Podróże

Kampala i jej największe atrakcje

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kampala

Kampala to stolica Ugandy, często określana jako "miasto, które nigdy nie śpi" lub "perła Afryki". Na turystów czeka nie tylko bogate życie nocne, ciekawa kultura, liczne restauracje i hotele, ale również wiele cennych historycznie, wartych odwiedzenia miejsc. Stolica jest uważana za centrum kulturalne całego kraju. To również jedno z najbardziej zielonych miast świata, dzięki czemu panuje tu doskonała jakość powietrza. Kampala jest zamieszkiwana przez ponad 1,5 miliona osób. Znajdują się tu siedziby parlamentu i wszystkich ministerstw.

Kampala – historia i atrakcje miasta

Obecna stolica Ugandy powstała w miejscu wyznaczonym przez XIX-wiecznego króla ówczesnej Bugandy – Mutesa I. Wybrał on obszar atrakcyjny ze względów łowieckich, pełen wzgórz i mokradeł, dobry dla rozrodu dzikich zwierząt. Miasto stało się stolicą królestwa. Z tamtych czasów zachowało się kilka zabytków, które obecnie są chętnie odwiedzane przez turystów. W czasie wojny z Tanzanią Kampala mocno ucierpiała i musiała zostać odbudowana. Miasto dawniej znajdowało się na siedmiu wzgórzach, na których obecnie znajdują się najciekawsze zabytki. Które z nich zasługują na uwagę?

Meczet Gadaffi – znajduje się na terenie tzw. Starej Kampali, na wzgórzu o nazwie Kampala. Ze szczytu minaretu rozpościera się niesamowity widok na całe miasto. Meczet jest również bardzo imponującym budynkiem i uchodzi za jeden z największych w całej Afryce – mieści nawet 35 tys. wiernych. Obiekt powstał na życzenie byłego libijskiego dyktatora.

Pałac Kabaki (Lubiri) i izby tortur Idi Amina – to historyczna siedziba króla Bugandy i jego oficjalna rezydencja, położona na wzgórzu Mengo. Obecnie obiekt stoi pusty ze względu na funkcje, które pełnił w okresie panowania Idi Amina – prezydenta w latach 70 XX wieku. Amin zbudował tu komnatę tortur, w której zginęło blisko 300 osób. Lokalni przewodnicy oferują wycieczkę po komnacie, która zapewnia wstrząsające doznania, dając wgląd w historię kraju.

Bulange – budynek parlamentu mieści się na tym samym wzgórzu co Pałac Kabaki, w niedalekiej odległości od niego. Sesje parlamentarne odbywają się co miesiąc i koncentrują na zagadnieniach związanych z tradycją, kulturą i rozwojem kraju. Król, czyli Kabaka, odwiedza Bulange dwa razy do roku – otwiera sesje.

Świątynia Ba’hai – mieści się na wzgórzu Kikaya, na przedmieściach Kampali. To jedyne miejsce poświęcone Ba’hai na całym kontynencie afrykańskim. System wierzeń ukształtował się w 1951 roku. Sama świątynia została ukończona 10 lat później. Jest otoczona pięknymi zielonymi terenami i ogrodami, które skłaniają do refleksji i zachęcają do odpoczynku. Dodatkowo w tym miejscu można podziwiać lokalne ptactwo.

Monument Niepodległości – to jeden z obowiązkowych punktów podczas wyprawy do Kampali. Wysokość obiektu wynosi 6 m. Leży on w samym sercu stolicy i stanowi symbol Ugandy. Pomnik został zbudowany przez dawny brytyjski rząd na cześć pierwszej rocznicy niepodległości afrykańskiego kraju w 1962 roku. Przedstawia on człowieka, który trzyma dziecko wznoszące ręce w kierunku nieba. Rzeźba ma oznaczać nowo narodzony kraj, uwolniony od kolonializmu i niewolniczego systemu.

Kampala – co jeszcze oferuje stolica Ugandy?

Jedną z większych atrakcji miasta jest Jezioro Kabaka, znajdujące się w Ndeeba, pomiędzy obwodnicą stolicy a Nabunya Road. Zbiornik został wykopany w 1880 roku na zamówienie ówczesnego króla. Miał on stanowić korytarz ewakuacyjny do Jeziora Wiktorii, które uchodzi za drugie co do wielkości jezioro na świecie. Aby je odwiedzić, warto wybrać się na krótki rejs łodzią prosto ze stolicy.

Kolejna ważna atrakcja znajduje się na Wzgórzu Kasubi. Jest to miejsce pochówku władców Bugandy. Groby Kasubi zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warto wynająć lokalnego przewodnika, który opowie ciekawe historie dotyczące panowania dawnych królów. W dawnych czasach wierzono, że władcy nie umierają, a jedynie znikają. Grobowce znajdują się pod pałacem ze strzechy.

Odwiedzając Kampalę, warto zobaczyć Katedrę Namirembe. Zapewnia ona świetny widok na stolicę i jest jednym z najpiękniejszych obiektów chrześcijańskich w mieście. Świątynia ma charakter protestancki. Przedstawiciele tego wyznania byli pierwszymi chrześcijanami, którzy pojawili się na misjach w tym miejscu.

Zobacz wideo: Jak zaprzyjaźnić ze sobą zwierzaki?

Jak zaprzyjaźnić ze sobą zwierzaki?
Jak zaprzyjaźnić ze sobą zwierzaki? Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Corbis Documentary RF

Pozostałe wiadomości