Podróże

Jukatan – dawne dziedzictwo Majów. Co warto zobaczyć na egzotycznym Półwyspie?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
rchphoto/Getty ImagesPółwysep Jukatan

Półwysep Jukatan leży w Ameryce Środkowej nad Morzem Karaibskim. Obejmuje trzy państwa: Meksyk, Belize i Gwatemalę. Jukatan najczęściej kojarzony jest z cenotami (oczkami wodnymi ulokowanymi w podziemnych jaskiniach), kraterem Chicxulub powstałym na skutek uderzenia komety lub planetoidy oraz z pozostałościami po bogatej kulturze Majów.

Jukatan wybierany jest zarówno przez osoby chcące spędzić luksusowe wczasy w popularnych kurortach (np. Cancun), jak i przez miłośników dzikiej, egzotycznej fauny oraz flory. Bardzo wielu turystów wybiera ten kierunek również w celu zapoznania się z zabytkami należącymi do Majów czy Tolteków. Część z tych budowli została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Półwysep Jukatan – najważniejsze informacje

Półwysep Jukatan położony jest w Ameryce Środkowej nad Morzem Karaibskim i Zatoką Meksykańską. Państwami znajdującymi się na Półwyspie Jukatan są Meksyk, Gwatemala i Belize. Powierzchnia Płw. Jukatan wynosi około 180 tys. km kw. Jukatan to nie tylko półwysep, ale także nazwa stanu w południowym Meksyku. Jukatan słynie z licznych pozostałości kultury Majów – piramid, świątyń oraz ruin miast. Nie ma tam rzek, jezior i strumieni. Natomiast bardzo popularnym źródłem słodkiej wody na Półwyspie Jukatan są tzw. cenoty, czyli oczka wodne w podziemnych jaskiniach.

Poza cenotami Jukatan bywa bardzo często kojarzony z kraterem Chicxulub. Jest to ziemski krater uderzeniowy powstały na skutek uderzenia dużej planetoidy lub komety w końcu okresu kredy. Krater Chicxulub ulokowany jest na Półwyspie Jukatan oraz na dnie Zatoki Meksykańskiej, niedaleko miasta Chicxulub, dzięki któremu zawdzięcza swoją nazwę. Jukatan jest bardzo chętnie obieranym celem wyjazdów turystycznych. Mowa tu zwłaszcza o popularnych, luksusowych i silnie skomercjalizowanych kurortach, jak słynące z pięknych plaż i wielu imprez Cancun. Chętnie odwiedzanymi miejscowościami na Jukatanie są także Tulum oraz Playa del Carmen.

Wyprawy w góry

“Życie za szczyt” Racheli Berkowskiej
“Życie za szczyt” Racheli Berkowskiej Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

Atrakcje turystyczne Półwyspu Jukatan – co warto zobaczyć podczas podróży do Meksyku?

Jukatan oferuje bardzo wiele interesujących miejsc do zwiedzania – od ruin Majów, przez szerokie plaże pełnych flamingów, pelikanów i żółwi, po miasteczka znajdujące się na liście UNESCO. Poniżej kilka najpopularniejszych atrakcji Jukatanu:

  • Rejs po Rio Lagartos – podczas tego rejsu podziwiać można Rezerwat Biosfery Rio Lagartos, w skład którego wchodzą laguny przybrzeżne, bagna, trzcinowiska, lasy namorzynowe, plaże i wydmy. Nie zabraknie tam z pewnością przedstawicieli fauny, w tym kormoranów, czapli, orłów czarnych, pelikanów, flamingów, krokodyli.
  • Cenoty – wspomniane wcześniej charakterystyczne dla Jukatanu studnie kresowe. Na Półwyspie Jukatan jest kilka tysięcy cenotów. Wyróżniają się ciepłą, słodką i bardzo czystą wodą.
  • Chichen Itza – słynne miasto założone przez Majów. Atrakcją są tu wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO częściowo zachowane zabytki Majów oraz Tolteków. Podziwiać tu można także zaliczaną do cudów świata Piramidę Kukulkana.
  • Uxmal – to kolejne miasto Majów, bardzo dobrze zachowane. Zabytki Uxmalu również wpisano na listę UNESCO.
  • Tulum – miasto położone przy brzegu, na dwunastometrowych klifach. Miasto otoczone jest murem. Obejrzeć można tutaj zachowane po Majach ruiny.
  • Akumal – nad Zatoką Akumal można spotkać ogromne żółwie żyjące w swoim naturalnym środowisku. Zwierzęta upodobały sobie te tereny z powodu rosnącej na dnie Zatoki specjalnej trawy, która służy im za posiłek.
  • Różowa laguna w Las Coloradas – miejsce położone jest w wiosce rybackiej Las Coloradas. Słynie z różowej wody oraz dużej ilości przechadzających się po plaży flamingów. Z powodu intensywnego zasolenia, jedynymi zwierzętami żyjącymi w tych wodach są drobne skorupiaki Artemia. To one nadają wodzie tę niezwykłą barwę, a przy okazji stanowią pożywienie dla flamingów.
  • Laguna Bacalar – jezioro, które słynie z tego, że mieni się rzekomo siedmioma odcieniami błękitu.
  • Izamal – miasteczko wyróżniające się zastosowaniem dużej ilości żółtego koloru. Według jednej z teorii część budynków pomalowano na tę właśnie barwę na cześć Jana Pawła II, który odwiedził niegdyś to miasteczko. Oprócz specjalnego odcienia miasto słynie także z klasztoru franciszkanów, charakterystycznie ozdobionych koni i bryczek. Na terenie Izamal można również obejrzeć pozostałości po kulturze Majów.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: rchphoto/Getty Images

Pozostałe wiadomości