Podróże

Jak wyglądają wioski w różnych częściach świata? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w Krakowie

Podróże

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Wioski świata – dziś zabieramy was w podróż po kontynentach
Wioski świata – dziś zabieramy was w podróż po kontynentach Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Jak mieszkają ludzie w różnych częściach świata? Odpowiedź na to pytanie można poznać wybierając się do Krakowa. To właśnie w stolicy małopolski powstał park, który zabiera zwiedzających w podróż do wiosek położonych pod różnymi szerokościami geograficznymi.

Wioski świata. Jak mieszkają ludzie w różnych częściach globu?

"Wioski świata. Park edukacji globalnej" to niezwykłe miejsce na mapie Krakowa. Odtworzono tu tradycyjne domostwa, w których żyli lub nadal mieszkają ludzie w różnych częściach świata. Bartek Jędrzejak miał m.in. okazję zobaczyć jurtę, którą cały czas można spotkać w Mongolii. Mało kto wie, że wchodząc do jurty, obowiązkowo trzeba mieć na sobie nakrycie głowy. - Wejście do jurty bez nakrycia głowy wiąże się z obrazą gospodarza - mówiła Justyna Marczewska. Gdyby w czasie wizyty nakrycie spadło nam z głowy - trzeba je jak najszybciej ponownie założyć, przywitać się jeszcze raz i przeprosić gospodarza.

Odwiedzając park można również zobaczyć jak mieszkali Indianie oraz z bliska przyjrzeć się pióropuszowi, który nosił wódz danego plemienia. - Taki wódz nie mógł sobie po prostu zrobić pióropusza, czy uszyć. Każde pióro oznaczało zwycięską walkę, potyczkę z wrogiem albo udane polowanie - mówiła Monika Laurowska.

Do czego służyła fajka pokoju?

W indiańskiej wiosce nie może zabraknąć fajki pokoju. - Plemiona indiańskie walczyły ze sobą o terytorium, o zwierzynę. Kiedy już zawierano pokój, starszyzna obydwu plemion, razem z wodzami, siadali sobie wokół ogniska, przekazując sobie tę fajeczkę, zawierali pokój. Nie podawali sobie ręki na zgodę, a palili fajkę - dodała Monika Laurowska.

W krakowskim parku można także z bliska obejrzeć domostwa, które obecne są w Ghanie, w Afryce. Jak wyglądają? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości