Podróże

Połonina Wetlińska – raj dla fanów dzikich gór. Dopóki są dzikie

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Połonina Wetlińska

"Rzuć wszystko i jedź w Bieszczady" – hasło to stało się w ostatnich latach bardzo popularne. Któż nie miałby bowiem ochoty zostawić codziennej rutyny i udać się tam, gdzie zamiast ludzi i zgiełku jest górska przyroda. I to taka, która nie została jeszcze zadeptana przez miliony turystów? Właśnie takie – wciąż – są Bieszczady. Połoniny Caryńska i Wetlińska to ich symbole.

Położona na wysokości ok. 1100–1200 m n.p.m. Połonina Wetlińska jest jednym z najczęściej odwiedzanych szlaków w Bieszczadach. Co tak bardzo przyciąga turystów? Z pewnością niesamowite widoki. Na tej wysokości nie ma już bowiem lasów, lecz górskie łąki, zwane właśnie połoninami, czyli halami w okolicy szczytu masywu górskiego, porośniętymi głównie przez trawy i niewysokie zarośla. Dzięki temu z połonin można zobaczyć panoramę całej okolicy. Jeśli więc odwiedzasz Bieszczady – Połonina Wetlińska to obowiązkowe miejsce, które musisz zobaczyć.

Wyprawy w góry

“Życie za szczyt” Racheli Berkowskiej
“Życie za szczyt” Racheli Berkowskiej Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

Połonina Wetlińska – szlaki

Połonina Wetlińska rozciąga się na osiem kilometrów – można ją przejść czerwonym szlakiem turystycznym. Za jej początek (lub koniec, bo wszystko zależy od tego, z której strony wchodzi się na szczyt masywu) uznaje się szczyt Smerek (zwany czasem Wysoką), liczący sobie 1222 m n.p.m. Aby się nań dostać, należy wejść na czerwony szlak w miejscowości Smerek. Droga wiedzie głównie przez las – trzeba mieć dobre buty, ponieważ gdy spadnie deszcz, bywa porządnie zabłocona.

Po zdobyciu szczytu, na który dochodzi się w ciągu 2 godzin, trzeba iść w kierunku Przełęczy Orłowicza (zwanej mylnie Przełęczą Wetlińską – taka przełęcz nie istnieje w Bieszczadach), dalej czerwonym szlakiem. Do przełęczy, z tej strony Połoniny Wetlińskiej, prowadzi jednak jeszcze jeden szlak – z samej Wetliny, a ściślej jej kolonii, zwanej przekornie Manhattanem – jest to osiedle górskich domków, zwykle przeznaczonych na wynajem dla turystów. Manhattan to jedno z najurokliwszych miejsc w Bieszczadach, ponieważ domy są pięknie położone na zboczach Smereka, zadbane i w znacznej części nowe.

Z Manhattanu na Przełęcz Orłowicza prowadzi szlak żółty – dojście do przełęczy zajmuje również około 2 godzin, licząc od trasy wiodącej przez Wetlinę (tzw. Wielką Pętlę Bieszczadzką).

Idąc od strony Smereka, mija się Przełęcz Orłowicza i jest się już na samej Połoninie Wetlińskiej. Jej najwyższym punktem (dostępnym dla turystów) jest Osadzki (1253 m n.p.m.). Dalej idzie się w kierunku malowniczej Przełęczy Srebrzystej, by w końcu dotrzeć na Hasiakową Skałę. Dojście do tego miejsca zajmuje ok. 2 godzin od Przełęczy Orłowicza. To właśnie tu, pod Hasiakową Skałą, znajduje się niezwykle popularne bieszczadzkie schronisko, zwane Chatką Puchatka. Jest czynne przez cały rok i oferuje 20 miejsc noclegowych. Najlepiej jednak przyjść tu poza sezonem, gdy nie ma tłumów.

Od Chatki Puchatka można już ruszyć w dół (z powrotem do trasy przez Wetlinę) żółtym szlakiem, co zajmuje około 40 minut. Można też kontynuować drogę czerwonym szlakiem, do miejscowości Brzegi Górne – dalej zaś, wciąż czerwonym szlakiem, wejść na kolejną, nie mniej słynną w Bieszczadach Połoninę – Połoninę Caryńską. Połoniny Wetlińska i Caryńska łączą się bowiem właśnie w okolicy Brzegów Górnych.

Ile czasu zabiera Połonina Wetlińska? Czas przejścia zależny jest oczywiście od kondycji, liczby postojów, a także tego, czy ma być to szybkie i "sportowe" przejście, czy też relaksująca, leniwa wędrówka, podczas której można skupić się na podziwianiu przyrody i robieniu zdjęć. Według czasów podanych na drogowskazach, przeznaczonych dla średnio zaawansowanego turysty, od wejścia na szlak w Smereku będzie to ok. 5 godz. 30 min. i ok. 5 godzin, jeśli zaczniesz trasę w Brzegach Górnych.

Jeśli chcesz dostać się na Połoninę Wetlińską przez szlak żółty (z Manhattanu), oszczędzisz dobrą godzinę, rezygnując z przejścia przez Smerek.

Jeśli szukasz wirtualnej mapy Połoniny Wetlińskiej, najlepiej wpisz w wyszukiwarkę hasło "Bieszczady, szlaki turystyczne – Połonina Wetlińska". W ten sposób można zaplanować wycieczkę jeszcze przed wyjściem z domu.

Połonina Wetlińska – jak dojechać?

Dobrą bazą, by wyjść na Połoninę Wetlińską, jest oczywiście – jak wskazuje sama nazwa – Wetlina. To duża wieś w Bieszczadach, słynąca ze specyficznego klimatu, przyciągającego turystów, oryginalnych wędrowców i fanów poezji śpiewanej, To właśnie tu znajduje się popularna wśród nich Baza Ludzi z Mgły – kultowa knajpa, w której odbywają się koncerty i inne wydarzenia związane z bieszczadzkim życiem kulturalnym.

Aby dostać się do Wetliny, należy jechać drogą krajową 897 (zwana Wielką Pętlą Bieszczadzką), która wiedzie wcześniej przez Cisną, a dalej przez Brzegi Górne i Ustrzyki Górne – trasa biegnie niejako wzdłuż bieszczadzkiego masywu, na którym znajdują się Połoniny Caryńska i Wetlińska.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: iKolor/Getty Images

Pozostałe wiadomości