Materiał promocyjny

Gorlice - Miasto Światła. To tutaj zapłonęła pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa

Źródło: Dzień Dobry TVN
Obchody 200. urodzin Ignacego Łukasiewicza - twórcy lampy naftowej
Obchody 200. urodzin Ignacego Łukasiewicza - twórcy lampy naftowej
Słuchają się jej samoloty
Słuchają się jej samoloty
Czego nie wiesz o lataniu?
Czego nie wiesz o lataniu?
Spełniamy podniebne marzenie
Spełniamy podniebne marzenie
Rowerem przez Afrykę
Rowerem przez Afrykę
Jak wygląda życie polskich nomadek?
Jak wygląda życie polskich nomadek?
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
2022 jest rokiem Ignacego Łukasiewicza, który wynalazł lampę naftową. Pracował na terenie Gorlic, gdzie do dzisiaj w skansenie edukacyjno-historycznym można przyjrzeć się historii przemysłu naftowego.

Gorlice - Miasto Światła

8 marca mija 200 lat od urodzin Ignacego Łukasiewicza, pioniera przemysłu naftowego, który związany był z Gorlicami.

- Gorlice nie bez powodu są nazywane Miastem Światła, bo tutaj zapłonęła pierwsza uliczna lampa naftowa. Niesamowita historia, bo nie Arabia Saudyjska, Stany Zjednoczone, Kanada, Kuwejt, a właśnie Gorlice, były pierwszym miejscem na świecie, gdzie rozpoczęło się wydobycie ropy naftowej. W błędzie są też ci, którzy myślą, że ktoś wbił kilof w ziemię i wyleciała fontanna ropy. Nie. Natura sama pokazała, że można korzystać z ropy. Pojawiły się tutaj wypływy. Ze skał zaczęła wypływać gęsta, oleista substancja i prawdopodobnie dlatego nazwano ją ropą - mówił Bartek Jędrzejak.

Jak dodał prezenter, początkowo ropę wykorzystywano do konserwowania drewna. Następnie olejowano nią koła do wozów, a dopiero później Ignacy Łukasiewicz stworzył lampę naftową, która zrewolucjonizowała świat.

Skansen Przemysłu Naftowego  "Magdalena" w Gorlicach

Skansen edukacyjno-historyczny otwarto w 2012 roku na terenie dawnej kopalni ropy Magdalena. Na miejscu poznamy historię przemysłu naftowego oraz przyjrzymy się zachowanym pamiątkom, narzędziom oraz innym cennym eksponatom.

- To jest pierwsza w historii rafineria. Najpierw służyła do produkcji bimberku, ale Łukasiewicz zaczął tutaj rafinować ropę. Przyjeżdżają tutaj wycieczki z Arabii Saudyjskiej, dzieci szejków, żeby zrobić selfie przy tej pierwszej rafinerii. Pojawili się też Amerykanie z Teksasu, którzy za to urządzenie chcieli zapłacić 100 tys. dolarów, żeby mieć je po prostu u siebie - opowiadał Bartek Jędrzejak.

Obok urządzenia odnajdziemy też kuźnia wierteł, kotły czy pompy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Reporter: Bartek Jędrzejak

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości