina Kościeliska – szlak

Dolina Kościeliska tworzy wąwóz o długości 9 km. Wejście do doliny znajduje się w Kirach, jednak jako że dolina niemal w całości leży na terenie Parku Tatrzańskiego, dlatego należy zakupić bilet wstępu. Szlak Dolina Kościeliska nie jest wymagający. Co roku spaceruje nim wiele osób z wózkami, odpoczywając w tym urokliwym miejscu z naprawdę maleńkimi dziećmi. W trzech miejscach na trasie dolina zwęża się, a zwężenia te nazywane są bramami: Brama Kantaka, Brama Kraszewskiego oraz Brama Raptawicka. Idąc dnem doliny, można skorzystać z różnych szlaków Doliny Kościeliskiej – np. na Ciemniak w Czerwonych Wierchach przez polanę Upłaz i Chudą Przełączkę, do Doliny Małej Łąki przez Przysłop Miętusi, do Doliny Chochołowskiej, szlaki do wyżej wymienionych jaskiń i wiele innych.

Kościeliska Dolina zachwyca swoim pięknem zawsze! Przez cztery pory roku Kościelisko , jak i całe Zakopane, chętnie odwiedzane są przez turystów. Jeżeli jeszcze nigdy nie byłeś w Tatrach zimą, koniecznie się tam udaj i przekonaj, że wtedy również warto zobaczyć góry!

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości