Podróże

Majówka z dzieckiem. Jak zorganizować taką podróż? Jak podróżować z dzieckiem?

Podróże

Aktualizacja:
Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
kobieta.pl
kobieta z dzieckiem na lotnisku

Długi majowy weekend to dla wielu osób okazja, aby wyrwać się z miasta i trochę odpocząć. Część z nich na wyjazd zabierze ze sobą dzieci. Jak zorganizować wyprawę, aby maluchy dobrze się bawiły, a rodzice mieli chwilę dla siebie i mogli doładować baterie? Wbrew pozorom nie jest to aż tak trudne.

Każdy rodzic wie, że podróżowanie z dzieckiem nie jest łatwe. Dzieci bywają nieprzewidywalne i czasem trudno jest im coś narzucić. Mimo to rodzinny wyjazd wcale nie musi oznaczać katastrofy. Agnieszka Trolese, autorka bloga "Taste&Travel" wie, co zrobić, aby obie strony były zadowolone z wyjazdu. W ocenie blogerki kluczem do sukcesu jest właściwa organizacja i odpowiednie przygotowanie do wyjazdu.

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Majówka z dzieckiem - o czym pamiętać?

Zdaniem blogerki - w pierwszej kolejności - należy wybrać odpowiedni kierunek podróży na majówkę ze swoją pociechą. W jej ocenie najlepiej nie wychodzić przy tym poza Europę. Dlaczego? Po pierwsze lot będzie trwał od 4-5 godzin. Po drugie pogoda będzie zbliżona do tej, którą mamy w Polsce i dziecko nie będzie musiało mierzyć się np. z upałami. Po trzecie jedzenie nie odbiega zbytnio od tego w naszym kraju. To ważne, ponieważ wyprawa w jakieś w miejsce, gdzie serwowana jest bardziej egzotyczna kuchnia może zaburzyć florę bakteryjną dziecka i wywołać poważne kłopoty gastryczne. Warto także pamiętać, że aby pojechać w niektóre regiony świata trzeba mieć odpowiednie szczepienia, a te trzeba przyjąć ze sporym wyprzedzeniem. W przypadku weekendu majowego może to nie być dużym problemem, ponieważ można zapakować do bagażu ulubione przekąski dziecka.

Na kilka dni przed wylotem bądź wyjazdem na majówkę - bez względu na wiek dziecka - warto opowiedzieć mu, co go czeka. Maluch powinien wiedzieć, że będzie leciał samolotem bądź jak długo będzie trwała podróż. Warto powiedzieć dziecku, czego może się spodziewać na pokładzie, jak będzie wyglądała podróż, jakie komunikaty się pojawią. Należy pamiętać, że rodziny z dziećmi mają pierwszeństwo podczas odprawy. Jeśli jednak obsługa lotniska o tym zapomniała - warto się upomnieć o swoje prawa.

Rodzice, którzy decydują się na podróż z dzieckiem muszą mieć także świadomość, że maluchy do drugiego roku życia przez linie lotnicze traktowane są jak niemowlaki. W praktyce oznacza to, że nie dostają one swojego miejsca i cały lot muszą spędzać na kolanach rodzica. Warto także dodać, że linie lotnicze inaczej patrzą na bagaż takiego dziecka. Niektóre mogą naliczać za niego dodatkowe opłaty. Podobnie będzie w przypadku wózków/fotelików samochodowych. Dlatego, aby uniknąć kłopotów czy dodatkowych opłat - warto to dobrze sprawdzić przed wyjazdem.

Majówka z dzieckiem. Co można zabrać ze sobą do samolotu?

Kiedy już wejdziemy na pokład warto mieć przy sobie mleko w proszku, wodę w termosie, jedzenie i gotowe słoiczki dla niemowląt. Podanie dziecku przy starcie i przy lądowaniu czegoś do picia pomoże nie tylko uspokoić malucha, ale także uchroni go przed zatykaniem i bólem uszu, które mogą się pojawić przy zmianie ciśnienia. Dodatkowo na pokładzie warto mieć kocyk, bluzę, mokre chusteczki.

Niezależnie od tego, czy jedziemy na długi weekend majowy, czy na wakacje warto zabrać ze sobą ulubione zabawki, czy tablet - dzięki nim dziecku łatwiej będzie znieść kilkugodzinny lot. Ukochane przytulanki pozwolą mu się także odstresować i poczuć bezpiecznie nie tylko podczas podróży, ale również na miejscu, gdzie będziemy spędzać majówkę.

W przypadku bardzo małych dzieci niezbędne będą również pieluszki, krem na odparzenia, smoczek i nosidełko. Blogerka dodaje, że przydać mogą się także zapasowe ubrania. Należy podkreślić, że we wszystkich samolotowych toaletach znajdują się przewijaki. Tym samym ze zmianą pieluszki czy ubrania nie powinno być żadnych kłopotów.

Niektóre dzieci zasypiają w samolocie. Jeśli jednak napięcie rodziców i nadmiar bodźców sprawiają, że maluch nie może się wyciszyć, warto przeczytać mu bajkę, włączyć kołysankę lub przykryć kocykiem (w sytuacji, gdy go nie mamy - możemy poprosić stewardessy). Blogerka dodaje, że na pokład samolotu zabiera ze sobą jaśka, na którym jej dziecko śpi w domu. Dzięki temu maluch zasypia bez problemu. To świetny patent na podróże nie tylko w majówkę, ale również na długie wyjazdy, np. w wakacje.

Rodzice muszą pamiętać, że dzieci doskonale wyczuwają negatywne emocje. Warto dać im upust jeszcze przed wyjazdem, relaksując się kąpielą czy wieczorem z książka. W przeciwnym razie nasze nerwy, stres czy strach udzielą się dziecku i ono również będzie zdenerwowane i źle zniesie podróż.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: kobieta.pl

Źródło zdjęcia głównego: d3sign/Getty Images

Pozostałe wiadomości