Podróże

Korona Ziemi – złoty medal, o którym marzy każdy alpinista

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Koroną Ziemi określa się wszystkie najwyższe szczyty wszystkich kontynentów. Czy ktoś je wszystkie zdobył?

Góry, ich szczyty, odludne, nagie, często niedostępne. Od pokoleń pokonujemy własne słabości, niedoskonałości ciała, trenujemy własny charakter, nabywamy odporności i odwagi. Zdobywamy też najwyższe szczyty. Niektórzy mówią, że to działa jak narkotyk – jeśli raz spróbujesz, nie możesz przestać.

Co to jest Korona Ziemi?

Nazwa sugeruje najwyższą część Ziemi trudną do zdobycia. Można powiedzieć – korona ziemi, której wierzchołkami są w tym wypadku szczyty. Siedem najwyższych szczytów siedmiu kontynentów. Na pytanie "Co to znaczy Korona Ziemi?" odpowiedź jest prosta. W języku angielskim występuje określenie „Siedem szczytów” ("The Seven Summits"), w Polsce wierzchołki te nazywamy metaforycznie – Koroną Ziemi. Szczytów jest dziewięć, chociaż ich liczba nie zgadza się z nazwą. Z czego wynika ta rozbieżność? Przyczyną jest brak porozumienia samych wspinaczy i oczywiście geografów, różnica zdań co do najwyższych szczytów Europy, Australii i Oceanii.

Martyna Wojciechowska

Martyna Wojciechowska – koniec sezonu
Martyna Wojciechowska – koniec sezonu Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Korona Ziemi – szczyty

Oto wszystkich dziewięć szczytów:

· Everest, 8.848 m n.p.m. (Azja), · Aconcagua, 6.962 m n.p.m. (Ameryka Południowa), · McKinley, 6.194 m n.p.m. (Ameryka Północna), · Kilimandżaro, 5.895 m n.p.m. (Afryka), · Elbrus, 5.642 m n.p.m. lub Mont Blanc, 4.810 m n.p.m. (Europa), · Masyw Vinsona, 4.892 m n.p.m. (Antarktyda), · Góra Kościuszki, 2.228 m n.p.m. (Australia) lub Piramida Carstensza, 4.884 m n.p.m. (Oceania).

Dyskusje i nieporozumienia dotyczą szczytów Elbrus i Mont Blanc w Europie oraz Góry Kościuszki w Australii i Piramidy Carstensza w Oceanii.

Korona świata – idea "The Seven Summits"

Pomysł na kolekcjonowanie wszystkich najwyższych szczytów Ziemi rozpoczął się od osiągniętego celu. Wszystko to za sprawą amerykańskiego miłośnika gór, biznesmena Richarda Bassa. Obrał on sobie za cel zdobycie każdego najwyższego szczytu poszczególnych kontynentów Ziemi – Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Europy, Azji, Afryki, Antarktydy i Australii. Wynajął profesjonalnych alpinistów do pomocy, ale tylko w zdobyciu szczytu Mt. Everest, który był zdecydowanie najtrudniejszy z całej siódemki. O tym szczycie spokojnie możemy powiedzieć "korona gór świata" – marzenie wielu alpinistów – złowieszczy i bardzo niebezpieczny. Richard Bass zdobył go na samym końcu (30 kwietnia 1985 roku). Napisał też książkę, w której opowiada o całej swojej życiowej misji, jej trudach, dzielnym zespole, różnicach w podejściu do każdej z gór, a także o momentach zwątpienia, niewątpliwej radości i satysfakcji.

Pierwsze kontrowersje pojawiły się, gdy znany himalaista Reinhold Messner zakwestionował wybór Australii jako kontynentu wartego wspinaczki. Dokonał więc istotnej zmiany w liście szczytów Bassa. Jako pierwszy temu „nowemu” wyzwaniu sprostał Pat Morrow, Messer zaraz po nim.

Kolejne dyskusje toczyły i toczą się do dnia dzisiejszego – również wokół tego, który europejski szczyt jest najwyższy. Chyba każdy z nas w szkole uczył się, że najwyższym szczytem Europy jest Mont Blanc, ale wielu alpinistów uznaje, że jest to Elbrus – leżący właściwie na pograniczu kontynentów.

Podsumowując, obecnie mamy aż cztery różne wersje Korony Ziemi .

Zdobywcy korony gór świata

Jako pierwszy łatwiejszą wersję Korony Ziemi zdobył wspomniany powyżej Richard Bass. Wersję trudniejszą, czyli już z Piramidą Carstensza (w Oceanii), rok później pokonał Kanadyjczyk Pat Morrow, a kilka miesięcy po nim Reinhold Messner. To oni pierwsi mogli powiedzieć "zdobyłem, moja jest Korona Ziemi". Polacy nie byli dużo gorsi – pierwsi zdobywcy to znani w naszym kraju alpiniści Leszek Cichy (1999 r.) i Agnieszka Czerwińska (2000 r.). Do tej pory cel, jakim jest zdobycie wszystkich szczytów Korony Ziemi (statystyki z końca 2011 roku) osiągnęło 348 wspinaczy, natomiast wersję trudniejszą (z Piramidą Carstensza) znacznie mniej – 230. Jeśli chodzi o Polaków, cel osiągnęło 14 osób, w tym aż 12 w wersji trudniejszej.

Korona Ziemi – ciekawostki

Co ciekawe, powstała nawet skala trudności zdobywania poszczególnych szczytów. Jak możemy się domyślić, bardzo trudno jest jednogłośnie ją określić. Stało się to przedmiotem wielu dyskusji na całym świecie. Jednogłośnie najtrudniejszym wyzwaniem jest zdobycie szczytu Mount Everest, a najłatwiejszym Góra Kościuszki. Określenie skali trudności jest bardzo subiektywne. Składa się na to osobiste doświadczenie, umiejętności, możliwości fizyczne i oczywiście finansowe wspinaczy (dobór odpowiedniego sprzętu, niezbędna pomoc oraz jakość obydwu tych aspektów).

Najbardziej obiektywną wydaje się być skala zaproponowana przez samego pomysłodawcę – Steve’a Bella. Wziął on pod uwagę wysokość, kłopoty techniczne, jakie napotkać można podczas wspinaczki, trudności wspinaczkowe oraz wyciągniętą średnią z umiejętności i możliwości wspinaczy. Skala, którą przedstawia Bell, zakłada najłatwiejsze drogi wspinaczki:

· Góra Kościuszki – 1 pkt,

· Kilimandżaro (Marangu) – 2 pkt,

· Elbrus – 3 pkt,

· Piramida Carstensza / Aconcagua /Masyw Vinsona – 5 pkt,

· McKinley (Grzęda Zachodnia) – 7 pkt,

· Everest (przejście granią południowo-wschodnią oraz Przełęcz Południową) – 10 pkt.

Kolejną ciekawostką jest zdobycie Korony Ziemi przez pierwszą parę małżeńską. Dokonali tego Susan i Phil Ershler w maju 2002 roku. Natomiast na samotną wspinaczkę pierwszy zdecydował się austriacki wspinacz Christian Stangl.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: yulkapopkova/Getty Images

Pozostałe wiadomości