Podróże

Park Oliwski w Gdańsku - dlaczego warto się do niego wybrać?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamski

Ten zabytkowy park znajdujący się w gdańskiej dzielnicy Oliwa, jest jednym z ciekawszych lokalizacji, które warto zwiedzić, będąc w Trójmieście. Założony został przez cystersów i ma niezwykłą historię.

Park Oliwski to przestrzeń wielu wydarzeń kulturalnych. Dodatkowo to doskonałe miejsce do rekreacyjnego wypoczynku z rodziną. Jakie atrakcje można w nim zobaczyć?

Historia Parku Oliwskiego

Ogród, który dał początek Parkowi Oliwskiemu w formie, jaką znamy obecnie, założyli cystersi. Nowy kształt zyskał on dzięki Jackowi Rybińskiemu - opatowi oliwskiemu. Wykonawcą modernizacji terenu zajął się Kazimierz Dębiński. Dzięki ogrodnikowi Hentschelowi współcześnie miejsce to zdobią Aleja Lipowa, staw oraz barokowa część parku w stylu francuskim. Powstał także parter ogrodowy z pomnikiem Mickiewicza oraz słynne Groty Szeptów.

W późniejszym czasie, w 1782 roku, piękno parku wzbogaciła także część angielsko-chińska z licznymi krętymi ścieżkami, altanami i zbiornikami wodnymi, mająca nawiązywać stylem do azjatyckich ogrodów. Taką wizję wprowadził w czyn syn nadwornego ogrodnika Jan Jarzy Saltzmann. Był on także twórcą królewskich ogrodów w Poczdamie. Kolejne zmiany wprowadził botanik Erich Wocke, który zajął się parkiem w latach 1899–1929. Wtedy też powstały alpinarium i palmiarnia. W roku 1955, w setną rocznicą śmierci pisarza, park nazwano imieniem Adama Mickiewicza, a w 1971 roku został on wpisany do rejestru zabytków miasta Gdańska.

Park Oliwski - atrakcje

Palmiarnia w Parku Oliwskim to ciekawe miejsce, do którego warto zawędrować podczas spaceru po tym pięknym terenie. Znajduje się na wschód od Pałacu Opackiego. Koniecznie trzeba też zobaczyć Książęcy Widok (tworzy złudzenie optyczne - staw "łączy się" z zatoką) i ogród botaniczny powstały w 1956 roku. Na terenie parku, w Pałacu Opatów, działa także Muzeum Narodowe w Gdańsku - oddział Sztuki Nowoczesnej.

Jest tu też plenerowa Galeria Współczesnej Rzeźby Gdańskiej, ukazująca prace 20 artystów. Podczas zwiedzania Parku Oliwskiego nie sposób pominąć słynnej Groty Szeptów, zwaną także "Uszami Dionizosa". To dwie ustawione naprzeciw siebie muszle akustyczne. Dzięki nim dwie osoby stojące przy każdej z nich mogą do siebie szeptać, a druga strona usłyszy wyraźnie każde słowo. Duże wrażenie robi też imponujący ogród japoński.

Warto wiedzieć, że w Parku Oliwskim święta są celebrowane pod postacią… światła. W okresie bożonarodzeniowym na odwiedzających czekają w Parku Oliwski iluminacje. W przedświątecznym sezonie gości zaprasza na teren parku rozświetlona brama. Jedną z ciekawszych atrakcji jest w tym okresie tunel świetlny. Niezwykle ciekawym pomysłem jest także łódź, której blask odbija się w wodzie, podwajając wizualny efekt. Zima w parku Oliwskim wygląda więc niezwykle pięknie, a zobaczenia iluminacji nie odmówi sobie w tym czasie żaden turysta.

Na jakie wydarzenia warto się wybrać w Parku Oliwskim? Imprezy kulturalne odbywają się tu dość często. Jedną z nich jest Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana. To wydarzenie to jedna z ważniejszych tego typu imprez na terenie Trójmiasta. Jakie atrakcje w czasie tego festiwalu czekają na melomanów w Parku Oliwskim?

Pokaz fontann jest na pewno tym elementem, bez którego stali bywalcy wydarzenia nie wyobrażają sobie tego festiwalu. Poruszająca się w rytm utworów Mozarta woda wzbudza zachwyt w obserwatorach tego wyjątkowego widowiska, a muzyka sprawia, że amatorów tego wieczornego pokazu jest co roku bardzo wielu. Innym wydarzeniem jest też coroczny cykl koncertów "Polska Muzyka w Altanie".

Informacje praktyczne o Parku Oliwskim

Co należy wiedzieć, wybierając się do Parku Oliwskiego? Godziny otwarcia w okresie od maja do września to 5.00–23.00, a od października do kwietnia 5.00–20.00. Część botaniczna natomiast jest dostępna w okresie od kwietnia do października w godzinach 9.00–17.00. Ile kosztuje zwiedzanie Parku Oliwskiego? Cennik nie istnieje, gdyż wstęp jest bezpłatny.

Dojazd do Parku Oliwskiego dla zmotoryzowanych może być utrudniony zwłaszcza w okresie przedświątecznym. Iluminacje cieszą się taką popularnością, że pojawiają się korki. Wtedy też pojawia się problem, gdzie zaparkować auto, idąc do Parku Oliwskiego. Parkingu z prawdziwego zdarzenia tam bowiem nie ma i wielu ludzi zatrzymuje się po prostu na pobliskich ulicach. Alternatywną formą dojazdu do parku są linie tramwajowe. Można do niego dojechać liniami 2, 6, 11 i 12.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Mistrz podniebnych podróży

Mistrz podniebnych podróży
Mistrz podniebnych podróży Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamski

Źródło zdjęcia głównego: Tuomas A. Lehtinen/Getty Images

Pozostałe wiadomości