Podróże

Kamień Pomorski – co warto zobaczyć? Zabytki, atrakcje, zwiedzanie

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kamień Pomorski
benkrut/Getty ImagesKamień Pomorski

Kamień Pomorski to jedno z najstarszych miast w województwie zachodniopomorskim. Ze słowiańskiej osady plemienia Wolinian rozwinął się w siedzibę biskupstwa, miasto Hanzy, stolicę Pomorza. Obecnie jest turystyczną miejscowością uzdrowiskową i siedzibą powiatu.

Kamień Pomorski to miasto powiatowe w województwie zachodniopomorskim. Leży na Pobrzeżu Szczecińskim, nad zalewem Kamieńskim, oddzielonym od morza cieśniną Dziwny.

Podróżnicy i ich niezwykłe wyprawy

Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem
Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Skąd nazwa Kamień Pomorski?

Nazwa Kamienia Pomorskiego pochodzi od dużego głazu – Kamienia Królewskiego, leżącego w wodach Zalewu Kamieńskiego przy północnym brzegu Wyspy Chrząszczewskiej. Ze względu na to, że jest z granitu, pozyskiwano z niego materiał budowlany. Obecnie ma 4 m wysokości i 20 m obwodu, a mógł być nawet trzykrotnie większy.

Legenda o powstaniu Kamienia Królewskiego mówi, że w wodach zalewu siała spustoszenie ogromna ropucha. Miejscowi rybacy zanosili modły do boga Trzygłowa, który wysłuchał ich próśb. Zamienił ropuchę w wielki kamień. Inna legenda mówi, że Bolesław Krzywousty po opanowaniu Pomorza właśnie na tym głazie przyjmował defiladę. Istnieją nawet teorie tłumaczące pojawienie się kamienia w tym miejscu zjawiskami paranormalnymi, a konkretnie działaniem istot pozaziemskich.

Kamień Pomorski – historia

Historia Kamienia Pomorskiego zaczyna się ok. IX w. Na tym terenie znajdowała się wtedy osada rybacka i port plemienia słowiańskiego Wolinian. W XI w. osada zyskiwała na znaczeniu, aż została siedzibą książąt zachodniopomorskich. W XII w. w Kamieniu Pomorskim zaczęło działać biskupstwo, od 1188 r. podlegające bezpośrednio papieżowi. Kamień Pomorski stał się miastem w 1274 r. W XIV w. był już jednym z miast Ligi Hanzeatyckiej. W XIII w. przez pół wieku miasto pozostawało zależne od Danii. W XVII w. miasto należało do Szwecji, następnie do Brandenburgii, aż przeszło w ręce Królestwa Prus. Do Polski trafiło po II wojnie światowej.

Kamień Pomorski – zabytki

Zabytki Kamienia Pomorskiego znajdują się na Starym Mieście i na Osiedlu Katedralnym. Dawne słowiańskie cmentarzysko, później cmentarz, znajdował się na Wzgórzu Żalnik. Obecnie stoi tam tylko kościół św. Mikołaja z XIV–XV w.

Jednym z najważniejszych zabytków Kamienia Pomorskiego jest kościół konkatedralny Najświętszej Maryi Panny, św. Jana Chrzciciela i św. Faustyna biskupa z XII–XV w. Ma status bazyliki. Został zbudowany w miejscu drewnianego kościoła, kiedy przenoszono do Kamienia Pomorskiego siedzibę biskupa. We wnętrzu można podziwiać polichromie pochodzące sprzed 1300 r. oraz organy z XVII w.

Mury miejskie Kamienia Pomorskiego pochodzą z XIII/XIV w., ale do dziś przetrwały tylko ich fragmenty z gotycką Bramą Wolińską z XIV w. W bramie działa dziś Muzeum Kamieni.

Ratusz w Kamieniu Pomorskim powstał w XV w., ale został spalony w 1945 r., a później odbudowany.

Inne zabytki w Kamieniu Pomorskim to: gotyckie zabudowania kapitulne z XIV w., renesansowy pałac biskupi w stylu gotyckim z XV–XVI w., Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z XVIII w. (przed przebudową był w tym miejscu kościół zbudowany w XIII w.).

Kamień Pomorski leży na trasie szlaku zabytków kultury romańskiej.

Kamień Pomorski – atrakcje

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej ma swoją siedzibę w Pałacu Biskupim. Znajdują się tam zabytki sztuki pomorskiej, średniowieczne naczynia, szklane negatywy prezentujące Kamień Pomorski z dawnych czasów.

Kamień Pomorski jest doskonałą bazą wypadową do uprawiania żeglarstwa, wędkarstwa, jazdy konnej. Dla amatorów żeglarstwa powstała Marina Kamień Pomorski z zapleczem socjalnym i wypożyczalnią sprzętu. Można tam też skorzystać z oferty organizowanych po zalewie rejsów.

Kamień Pomorski – atrakcje dla dzieci

Bałtycki Park Dinozaurów w Kamieniu Pomorskim zaciekawi i dzieci, i dorosłych. Można tam obejrzeć kolorowe figury dinozaurów, a także spotkać żyjące w parku strusie, alpaki, lamy czy kangury. W całym kompleksie działa także Muzeum Minerałów oraz plac zabaw. Dodatkowymi atrakcjami są: park linowy, kolejki torowe i pole do minigolfa.

Starsze dzieci mogą być zainteresowane Muzeum Kamieni w Kamieniu Pomorskim, w którym są wystawione skamieniałe kości dinozaurów oraz gniazdo z 33 jajami. Atrakcją dla dzieci (i dorosłych) może być także meteoryt czy kolekcja bursztynów. Na tarasie baszty znajduje się punkt widokowy.

Kamień Pomorski – uzdrowisko

Kamień Pomorski to miejscowość uzdrowiskowa. W okolicach znajdują się pokłady naturalnych surowców leczniczych: borowiny i solanki. W uzdrowisku w Kamieniu Pomorskim leczy się:

  • nadciśnienie,
  • choroby dolnych dróg oddechowych,
  • choroby reumatyczne,
  • choroby kardiologiczne,
  • choroby neurologiczne,
  • choroby ortopedyczno-urazowe.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: benkrut/Getty Images

Pozostałe wiadomości