Podróże

Pierwsza podróż z niemowlakiem: kiedy i dokąd można pojechać?

Podróże

Aktualizacja:
Projekt bez tytułu (72).jpg

Podróżowanie z niemowlakiem nie jest zabronione, a wręcz jest polecane. Jeśli maluch nie choruje, a rodzice gotowi są na przygodę z nowym członkiem rodziny, nie ma żadnych przeciwwskazań do wyjazdu. Należy jedynie pamiętać o zabraniu kilku niezbędnych akcesoriów.

Kiedy można pojechać na pierwszą wycieczkę?

Podróżowanie z niemowlęciem bez wątpienia stanowi wyzwanie dla rodziców, ale nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Jeśli maluch jest zdrowy, a mama i tata kochają podróże, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyruszyć w drogę. Aktywne rodzicielstwo to nie tylko dobry pomysł na wspólne spędzenie czasu, ale także stymulacja rozwoju dziecka oraz zaciskanie więzów. Ze względu na to, że pierwsze trzy miesiące życia niemowlęcia to trudny czas zarówno dla niego, jak i dla młodej mamy, optymalnym rozwiązaniem jest odczekanie go bądź wybranie się w mało forsowną podróż. Nie stanowi to jednak reguły. Na urlop można zabrać malucha w dowolnym momencie, kiedy tylko rodzice uznają, że są gotowi. Wystarczy tylko odpowiednio się przygotować. Poza bagażem dla dorosłych należy pamiętać o niezbędnych akcesoriach dla dziecka. Podstawą wyprawki są odpowiednie pieluszki dla dzieci. Warto wybrać te, które mamy już sprawdzone i przygotować ich zapas. Jeśli planujemy z bobasem kąpiele zaopatrzmy się w specjalne pieluszki basenowe. Różnorodne rodzaje pieluszek poleca sklep medme.pl.

Ilość przyborów higienicznych trzeba dobrać do miejsca docelowego i czasu podróży. Jeśli rodzina wybiera się do niedaleko położonego miasta, nie trzeba pakować zbyt dużego zapasu. Lokalne sklepy zapewne mają w swoim asortymencie produkty tego typu. Natomiast większą liczbę pieluszek oraz środków higienicznych poleca się zabrać na łono natury. Ze względu na wrażliwy i podatny na infekcje system odpornościowy dziecka dobrze jest też pomyśleć o kosmetykach zabezpieczających skórę i o odpowiedniej odzieży. Z tak wyposażoną torbą podróżną można śmiało jechać na urlop.

Dokąd jechać?

Nie ma żadnych większych ograniczeń, jeśli chodzi o cel wycieczki. Malucha można zabrać na wieś, za miasto czy na wakacje za granicę. Dzieci w tym wieku są również nierzadko uczestnikami pieszych wędrówek górskich, pikników pod namiotem, egzotycznego safari. Wszystko zależy od preferencji rodziców. Warto przy tym pamiętać, że zabawa w piasku czy na łące może być bardziej stymulująca i zdrowsza niż spacery w wózku po mieście. Poza tym, odgłosy natury, roślinność o różnej fakturze oraz świeże i czyste powietrze są nieocenione dla kondycji psychicznej rodziców.

Aby urlop przebiegał bezpiecznie i komfortowo, należy zabrać ze sobą odpowiednie do celu podróży przybory dodatkowe, np. parasol przeciwsłoneczny czy nosidełko. Decydując się na góry bądź tropikalne plaże, ze względu na znaczne różnice w temperaturze czy ciśnieniu lepiej będzie wybierać niższe, łagodniejsze wzniesienia i wybrzeża w umiarkowanym klimacie.

Przed pierwszym dalszym wyjazdem, jeśli rodzice mają wątpliwości co do tego, jak maluch będzie się zachowywał w samochodzie, mogą przeprowadzić próbę. Wystarczy wybrać się na dłuższą przejażdżkę po okolicy. Niemowlęta jednak zwykle szybko zasypiają w foteliku i przesypiają większość drogi. Poza tym, nawet kiedy nie śpią, szum silnika i drogi oraz kołysanie auta działają na nie uspokajająco. Małe dzieci zazwyczaj są grzeczne i w ciszy znoszą trasę.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości