Podróże

Lizbona - co warto zobaczyć w stolicy Portugalii?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
widok na Lizbonę

Położona w zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego Lizbona – to największe miasto Portugalii. Nie może więc dziwić, że liczne atrakcje przyciągają turystów z całego świata, a przybycie tu znacznie ułatwia im świetnie zlokalizowane lizbońskie lotnisko, czyli Humberto Delgado Airport.

Ludność całej metropolii lizbońskiej stanowi około 27% populacji Portugalii – w przybliżeniu 2,8 mln mieszkańców. Lizbona to kluczowy ośrodek życia politycznego i kulturalnego. Przoduje też pod względem ekonomicznym. Szacuje się, że około 37% PKB Portugalii wytwarzane jest właśnie w Lizbonie.

Lotnisko w Lizbonie – stolica Portugalii 4 godziny lotu od stolicy Polski

Lotnisko w Lizbonie oddalone jest od Warszawy o nieco ponad 4 godziny lotu. Do skorzystania z lotniczej drogi powietrznej do Lizbony zachęca też lokalizacja Humberto Delgado Airport praktycznie w centrum miasta. Odległość lotniska od ścisłego centrum Lizbony to około 7 km. Tuż po wylądowaniu możemy skierować się do stacji metra (swój bieg kończy tu linia czerwona) lub skorzystać ze środków komunikacji miejskiej. Tradycyjnie do dyspozycji są też wypożyczalnie samochodów.

Zobacz wideo: Portugalia - drugi dom Natalii Nykiel?

Portugalia – drugi dom Natalii Nykiel?
Portugalia – drugi dom Natalii Nykiel?

Lizbona – co warto zobaczyć?

Jeśli zadajesz sobie pytania, co zobaczyć w Lizbonie, jak zaplanować zwiedzanie, to z atrakcjami w Lizbonie problemów raczej nie będzie. W mieście aż roi się od zabytków, skwerów, placów, parków, zamków, kościołów, pomników czy punktów widokowych. Plan zwiedzania Lizbony można przykładowo oprzeć o zwiedzanie trzech dzielnic oddalonych od siebie wzajemnie od kilkunastu do około czterdziestu kilometrów. Alfama, to najstarsza dzielnica w Lizbonie. Najlepiej zwiedzać ją w całości pieszo lub tramwajem słynnej linii nr 28. Wykupienie czasowego biletu upoważnia do nieograniczonej liczby przejazdów. Co zobaczyć? Katedra Se (Katedra Najświętszej Marii Panny) – to najstarszy, pochodzący z XII w. kościół w Lizbonie. Według przekazów katedrę wybudowano w miejscu, w którym wcześniej stał meczet Maurów. Pierwszy król Portugalii postanowił w ten sposób zaakcentować wyższość chrześcijaństwa nad islamem. Z postacią króla Alfonso I Zdobywcy związany jest również Zamek Świętego Jerzego, odbity przez niego w połowie XII wieku, także z rąk Maurów. Z murów zamku można podziwiać panoramę całej Lizbony. Schodząc z zamku, warto wejść także na lizboński punkt widokowy Miradouro das Portas do Sol, z którego widać m.in. rzekę Tag przepływającą przez miasto.

Inne ciekawe miejsca w Lizbonie

Jeśli zwiedzamy Lizbonę we wtorek lub sobotę, mamy możliwość odwiedzania tzw. targu złodziei. Kupimy tam antyki, starocie, pamiątki, ubrania itp. Taki asortyment przyciąga tu tysiące turystów, a w ślad za nimi niezliczone zastępy kieszonkowców... Baixa to kolejny (po Alfama) iście turystyczny obszar Lizbony. Nie sposób pominąć tu Praça do Comércio – placu Comercio. Ma imponujące rozmiary (około 180x190 metrów), wokół zabudowany jest reprezentacyjnymi budynkami, a zdobią go też Łuk Triumfalny i pomnik Józefa I. Nieopodal znajduje się też plac miejski z pięknym ratuszem. Przechodząc pod Łukiem Triumfalnym, możemy rozpocząć zwiedzanie urokliwych uliczek Baixa. To tutaj pospacerujemy też głównym deptakiem Lizbony – rua Augusta.

Na jej końcu znajduje się plac Rossio – jeden z najbardziej reprezentacyjnych placów Lizbony. Z ciekawostek – mieścił się tu niegdyś pałac Inkwizycji – miejsce m.in. publicznych egzekucji. Obecnie stoi tu Teatr Narodowy Marii II. Ciekawy jest również pochodzący z XIII w kościół św. Dominika. W 1959 miał w nim miejsce pożar, którego skutki usunięto celowo tylko częściowo, dzięki czemu dziś można zwiedzać nadpalone wówczas wnętrze świątyni.

Lizbona – zwiedzanie Belem

Kolejna dzielnica warta odwiedzenia to Belem. Ogromne wrażenie robią eksponaty Muzeum Powozów, największego tego typu muzeum świata. Liczne karety, bryczki i powozy to nie lada atrakcje dla dzieci. Muzeum mieści się w Pałacu Prezydenckim. Drugim muzeum, jakie można zwiedzić w tym budynku, to Muzeum Prezydenckie. W okolicy nabędziemy też najsłynniejsze słodycze Portugalii – pasteis de belem sprzedawane od 1837 roku.

W Belem koniecznie odwiedzić trzeba klasztor Hieronimitów wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z ciekawostek – w 2007 roku podpisano tu tzw. Traktat lizboński. W zachodniej części klasztoru mieści się obecnie Muzeum Morskie. Na listę UNESCO wpisano też wieżę Belem – dzisiejszy symbol Lizbony. Jednym z najchętniej fotografowanych obiektów miasta jest też pomnik Odkrywców.

Inne, wybrane atrakcje turystyczne w Lizbonie i okolicach

Nie lada atrakcją dla dzieci będzie wizyta w oceanarium w Lizbonie (największym oceanarium Europy). Słynne są też punkty widokowe Lizbony, rozsiane w różny częściach miasta. Lizbona słynie z plaż, co – biorąc pod uwagę fakt, że średnia roczna temperatura w Lizbonie wynosi 21,5°C za dnia i 13,5°C nocą – zwiększa dodatkowo ich atrakcyjność. Powyższe propozycje, to zaledwie ułamek miejsce i obiektów wartych zobaczenia w samej Lizbonie. Nie sposób pominąć mieszczącego się około 30 km od Lizbony pałacu Pena w Sintrze wraz z przylegającymi do niego ogrodami. To wybitne dzieło architektury okresu romantyzmu, któremu warto poświęcić cały dzień.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Stephen Knowles Photography/Getty Images

Pozostałe wiadomości