Podróże

Papua Nowa Gwinea – raj na końcu świata

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
drzewa

Papua Nowa Gwinea jest wciąż mało znanym krajem, nawet przez wytrawnych podróżników. Jeszcze do niedawna turystów odstraszały trudne warunki na wyspie, trzęsienia ziemi i niebezpieczeństwo wybuchu wulkanu. Dziś Papua Nowa Gwinea cieszy się coraz większym zainteresowaniem i z każdym rokiem odwiedza ją coraz więcej miłośników egzotycznych wysp. Nie na darmo mówi się, że Papua Nowa Gwinea to istny raj na ziemi.

Papua Nowa Gwinea położona jest w zachodniej części Oceanii, Melanezji. Zajmuje wschodnią powierzchnię wyspy Nowa Gwinea, a także ponad dwa tysiące malutkich wysepek otoczonych wodami Oceanu Spokojnego.

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Długa droga do niepodległości

Papua Nowa Gwinea jest stosunkowo młodym krajem. Mimo, że odkryto ją ponad pięćset lat temu, przez wieki funkcjonowała jako kolonia. Początkowo teren całego państwa należał do Hiszpanów. Od XVIII roku zwierzchnictwo nad wyspą przejęli Anglicy i Niemcy. Do Brytyjczyków należała południowo-wschodnia część kraju, a Niemcy objęli we władanie teren południowo-wschodni.

Po zakończeniu II wojny światowej Papua Nowa Gwinea stała się terytorium ONZ pod zwierzchnictwem Australii, a od 1975 roku stała się całkowicie niepodległa. Na terenie kraju funkcjonuje ustrój konstytucyjnej monarchii parlamentarnej. Głową państwa jest brytyjska królowa Elżbieta II.

Warunki pogodowe

Planując podróż do Papui Nowej Gwinei, trzeba liczyć się z trudnymi – z perspektywy Europejczyka – warunkami klimatycznymi. W kraju, a także na okolicznych wyspach panuje bardzo wilgotny klimat równikowy. Temperatura oscyluje w okolicach 30 st. C, a wilgotność powietrza dodatkowo wzmaga uczucie gorąca. Od grudnia do marca trwa pora monsunowa z silnymi deszczami. W okresie od kwietnia do października wilgotność jest mniejsza, a opady występują znacznie rzadziej.

Co warto zobaczyć?

Papua Nowa Gwinea słynie z pięknych plaż, wspaniałej roślinności, krystalicznie czystej wody i raf koralowych. Doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych i nurkowania, a także bogaty świat podwodny (niezliczone gatunki ryb) sprawiają, że kraj przyciąga coraz więcej turystów. Papua Nowa Gwinea zachwyca niezwykłymi widokami. Krajobraz wysp na tle gór zapiera dech w piersiach. Samotne ekspedycje w głąb dżungli są bardzo niebezpieczne, ale zawsze można udać się tam z doświadczonym przewodnikiem.

Papua Nowa Gwinea pod względem gatunków zwierząt nie różni się za bardzo od australijskiej fauny. Tu również spotkamy kangury, gazele, kolczatki, dziki, wiele gatunków gadów i płazów, a także ponad 500 gatunków ptaków. Papua Nowa Gwinea na tle innych egzotycznych wysp zdecydowanie przoduje pod względem podwodnej przyrody. Tutejsze gatunki ryb zachwycają kolorystyką i rozmiarami!

O ile papuaskie plaże zdumiewają czystością, o tyle przestrzeń miejska jest dość zaniedbana. Stolica państwa, Port Moresby, na tle całego kraju prezentuje się nowocześnie, choć proces urbanizacji miasta nastąpił niedawno. W mieście znajdziemy dzielnice handlowe, lotnisko, obiekty sportowe, a także budynki administracji państwowej, na czele z siedzibą parlamentu. Warto zobaczyć panoramę miasta z niewielkiego wzgórza Paga Hill, znajdującego się na końcu półwyspu. Na górę bez problemu wjedziemy samochodem.

Papua Nowa Gwinea – przydatne informacje

Papua Nowa Gwinea jest krajem mało rozwiniętym, co widać choćby po stanie dróg. Niewiele tras jest pokrytych betonem, a te, na których leży asfalt, mają liczne dziury i wgłębienia. W czasie pory deszczowej często drogi są zupełnie nieprzejezdne. Na terenie kraju występuje wiele tzw. "zakrętów śmierci", na których odnotowano najwięcej śmiertelnych wypadków.

Przed wyjazdem należy zadbać o wszystkie niezbędne szczepienia, ponieważ na wyspie łatwo złapać tyfus, malarię, dur brzuszny, czy wirusowe zapalenie wątroby typu A i B. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej pić wodę z butelki albo przegotowaną.

Informacje turystyczne:

  • obowiązującą walutą na terenie kraju jest kina;
  • językiem urzędowym na terenie Papui Nowej Gwinei jest język angielski;
  • w celu przekroczenia terytorium Papui Nowej Gwinei niezbędna jest wiza i ważny paszport;
  • Papua Nowa Gwinea dysponuje tylko podstawową opieką medyczną – przy poważnych przypadkach niezbędny jest transport do Australii;
  • żeby nie narażać się na wysokie koszty, warto przed wyjazdem wykupić ubezpieczenie uwzględniające koszty transportu i pełną opiekę medyczną;
  • na terenie Papui Nowej Gwinei nie ma polskiej ambasady, a opiekę nad państwem sprawuje placówka dyplomatyczna w australijskiej Canberze.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Marc Dozier/Getty Images

Pozostałe wiadomości