Podróże

Co warto zobaczyć w Kijowie? To miasto pełne kontrastów

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Kijów to duża metropolia licząca około 3 miliony mieszkańców. Stolica Ukrainy ma wiele do zaoferowania turystom – ciekawe zabytki, piękne świątynie, a nawet światowej klasy murale poukrywane na kijowskich blokowiskach. Co warto zobaczyć w Kijowie?

Kijów - kontrastowe miasto

Kijów jest miastem pełnym kontrastów. Centrum to czyste, szerokie bulwary, secesyjna i socrealistyczna architektura i zapierające dech w piersiach świątynie. Z drugiej strony, jeśli wybierzemy się nieco poza centrum, powitają nas wielkie blokowiska i dosyć chaotyczna zabudowa. Co warto zobaczyć w Kijowie?

Zwiedzanie Kijowa – centrum pełne historii

W centrum miasta znajduje się duży plac Niepodległości (Majdan Niezależności), symboliczne miejsce dla Ukraińców. To właśnie na tym placu miały miejsce wydarzenia z przełomu 2013 i 2014 roku, zwane Euromajdanem. Pokojowy protest setek tysięcy Ukraińców zakończył się krwawymi walkami. Dzisiaj o tych tragicznych wydarzeniach przypominają pomniki z wizerunkami ofiar, które są ustawione w alei przy placu. Ukraińcy zapalają tu znicze i przynoszą kwiaty, by upamiętnić zabite osoby. Z czasem życie na placu wróciło do normalności. Jak kiedyś, są tu organizowane koncerty i inne duże imprezy kulturalne, odbywają się tutaj też najważniejsze uroczystości państwowe. Na placu znajdują się też zabytki: Lacka Brama i pomnik św. Michała Archanioła, który jest patronem Kijowa. Znajduje się tu również pomnik legendarnych założycieli stolicy Ukrainy. Na placu uwagę turystów przykuwa kolumna, na której szczycie widnieje pomnik słowiańskiego bóstwa Berehyni. Symbolizuje ona niezależność Ukrainy i uzyskanie niepodległości.

Z placu Niepodległości możemy udać się do pobliskiego parku, w którym znajduje się potężny Pomnik Przyjaźni Narodów. Powstał on w 1982 roku, żeby upamiętnić 60. rocznicę powstania ZSRR i symbolizować przyjaźń pomiędzy Ukraińcami a Rosjanami. Pomnik składa się ze stalowej tęczy i postaci dwóch robotników: Ukraińca i Rosjanina. Przyszłość pomnika, który stał się jednym z symboli Kijowa, stała pod znakiem zapytania z powodu ustawy dekomunizacyjnej. Przy pomniku znajduje się taras widokowy, z którego rozciąga się piękny widok na Dniepr, historyczną dzielnicę Podił i na lewobrzeżną część miasta. Na placu przy pomniku możemy kupić ciepłą kawę i przekąski. Czasem rozstawia się tam też niewielkie wesołe miasteczko.

Kijów sakralny – zabytki, które warto zwiedzić

Monaster św. Michała Archanioła. Kijów słynie z pięknych, reprezentacyjnych świątyń. Jedną z nich jest Monaster św. Michała Archanioła, zespół klasztorny z charakterystycznymi niebieskimi ścianami i złotymi kopułami iskrzącymi się w słońcu. W skład zespołu wchodzą budynki monasteru, sobór św. Michała Archanioła, dzwonnica, refektarz św. Jana Ewangelisty i Brama Ekonomiczna. Zespół klasztorny został zniszczony i rozgrabiony przez władze radzieckie w latach 30. Odbudowano go po uzyskaniu przez Ukrainę niepodległości.

Sobór Mądrości Bożej. Powstał na początku XI wieku, został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Jest najstarszą świątynią na terenie Ukrainy, która przetrwała do naszych czasów. Sobór wyróżnia się zielono-złotymi kopułami. Świątynia została zniszczona podczas najazdu Tatarów w XIII wieku. Dzisiejszy wygląd budynku pochodzi z XVII wieku. Sobór Mądrości Bożej składa się z pięciu połączonych naw tworzących formę greckiego krzyża. W soborze zachowały się freski i mozaiki, których powstanie datuje się na XI i XII wiek.

Ławra Peczerska jest często nazywana "matką monasterów". To największy kompleks klasztorny na Ukrainie. Uważa się ją za kolebkę wschodniosłowiańskiego prawosławia. Ławra widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Ławra zajmuje prawie 30 hektarów – to kompleks budynków o różnym przeznaczeniu. Jedną z ważniejszych i ciekawszych części Ławry są pieczary, w których pochowani są mnisi i ważne osobistości, m.in. hetmani i arcybiskupi. Część pieczar jest udostępniona dla turystów.

Kijów pieszo – co warto zobaczyć

Andriejewski Zjazd. Kijów to nie tylko ogromne place i piękne świątynie. Będąc w centrum miasta, powinniśmy udać się na spacer Andriejewskim Zjazdem. To urokliwa, stroma ulica pomiędzy historyczną dzielnicą miasta Podił a centrum Kijowa. Znajdują się na niej stoiska z rzemieślniczymi i artystycznymi wyrobami. Część ulicy to też po prostu pchli targ, na którym można znaleźć praktycznie wszystko. Andriejewski Zjazd to też liczne, niewielkie galerie sztuki i sklepy rzemieślnicze. Wieczorem kwitnie tu życie towarzyskie w licznych kawiarniach, restauracjach i barach. Przy ulicy mieści się też dom Michaiła Bułhakowa, autora „Mistrza i Małgorzaty”. Znajduje się tu też osobliwe Muzeum Jednej Ulicy. To jedyne na świecie muzeum prezentujące historię pojedynczej ulicy.

Murale w Kijowie . Mało który turysta wybiera się na lewobrzeżną stronę Kijowa. Jest to typowo mieszkalna część miasta, która składa się najczęściej z wielkich blokowisk. Jednak właśnie tam rozkwita sztuka uliczna. Kijów staje się powoli wschodnioeuropejską stolicą murali. Na ścianach szarych budynków można podziwiać wielkoformatową sztukę tworzoną zarówno przez najlepszych lokalnych artystów, jak i międzynarodowych twórców.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości