Podróże

Krzywa Wieża w Pizie – histo­ria, cie­ka­wostki i zwie­dza­nie słyn­nego zabytku we Wło­szech

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Krzywa wieża w Pizie

Prawdopodobnie nie ma na świecie osoby, która nie wiedziałaby, jak wygląda Krzywa Wieża w Pizie. Jest to, obok Koloseum, najbardziej rozpoznawalny symbol Włoch i jedna z najsłynniejszych budowli na świecie. Dlaczego jest krzywa i czy można ją zwiedzać?

Krzywa Wieża w Pizie (wł. Torre pendente di Pisa) to w istocie średniowieczna dzwonnica katedralna, stanowiąca jeden z czterech elementów zabytkowego kompleksu Campo dei Miracoli (pol. Pole Cudów). Wszystkie cztery budynki: katedra, baptysterium, cmentarz i wieża (zwana kampanilą) zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Gdzie jest Krzywa Wieża w Pizie? Dzwonnica znajduje się w niewielkim toskańskim mieście, które zasłynęło głównie z pochylonej budowli. Krzywa kampanila to jeden z najsłynniejszych zabytków w całej Europie, a rocznie odwiedza ją nawet 10 milionów turystów.

Piza – lokalizacja słynnej krzywej wieży

Piza (wł. Pisa ) to średnich rozmiarów miasto we włoskiej Toskanii. Położona malowniczo nad rzeką Arno miejscowość zasłynęła przede wszystkim z wznoszącej się w jej centrum krzywej budowli. Nie jest to jednak jej jedyna atrakcja turystyczna. Piza to przede wszystkim piękna, typowa dla tej części Włoch, architektura, klimatyczne nadrzeczne tereny oraz uliczki, wypełnione straganami i sklepami z pamiątkami. Część turystyczna Pizy jest prawie całkowicie wyłączona z ruchu samochodowego, co umożliwia zwiedzenie zabytkowej starówki pieszo lub na rowerze.

Krzywa Wieża w Pizie – cie­ka­wostki i histo­ria

Stojąca na Campo dei Miracoli dzwonnica to dzieło dwóch włoskich architektów Guglielmo i Bonanno Pisano. Wieża powstała w 1174 roku jako część romańskiej katedry. Została wykonana z białego marmuru, a ozdobiono ją modnymi wówczas kolumnami, biegnącymi wokół okrągłej fasady. Już w trakcie budowy, z powodu osuwającego się pod wieżą gruntu, budowla zaczęła niebezpiecznie odchylać się od pionu. Budowniczy próbowali ratować budowlę, poprzez dokładanie z jednej strony wyższych kolumn. Niestety żadne zabiegi ulepszające konstrukcję budowli nie przynosiły zamierzonych skutków. Nienaturalne i pozbawione logiki nachylenie przyniosło jej ogromną popularność już w tamtych czasach, a miejsce to nieprzerwanie do dziś cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród odwiedzających Pizę turystów. Początkowo zakładano, że dzwonnica będzie dużo mniejszych rozmiarów, jednakże jej budowa trwała aż 177 lat, a każde kolejne pokolenie dodawało kolejną kondygnację. Wysokość Krzywej Wieży w Pizie wynosi 54,98 metrów, a jej masę szacuje się na 14 ton. Od momentu powstania odchyliła się o kolejne 5 metrów, a według aktualizowanych co roku pomiarów – jej nachylenie zwiększa się o jeden milimetr rocznie.

Dlaczego wieża w Pizie jest krzywa?

Każdy z najsłynniejszych zabytków świata zasłynął z innego powodu. Z ogromnych rozmiarów – rzymskie Koloseum, z wysokości – Wieża Eiffla, a z nienaturalnego odchylenia – Krzywa Wieża w Pizie. "Dlaczego jest krzywa i czemu jeszcze nie runęła?” – to pytanie zadaje sobie każdy odwiedzający Pizę turysta. Choć wiele osób tworzy różne teorie na ten temat (od udziału kosmitów po dzieło boskie), budowla nachyla się z powodu nierównomiernego podłoża. Na dużych głębokościach doszło prawdopodobnie do pęknięcia warstw gruntowych, co skutkowało mało stabilną powierzchnią, na której stanął budynek. Dlaczego więc dzwonnica nie runęła w wyniku siły grawitacji, czy w trakcie trzęsienia ziemi? Wielu ekspertów uważa, że od runięcia uchroniła ją własna krzywizna. Według badaczy sztywność konstrukcji i miękkość terenu tworzą swoisty „izolator sejsmiczny”.

Zwiedzanie Krzywej Wieży w Pizie – bilety i godziny otwarcia

Obecnie pochylona dzwonnica dostępna jest dla zwiedzających. Jednakże ze względu na delikatność konstrukcji, znajdować się w niej może zaledwie 30 osób w jednym czasie. Jak zwiedzić wnętrze Krzywej Wieży w Pizie? Bilety zakupić można w kasach na terenie obiektu (w budynku Palazzo dell'Opera oraz w kasie Muzeum Sinopie) lub online. Obowiązują one jedynie we wskazanej godzinie. Koszt jednej wejściówki to 18 euro (bez możliwości kupienia biletu ulgowego). Dzwonnica jest otwarta dla zwiedzających codziennie (z wyjątkiem włoskich świąt ustawowych). Godziny otwarcia Krzywej Wieży zależą jednak od sezonu lub danego dnia:

  • grudzień i styczeń – od 10.00 do 17.00 (wybrane dni do 19.00)
  • luty, listopad – od 09.45 do 17.15
  • 1 listopada – od 09.00 do 18.00
  • od 1 marca do 22 marca – od 09.00 do 18.00
  • od 23 marca do 29 marca – od 09.00 do 19.00
  • 30,31 marzec – od 08.30 do 20.00
  • od kwietnia do 17 czerwca – od 09.00 do 20.00
  • od 1 września do końca miesiąca – od 09.00 do 20.00
  • od 17 czerwca do 31 sierpnia – od 8.30 do 22.00
  • październik – od 09.00 do 19.00

Zobacz wideo: Jak tanio kupić dom we Włoszech?

Jak tanio kupić dom we Włoszech? Piotr Wojtasik radzi
Jak tanio kupić dom we Włoszech? Piotr Wojtasik radzi

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Atlantide Phototravel/Getty Images

Pozostałe wiadomości