Podróże

Podgorica – ciekawe miejsca w stolicy Czarnogóry

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Podgorica to największe miasto w Czarnogórze. Jej nazwa w tłumaczeniu na język polski brzmiałaby "Podgórka". Klimat panujący w mieście jest niezwykle ciekawy, a zabytki przyciągają co roku mnóstwo turystów. Miasto miało dość burzliwe dzieje – kilkakrotnie zmieniało nazwę na przestrzeni wieków i niejednokrotnie było okupowane – przez Turcję, Wenecję, Włochy, Tito i Hitlera.

Miasto istniało już w czasach starożytnego Rzymu i nosiło nazwę Birziminium. W średniowieczu jego nazwa brzmiała Ribnica i było częścią Serbii, a następnie Wenecji. W latach 1466–1878 znalazło się pod panowaniem sułtana tureckiego – weszło w skład Imperium Osmańskiego. Od 1878 do 1918 roku leżało w Czarnogórze. Podczas II wojny światowej znajdowało się najpierw pod okupacją włoską, a następnie hitlerowską. Tito nakazał zrównać miasto z ziemią. Zostało ono zniszczone przez naloty alianckie w 1944 roku i niedługo później wyzwolone. W czasach komunistycznych Podgorica należała do Jugosławii i zmieniła nazwę na Titograd. W 1946 roku Podgorica zyskała miano stolicy państwa – wcześniej była nią Cetynia. W 1992 roku miasto powróciło do swojej pierwotnej nazwy – Podgorica.

Podgorica – zwiedzanie

Atrakcje Czarnogóry są kojarzone głównie z wybrzeżem. Warto jednak zajrzeć również do stoli kraju – Podgoricy. W mieście jest kilka ciekawych obiektów, które warto zobaczyć. Niegdyś miasto słynęło z wielu ciekawych historycznie miejsc, niestety większość z nich została zniszczona podczas bombardowania w 1944 roku. Podobnie jak Warszawa, miasto zostało niemal w całości odbudowane, jednak nie podjęto się rekonstrukcji wielu cennych zabytków Podgoricy. Pogoda latem zniechęca do zwiedzania, ponieważ potrafi panować tutaj nieznośny upał, który wygania turystów nad pobliski Adriatyk. Jest to najcieplejsze miejsce w całym kraju. Miasto jest bardzo ciekawe z punktu widzenia przyrodniczego – otacza je kilka wzgórz i przecina sieć mniejszych lub większych rzek. Nie brakuje więc tutaj mostów, które są symbolem miasta Podgorica.

Atrakcje to między innymi dwa mosty – nowoczesny most Millenium nad Moracą oraz stary, kamienny most z czasów osmańskich nad Ribnicą. Jeśli chodzi o ten ostatni, niech nas nie zdziwi brak wody w rzece. Latem całkowicie wysycha, podobnie jak wiele innych tamtejszych rzek. Woda wraca do niej dopiero późną jesienią. Kolejnym ciekawym zabytkiem, który pamięta czasy sułtańskie, jest XVIII-wieczna wieża zegarowa Sahat Kula. Położona jest w muzułmańskiej dzielnicy na placu TRG Vojove Osmangica w dzielnicy Stara Varos.Warto wstąpić również do Muzeum Przyrodniczego, które prezentuje imponującą kolekcję miejscowej flory i fauny. Na uwagę zasługuje także Muzeum Archeologiczne, gdzie możemy zobaczyć zabytki ze starożytnego miasta Duklja. Ciekawe są również ruiny osmańskiej fortecy z XV wieku. Została ona w dużej części zniszczona w 1878 roku przez eksplozję wywołaną piorunem – wówczas znajdował się tam arsenał.

Podgorica w Czarnogórze – Monaster Dajbabe

Jednym z najciekawszych miejsc w Podgoricy i okolicach jest klasztor Dajbabe. Jest malowniczo położony na wzgórzu Lubovic, niecałe 4 km od centrum miasta. Założono go w 1897 roku i pełnił początkowo funkcję pustelni z cerkwią pod wezwaniem Zaśnięcia Bogurodzicy. Świątynia ta została wykuta w skale pod powierzchnią ziemi oraz następnie powiększona. Zaraz obok postawiono budynek z dwoma dzwonnicami. W środku znajdują się piękne freski autorstwa Symeona, założyciela klasztoru. W czasie wojny w 1999 roku podczas bombardowania Serbii i Czarnogóry klasztor został zniszczony przez NATO. W 2010 roku pozostał w nim już tylko jeden mnich. Ciemne, surowe i zimne wnętrze klasztoru robi niesamowite wrażenie.

Podgorica – komunikacja

Do Podgoricy nie jest trudno się dostać. Nasz narodowy przewoźnik, LOT, oferuje dość częste połączenia między Warszawą a Podgoricą. Lotnisko w Podgoricy jest oddalone ok 25 kilometrów od centrum miasta. Na miejscu znajdziemy wielu kierowców, którzy oferują przejazd z lotniska do miasta za kilka lub kilkanaście euro. Ceny samych lotów to średnio 250 zł w jedną stronę, zależnie od daty rezerwacji połączenia. W samym mieście funkcjonuje dość dobrze rozwinięta komunikacja miejska z czytelnie zaznaczonymi przystankami i całkiem niedrogimi biletami. Nie ma również problemu z wypożyczeniem samochodu na miejscu czy znalezieniem połączenia do innych części kraju. Szczególnie często kursują autobusu do Budvy i Kotoru, zabierające turystów nad Adriatyk. Podgorica jest również świetną bazą wypadową połączeń z innymi i krajami na Bałkanach. Bez trudu znajdziemy połączenia autobusowe do Splitu, Kosowa, Mostaru czy Sarajewa.

Zobacz wideo: 10 plaż świata, które warto zobaczyć

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Leonid Andronov/Getty Images

Pozostałe wiadomości