Podróże

Patras – rozpocznij swoją grecką przygodę

Podróże

Autor:
Justyna
Piąsta
Greckie miasto Patras

Patras to jedno z największych greckich miast. Można podziwiać tam zabytki starożytne i bizantyjskie, a także podążać śladem rozlicznych pomników upamiętniających sławne postaci. Jednak to nie jedyne atrakcje, jakie czekają na turystów w Patras.

Pogoda, jaka panuje w Patras zachęca do wypoczynku na świeżym powietrzu, szczególnie nad pięknymi plażami znajdującymi się w okolicy. Planując wycieczkę do Patras, warto uwzględnić również fakt, że miasto to ma doskonałe połączenia promowe z innymi miastami turystycznymi zarówno Grecji, jak i Włoch. Co zatem warto zobaczyć w samym Patras? Gdzie się wybrać na rejs z portu Patras?

Najważniejsze informacje o Patras

Patras jest malowniczym miastem położonym nad Zatoką Patraską. Dzięki temu ma też doskonałe połączenia z leżącymi po zachodniej stronie Półwyspu Peloponeskiego wyspami, a także miejscowościami położonymi we wschodniej części Włoch. Miasto stanowi też dobrą bazę wypadową do lądowych podróży, szczególnie do pobliskich miast znajdujących się na Peloponezie.

Podobnie jak w przypadku innych miast tego regionu, historia Patras była dość burzliwa. Jego założycielem był Oktawian August. Następnie miasto znajdowało się pod wpływem cesarzy bizantyjskich, Wenecjan i Turków, by w końcu ponownie znaleźć się w granicach Grecji. Oprócz handlu morskiego przez lata rozwijał się tutaj również przemysł włókienniczy, a także mennica. W ostatnich stuleciach zaczęto produkować tutaj również wyborny koniak. Duża część mieszkańców utrzymuje się tutaj dzięki morzu, a także z turystyki.

Podróże samolotem i nie tylko 

Słuchają się jej samoloty
Słuchają się jej samolotyDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Co warto zobaczyć w Patras?

W Patras jednym z głównych zabytków jest kościół świętego Andrzeja, który został wzniesiony na ruinach świątyni Demeter. Miasto silnie związane jest z tym świętym, gdyż uważa się, że to właśnie tutaj został on poddany męczeńskiej śmierci przez ukrzyżowanie. W kościele przechowywane są relikwie świętego. W mieście i jego okolicach można podziwiać również zabytki rzymskie i bizantyjskie, m. in. odeon, a także stadion oraz akwedukty.

Ciekawym obiektem jest również budynek miejscowego Uniwersytetu, a także teatru. Ten ostatni jest kopią słynnej włoskiej La Scali.

Wizytę w Patras warto zaplanować w okresie przed Wielkim Postem, gdyż właśnie wtedy odbywa się tam obchodzony bardzo hucznie karnawał.

Co warto zobaczyć w najbliższej okolicy Patras?

Grecja w dużej części składa się z wysepek rozsianych po Morzu Śródziemnym. Część z nich jest położona bardzo blisko Patras. Jeżeli więc nie możemy pozwolić sobie na dłuższą wycieczkę, warto chociaż zdecydować się na rejs po Morzu Jońskim. Najbliżej Patrasu położona jest Itaka, znana przede wszystkim ze słynnych dzieł Homera i mitów greckich. Wiele miejsc na wyspie związanych jest z tymi podaniami, np. Grota Nimf. Warte zobaczenia na tej wyspie są również takie miejsca, jak kościół Zaśnięcia Matki Bożej w Anogi, miejscowość Stavros z ciekawymi stanowiskami archeologicznymi, czy niezwykle klimatyczne Vathi.

Po zachodniej stronie Itaki znajduje się Kefalonia, nazywana często Królową Wysp Jońskich. Wyspy oddzielone są od siebie jedynie cieśniną. Oprócz przepięknych plaż i cudownej przyrody, Kefalonia przyciąga również możliwością zobaczenia pozostałości po kulturze mykeńskiej. W czasie pobytu na tej pięknej wyspie warto zobaczyć również Jaskinię Melissani, klasztor Agios Gerasimos i wybrać się na pieszą wycieczkę jednym z siedmiu szlaków turystycznych.

Wycieczki promowe – gdzie warto popłynąć z portu Patras?

Urozmaiceniem pobytu w Patras może być też podróż do Włoch. Warto w takiej sytuacji zdecydować się na podróż przez Morze Jońskie i wybrać odpływający regularnie z portu prom Patras – Ancona to jedna z najpopularniejszych tras, którą można pokonać właśnie w ten sposób. Oprócz tego istnieją również inne regularne trasy, które przemierza prom. Destynacje Patras-Wenecja, a także Patras-Bari są równie chętnie wybierane przez turystów.

Decydując się na taką wycieczkę, trzeba pamiętać, że może ona potrwać od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu godzin. Z wymienionych miejscowości najbliżej położone jest Bari. Rejs trwa około 15 godzin. Znacznie dłużej płynie się do Ancony (ok. 21 godzin) i do Wenecji (ok. 31 godzin). W zależności od przewoźnika i trasy, rejsy odbywają się kilka razy w tygodniu.

Już sama podróż promem może być nie lada atrakcją. Szczególnie dla osób, które po raz pierwszy będą płynęły po Morzu Jońskim. Jeżeli tylko jest to możliwe, warto zapytać się o to, czy prom ma przeszklone elementy dna. Pozwoli to na obserwowanie podczas rejsu życia podwodnego.

Z uwagi na to, że w każdym z tych miast jest niezliczona ilość atrakcji, warto wcześniej zaplanować trasę zwiedzania. Przy jednodniowym pobycie w poszczególnych miastach można zobaczyć:

  • w Bari – zamek księcia Fryderyka II Szwabskiego, bazylikę św. Mikołaja, kościół św. Marka, pałac Sforzów, a po zwiedzaniu można udać się na spacer malowniczymi uliczkami starego miasta;
  • w Ankonie – kościół Santa Maria della Piazza, gdzie znajdują się mozaiki z V wieku, fort Mole Vanvitelliana, a także pałac Degli Anziani;
  • w Wenecji – bazylikę św. Marka, plac św. Marka, pałac Dożów, a także słynne mosty – Westchnień i Rialto. Obowiązkowo trzeba też przepłynąć się gondolą po Kanale Grande.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Posnov/Getty Images

Pozostałe wiadomości