Podróże

Atrakcje Juraty. Co warto zobaczyć na "polskich Malediwach"?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
EyeEmAdrian Sikora / EyeEm/gettyimage

Gustaw Holoubek, Zbigniew Zapasiewicz, Wojciech Młynarski – to tylko kilku artystów, którzy często odwiedzali Juratę. I nic dziwnego, nadmorska miejscowość zachwyca klimatem i modernistyczną architekturą. To tu zjeżdżała się intelektualna elita w latach 20. Dowiedz się więcej o atrakcjach Juraty.

Plaża między Juratą a Helem 

Kilkanaście kilometrów ciepłego piasku, delikatny szum fal, cisza i spokój… tak w skrócie można opisać szeroką plażę znajdującą się pomiędzy Juratą a Helem. Idealne miejsce na romantyczne spacery wyróżnia się tym, że trudno tak naprawdę na tej trasie kogokolwiek znaleźć. Pomiędzy jednym punktem a drugim warto wziąć orzeźwiającą kąpiel, a następnie przejść się do jednej z klimatycznych kawiarenek. Należy też zaznaczyć, że Jurata znajduje się w bardzo wąskiej części Półwyspu Helskiego, w wyniku czego, stojąc w jednym miejscu, z jednej strony można zobaczyć zatokę, z drugiej zaś – otwarte morze.

Pomnik Juraty

Sama nazwa miejscowości łączy się z pewną legendą. To tu miała mieszkać litewska bogini morza, posiadająca podwodny, bursztynowy pałac przy Wybrzeżu Helskim. W pewnym momencie zakochała się ona w biednym rybaku, a jej ojciec, bóg mórz, zesłał wielki sztorm i burze, w wyniku których cała podmorska posiadłość została zniszczona. Kawałki pałacu podobno do dziś wypływają na brzeg morza. Pomnik Juraty, będący jednocześnie fontanną, wykonał gdański rzeźbiarz, Stanisław Szwechowicz. Został on zbudowany okazji 75. rocznicy powstania uzdrowiska. Znajduje się przed wejściem na molo. 

Molo w Juracie

Co warto zobaczyć w Juracie? Niezbędnym punktem do "odhaczenia" z pewnością jest molo. Zbudowane w latach 70. XX wieku ma 320 m i kończy się w Zatoce Puckiej. To Idealne miejsce na spacery, a zarazem fantastyczny punkt widokowy o każdej porze dnia. Przechodząc przez deptak, łatwo się stąd dostać na plażę.

Kossakówka w Juracie

W stylowym kurorcie znajduje się jeden z domków letniskowych rodziny Wojciecha Kossaka. Często przebywały tu jego córki: Maria Pawlikowska-Jasnorzewska oraz Magdalena Samozwaniec. To tu artysta miał namalować Zaślubiny Polski z morzem. W sezonie wiosenno-letnim otwarta jest kawiarenka Pracownia Kossakówka, w której można poczuć klimat dawnych lat – jest urządzona w stylu modernizmu międzywojennego. W swobodnej atmosferze można tu wypić kawę lub herbatę i cofnąć się nieco w czasie. Warto dodać, że w Juracie stoi dziś również pomnik Kossaka.

Park Linowy Ju-huu!!! w Juracie

Sporo jest tu także atrakcji dla dzieci. Przykładem jest park linowy w Juracie, który wyróżnia się nie tylko za sprawą charakterystycznej nazwy "Ju-huu!!!". Znajduje się tu kilka tras o różnych poziomach trudności, nazwami nawiązujących do różnych filmów, np. do "King-Kong"”.

W parku linowym przygotowano atrakcje dla najmłodszych w postaci trasy "Tarzanek", gdzie znajduje się m.in. ścianka wspinaczkowa oraz kładka. Nie będą tu się nudzić także i dorośli, a chętni mogą skorzystać z ekstremalnych tras.

Przed wybraniem się do parku warto pamiętać, że dzieci muszą mieć minimum 120 cm wzrostu. Należy wziąć ze sobą również obuwie sportowe. Osoby, które nie ukończyły 18. roku życia, mogą wejść na jego teren jedynie z rodzicami lub z ich pisemną zgodą.

Szkoła Kitesurfingu Surfbonjo w Juracie

Kitesurfing, czyli pływanie na desce sterowanej latawcem, staje się w Polsce coraz bardziej popularne. Jeżeli masz ochotę nauczyć kitesurfingu, najlepiej zrób to właśnie na Półwyspie Helskim, w sezonie letnim – wówczas panują tu idealne warunki do pływania. W Juracie znajduje się szkoła, w której organizowane są kursy zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych kitesurferów. Na miejscu jest zatrudnionych kilku instruktorów, którzy wprowadzą cię w tajniki tego sportu. Wyjątkowe przeżycia gwarantowane.

Kort tenisowy w Juracie

Niedaleko plaży usytuowany jest kort tenisowy, a w zasadzie dwa korty, które pomogą ci podczas urlopu utrzymać dobrą kondycję. Dzięki nadmorskiemu powietrzu oraz bliskiej odległości od lasu uprawianie sportu w tym miejscu wiąże się z dodatkowymi walorami zdrowotnymi. Niedaleko można też wypożyczyć potrzebny sprzęt.

Bawialnia Rozumkowo w Juracie

Jakie jeszcze atrakcje turystyczne można znaleźć w Juracie dla dzieci? Znajduje się tu np. bawialnia Rozumkowo, z której można korzystać wiosną i latem. Organizowane są tu tematyczne zabawy i warsztaty, dzięki którym maluchy mogą poznać przyjaciół, a przy okazji nauczyć się wielu nowych umiejętności.

Zobacz także:

Historie osób, które przeżyły śmierć kliniczną. "Czułam się tam bardzo bezpiecznie, jak nigdy wcześniej"

Teściowa i zięć wspólnie spełniają swoje marzenia. "Mamy wizje, które się kleją"

Od lat wymienia wycieraczki kierowcom. Dla pana Andrzeja to sposób na samotność: "Czuję się potrzebny"

Zobacz wideo: Księżna Yorku z wizytą w Polsce

Księżna Yorku z wizytą w Polsce
Księżna Yorku z wizytą w Polsce

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: EyeEm

Pozostałe wiadomości