Podróże

Kurytyba, miasto Polaków w Brazylii. Ciekawostki, historia, atrakcje

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kurytyba w Brazylii

Kurytyba jest największym ośrodkiem Polonii w Brazylii. Bywa porównywana do Chicago, dużego ośrodka polonijnego w USA. Miasto nazywane jest także ekologiczną stolicą Brazylii ze względu na wiele terenów zielonych i dobrze zaplanowany system transportu publicznego, który pozwala na poruszanie się po mieście bez samochodu.

Kurytyba to nowoczesne, zadbane miasto w Brazylii. Jest uważane za przyjazne i bezpieczne, a także doskonale zaprojektowane.

Kurytyba – podstawowe informacje

Kurytyba jest stolicą i największym miastem brazylijskiego stanu Paraná. Ma 3 miliony mieszkańców, wliczając w to mieszkańców przedmieść. Jest siódmym pod względem liczby ludności miastem Brazylii.

Pogodni TVN

Pogodni TVN
Pogodni TVN Dzień Dobry TVN
wideo 2/10

W Kurytybie znajduje się międzynarodowe lotnisko Afonso Pena, a najbliższym portem morskim jest Paranaguá, oddalona o 105 km na wschód.

Kurytyba – historia miasta

Kurytybę założyli Portugalczycy w 1693 r. Nazwa miasta pochodzi z języka tupi i oznacza "wiele szyszek". Nadano ją ze względu na dużą liczbę rosnących tam iglastych araukarii brazylijskich.

Początkowo mieszkańcy trudnili się wydobyciem minerałów. Z czasem miasto zyskało na znaczeniu dzięki temu, że leżało na trasie z Rio Grande do Sul do São Paulo, między którymi odbywał się handel bydłem.

Około 1850 r. miasto zaczęło przeżywać rozkwit dzięki osadnictwu Europejczyków. Imigranci przyjeżdżali najczęściej z Włoch, Niemiec, Polski i Ukrainy, a także z Japonii. Na początku XX w. w Kurytybie rozwinął się przemysł związany z produkcją yerba mate. Właściciele młynów yerba mate byli nazywani "baronami yerba mate".

Najszybszy rozwój miasta nastąpił w latach 60. XX w. Innowacyjne planowanie urbanistyczne spowodowało wzrost populacji do ponad miliona mieszkańców. Autorem projektu rozbudowy Kurytyby był Alfred Agache. Jego projekt nie został zrealizowany w całości, gdyż był zbyt drogi. W 2010 r. Kurytyba otrzymała nagrodę Global Sustainable City Award. Jest jednym z najbezpieczniejszych miast i czwartą gospodarką w Brazylii.

Pogoda w Kurytybie

W Kurytybie panuje subtropikalny klimat morski. Miasto leży na płaskowyżu na wysokości 932 m n.p.m., na terenie zalewowym. To sprawia, że zimy są łagodne i wilgotne, a średnia temperatura w najzimniejszym miesiącu wynosi 7℃. Nocami zdarzają się przymrozki, ale opady śniegu są wyjątkowo rzadkie. Latem średnia temperatura to 25℃, w najcieplejsze dni może przekraczać 30℃. Zimne fronty atmosferyczne wywołują chłodny wiatr zimą i tropikalne burze latem, a suche masy powietrza wpływają na ocieplenie pogody nawet w zimie. Najzimniejsze miesiące to czerwiec i lipiec. Najcieplej jest między listopadem a kwietniem.

Kurytyba – Polonia

Pierwsi Polacy zamieszkali w Kurytybie w 1871 r. Dzisiaj działają tam różne organizacje skupiające Polonię. Najstarszą z nich jest założone w 1890 r. Towarzystwo Polsko-Brazylijskie im. Tadeusza Kościuszki. W Kurytybie znajduje się park Jana Pawła II, nazywany parkiem papieża. Po wizycie Jana Pawła II w Kurytybie w 1980 r. założono w nim obszar pamięci poświęcony polskiej imigracji. Można tam zobaczyć niewielki skansen polskiego osadnictwa: siedem starych drewnianych chat, podobnych do tych, które pozostały w wielu polskich wsiach. Stoi tu też pierwszy pomnik Jana Pawła II w Brazylii.

Atrakcje Kurytyby

Kurytybę otaczają stepy i bujne lasy atlantyckie (Mata Atlântica). Cały pas tego typu lasów rozciąga się na południowo-wschodnim wybrzeżu Brazylii, w północnej Argentynie i w południowo-wschodnim Paragwaju. Są objęte ochroną UNESCO. W okolicach Kurytyby znajdują się wilgotne lasy iglaste z araukariami brazylijskimi, zamieszkane przez endemiczne wyjce brązowe czy papugi amazonki.

Ważną atrakcją Kurytyby jest ogród botaniczny z trzema charakterystycznymi, wielkimi szklarniami. Krajobraz Kurytyby upiększają liczne tabebuje, tropikalne drzewa o fioletowych lub żółtych kwiatach.

Innym ciekawym miejscem Kurytyby jest Muzeum Oscara Niemeyera. Sam wygląd budynku może intrygować, gdyż przypomina wielkie oko – stąd często nazywa się go Muzeum Oka. Można tam obejrzeć dzieła brazylijskich artystów oraz wystawy fotografii.

Panoramę Kurytyby można podziwiać z wieży panoramicznej o wysokości 109 m. Piękne wille "baronów yerba mate" z początków XX w. można zobaczyć w dzielnicach Batel i Alto da Glória. Aby obejrzeć najważniejsze atrakcje Kurytyby, warto skorzystać z autobusu linii turystycznej (Linha Tourismo).

Kurytyba – ciekawostki

  • Kurytyba jest drugim największym producentem samochodów w Brazylii.
  • Mieszkańcy Kurytyby zarabiają średnio o 66% więcej niż pozostali Brazylijczycy.
  • Najlepszym miejscem na zakupy w Kurytybie jest Rua das Flores, czyli ulica Kwiatów, wyłączona z ruchu drogowego.
  • Kurytybę odwiedza co roku ponad 2 mln turystów.
  • Międzynarodowy Maraton Ekologiczny Kurytyby jest uznawany za najtrudniejszy maraton w Brazylii ze względu na nierówne ukształtowanie terenu oraz bardzo wysokie temperatury.
  • W mieście znajduje się Uniwersytet Federalny Parany założony w 1912 r. To najstarszy uniwersytet w Brazylii. Kurytyba ma najniższy poziom analfabetyzmu i najwyższy poziom edukacji wśród brazylijskich miast.

Zobacz wideo: Szkoła życia w brazylijskiej faweli

Szkoła życia w brazylijskiej faweli
Szkoła życia w brazylijskiej faweli Magdalena Malejczyk zakochała się w Brazylii. Wystarczyło, że raz wyjechała na wakacje i od razu wiedziała, że będzie musiała tam wrócić.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: laeti/Getty Images

Pozostałe wiadomości