Polska

Atrakcje w górach dla dzieci i dorosłych. Czego nie można przeoczyć podczas wyjazdu?

Polska

Aktualizacja:
Pawel Wewiorski/Getty Images

Polskie góry – niezależnie od tego, czy celem wycieczki są Karpaty, Sudety czy Góry Świętokrzyskie – oferują turystom wiele atrakcji. Najważniejsze z nich to wyjątkowe widoki na szlakach turystycznych. Ale znajdą się też w górach atrakcje dla dzieci, które znudzą się zachwytami nad pięknem przyrody.

Najpopularniejsze polskie góry to Tatry, szczególnie w sezonie trudno tam znaleźć spokojny szlak. W innych rejonach Karpat, a także w Sudetach i w Górach Świętokrzyskich, można wędrować bez tłumów turystów. We wszystkich polskich górach można znaleźć atrakcje zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Atrakcje w polskich górach

Polskie góry to nie tylko Tatry, chociaż one pierwsze przychodzą na myśl. Pasmo Tatr należy do Karpat, do których zalicza się m.in. Bieszczady i Beskid Żywiecki. Oprócz nich w Polsce są także Góry Świętokrzyskie z Łysogórami (między innymi) oraz Sudety z Karkonoszami i Górami Izerskimi. Każdy rejon górski w Polsce oferuje pewne atrakcje – zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Atrakcje w Karpatach

Największymi atrakcjami Tatr są:

 • Giewont – masyw o wysokości 1894 m n.p.m. położony na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego;
 • Dolina Pięciu Stawów – nazywana sercem polskich Tatr, można ją zobaczyć z góry, z Orlej Perci;
 • Cztery Czerwone Wierchy – to pasmo w zachodnich Tatrach na wysokościach 2005–2122 m n.p.m., u jego podnóża rozciągają się Dolina Kościeliska, Hala Kondratowa i Mała Łąka;
 • Dolina Chochołowska – największa dolina polskich Tatr, najpiękniej prezentuje się wiosną, kiedy kwitną na niej kwiaty;
 • Morskie Oko – najpopularniejszy staw górski w Tatrach, położony na wysokości 1393 m n.p.m.

W Pieninach warto przejść szlakiem turystycznym na Trzy Korony. Najwyższy z wapiennych szczytów to Okrąglica o wysokości 982 m n.p.m. Na szczycie znajduje się dobry punkt widokowy.

Jednym z piękniejszych miejsc na mapie Pienin i Beskidu Sądeckiego jest Turbacz, szczyt Gorców. Z niego odbiega aż siedem grzbietów górskich i krzyżuje się wiele turystycznych szlaków. Ze szczytu można podziwiać panoramę Pienin i Tatr.

Atrakcją dla aktywnych w Beskidzie Żywieckim jest podejście żółtym szlakiem na Babią Górę (1725 m n.p.m.). Perć Akademików jest wyposażona w klamry i łańcuchy ułatwiające wspinaczkę.

Dla słabiej przygotowanych kondycyjnie turystów lepsza będzie wycieczka na Sokolicę (747 m n.p.m.). Ze szczytu widać przełom Dunajca oraz szczyty Tatr.

Bieszczady to coraz popularniejszy kierunek wycieczek. Najważniejszym szlakiem turystycznym jest tam Główny Szlak Beskidzki. Połonina Caryńska jest uznawana za jedną z najpiękniejszych atrakcji Bieszczad .

Jakie atrakcje czekają na nas w Sudetach?

W Karkonoszach znajduje się jeden z najciekawiej ukształtowanych rejonów Polski – Śnieżne Kotły. Najpiękniejszym i najwyższym szczytem Karkonoszy jest Śnieżka. Ma 1602 m n.p.m.

Góry Stołowe to jeden z piękniejszych rejonów Sudetów . Wśród labiryntu Błędnych Skał można doszukiwać się fantazyjnych, kamiennych kształtów.

Sudety obfitują także w wodospady, np. Wodospad Kamieńczyka, Wodospad Szklarki i Wodospad Podgórnej.

Atrakcje w Górach Świętokrzyskich

Najważniejszym szlakiem Gór Świętokrzyskich jest czerwony, Główny Szlak Świętokrzyski. W Górach Świętokrzyskich nie można pominąć Jaskini Raj, uznawanej za najpiękniejszą w Polsce. Warto wejść na Święty Krzyż, gdzie znajdują się sanktuarium i muzeum.

Atrakcje w górach dla dzieci

Atrakcje dla dzieci w górach:

 • w Tatrach: Gubałówka – z mniejszymi dziećmi można wjechać na szczyt kolejką, a na górze latem… poopalać się na plaży; warto zorientować się, czy w czasie wyjazdu nie odbywają się na Gubałówce imprezy, które mogłyby zainteresować dziecko; w Zakopanem można odwiedzić z dzieckiem także park wodny czy przespacerować się po Krupówkach (dzieciom rzadko przeszkadzają tłumy turystów i stragany z pamiątkami);
 • w Górach Świętokrzyskich: Łysa Góra (594 m n.p.m.) i Łysica (612 m n.p.m.) z niezbyt trudnymi podejściami, Bałtowski Kompleks Turystyczny z parkiem dinozaurów, Jaskinia Raj;
 • w Górach Stołowych: Szczeliniec Wielki – na wysokość 919 m n.p.m. można wejść po schodach ze starszym dzieckiem; warto wybrać się do Błędnych Skał tworzących kamienny labirynt; w Wambierzycach z dzieckiem można zwiedzić skansen i zobaczyć ruchomą szopkę;
 • w Beskidzie Śląskim: Szyndzielnia – kolej gondolowa na szczyt rusza z Bielska-Białej;
 • w Bieszczadach: ciekawą atrakcją dla dzieci i aktywnych dorosłych jest wycieczka drezyną rowerową – w Uhercach Mineralnych znajduje się najdłuższa trasa tego typu w Polsce; dużą atrakcją dla dzieci może okazać się wycieczka pod namiot;
 • w Karkonoszach: wodospady Szklarki i Kamieńczyka, do których można przejść ze Szklarskiej Poręby przez Karkonoski Park Narodowy.

Nawet najpiękniejsze górskie szlaki turystyczne mogą nie wystarczyć dziecku podczas wakacji czy ferii . Przy wyborze miejsca na rodzinny urlop warto kierować się także innymi atrakcjami, takimi jak parki rozrywki, parki wodne czy interaktywne muzea.

Tam trzeba pojechać na rowerze. Oto najciekawsze trasy w Polsce. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości