Podróże

Piazza della Signoria we Florencji – co warto zwiedzić i tam zobaczyć?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Florencja to wyjątkowe miasto, stanowiące kolebkę humanizmu. Przez wieki toczono o nie wojny. W samym jego centrum znajduje się dziś miejsce, które zdobią piękne, ekspresyjne rzeźby, liczne pałace oraz fontanna. Piazza della Signoria to, obok piazza del Duomo, najważniejszy plac w stolicy Toskanii. I mimo że główną atrakcją Florencji jest katedra Santa Maria Del Fiore, to właśnie tu koncentrowało się niegdyś intensywne i barwne życie polityczne jego mieszkańców.

Planując podróż do Włoch, Florencję zdecydowanie warto uwzględnić w planie wycieczki. To właśnie tu, w pięknej miejscowości otoczonej wzgórzami, narodził się znany nam renesans. A historia jej jest jeszcze bardziej bogata, bowiem powstała ona już w 59 r. za sprawą Juliusza Cezara jako kolonia dla byłych żołnierzy. Obecnie we Florencji bazylika Santa Maria Del Fiore jest jej główną wizytówką i to z tym zabytkiem zazwyczaj kojarzone jest miasto. Istnieją jednak również i inne piękna miejsca, które warto pozwiedzać, takie jak piazza della Signoria.

Zabytkowa fontanna Neptuna we Florencji oraz tajemnicze "ognisko próżności"

Słynny, zabytkowy piazza della Signoria budowano od XII do XIV w. Aby mógł powstać, zburzono stojące wcześniej na tym obszarze domy należące do gibelinów. Słynna fontanna Neptuna we Florencji znajduje się właśnie tam. W XVI w. zaprojektował ją Bartlomeo Ammanati, włoski reprezentant manieryzmu. Rzeźba tego rzymskiego boga wykonana została z białego marmuru. Postać stoi na powozie wiezionym przez konie. Z brązu wyrzeźbione zostały dekoracyjne elementy rzeźby, takie jak muszle czy delfiny.

Jeśli zastanawiasz się, co jeszcze zwiedzić we Florencji, w pobliżu fontanny znajduje się symboliczna, wmurowana płyta upamiętniająca „ ognisko próżności ”. W XV w. dominikanin, Hieronim Savonarola zwrócił uwagę wielu mieszkańcom Florencji na to, że nastąpił upadek pewnych wartości pod wpływem panujących Medyceuszy. W związku z tym, w ramach aktu demonstracji, podpalił on na środku placu dzieła kultury medycejskiej, a więc m.in.: książki, gobeliny, obrazy, ubrania. Przedmioty zostały ułożone na wysokim stosie, a następnie po prostu spalone. Rok później zakonnik został stracony w tym samym miejscu, w ten sam sposób, będąc oskarżonym o herezję i zdradę – mimo że uzyskał wsparcie obywateli miasta.

Co zwiedzić we Florencji? Pałace, muzea, posągi

Tuż obok fontanny znajduje się Palazzo Vecchio. We Florencji jest to jeden z najważniejszych pałaców, który dawniej pełnił on funkcję ratusza. Część ratuszowa oraz dzwonnica pochodzą z XIV w. Dzwon wzywał wówczas okolicznych mieszkańców na zebrania, przekazywał również liczne ostrzeżenia. W XVI w. to tutaj urządził swoją rezydencję toskański władca Kosma I, który zlecił dekorację wnętrz takim artystom, jak Michał Anioł czy Leonardo da Vinci. Wnętrza ozdobił ostatecznie jednak Vasari, który na freskach namalował zwycięskie sceny z historii Florencji. Jednak w jednej z sal do dzisiaj znajduje się dzieło pt. „Zwycięstwo” Michała Anioła.

Na placu można natknąć się również na posąg Kosmy I siedzącego na koniu. Na cokole zostały przedstawione dokonania władcy, będącego założycielem rodu Medyceuszy, w postaci płaskorzeźb. Reliefy mają swoje własne tytuły, odnoszące się do fragmentów z życia księcia (przedstawiają m.in. nadanie Kosmie I insygniów władzy, jego wejście do Sieny, nadanie Kosmie I tytułu Wielkiego Księcia). W pobliżu znajdują się również kopie „Marzocco” oraz „Judyty i Holofernesa” Donatella. W pełnej zabytków Florencji pomniki stanowią integralną i bardzo istotną część tego renesansowego kompleksu.

Na piazza della Signoria we Florencji można również obejrzeć kopię „Dawida” Michała Anioła. Oryginalna rzeźba została w XIX w. przeniesiona do Galerii dell'Accademia. Nieopodal Palazzo Vecchio usytuowana jest także Loggia dei Lanzi, czyli otwarta galeria rzeźb. Określana jest ona również mianem Loggia della Signoria oraz Loggia Orcagni. Powstała ona pod koniec XIV w., gdzie stanowiła podium dla urzędników miejskich w trakcie różnego rodzaju uroczystości. Od XVIII w. do dzisiaj znajdują się w niej przepiękne rzeźby.

Jeśli chodzi o największe atrakcje Florencji, warto przejść się również do galerii Uffizi. Znajduje się ona pomiędzy piazza della Signoria a rzeką, na dziedzińcu w kształcie litery „L”. Stanowi ona jeden z najbogatszych zbiorów na całym świecie. Wiele obrazów w muzeum zostało namalowanych dla tutejszych koneserów sztuki, a więc w dużej mierze również dla Medyceuszy. Jeśli chcesz zobaczyć we Florencji kościoły zbudowane jeszcze w renesansie, można je spotkać na każdym kroku. Przykładowo, z samego placu jest doskonały widok na świątynię Badia Fiorentina.

Zobacz wideo: Jak tanio kupić dom we Włoszech. Piotr Wojtasik radzi

Jak tanio kupić dom we Włoszech? Piotr Wojtasik radzi
Jak tanio kupić dom we Włoszech? Piotr Wojtasik radzi

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: joe daniel price / Getty Images

Pozostałe wiadomości