Podróże

Jamajka – jak przygotować się do podróży, co warto wiedzieć?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Cynthia Edorh/Getty ImagesPlaża na Jamajce

Popularna wyspa położona na Karaibach to nie tylko gorące plaże, ale także zagrożenia. Jak przygotować się do wyjazdu, aby spędzić go bezpiecznie?

Przed wyjazdem na Jamajkę warto dowiedzieć się więcej na temat tej rajskiej wyspy, słynącej z muzyki reggae. Szczególnie pomocne będą strony internetowe Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które dokładnie opisują, jak bezpiecznie spędzić tam czas i czego unikać w państwie Jamajka.

Stolica kraju to Kingston. Miasto położone jest na południowej części wyspy nad Morzem Karaibskim. Istnieje tutaj dość dobrze rozwinięty przemysł, ważny port morski oraz lotnisko. Z jednej strony Kingston otaczają Góry Błękitne, a z drugiej morze. Na przedmieściach znajdują się slumsy.

Jamajka – atrakcje

Wyspa kojarzy się głównie z turkusowym morzem, piaszczystą plażą i palmami. Nie ma na niej zbyt wielu zabytków – próżno szukać ruin zamków, pałaców, fortec czy zabytkowych kościołów. Jeśli jednak myślimy, że można tu tylko plażować i wieczorem iść na dyskotekę, to się mylimy. Przede wszystkim warto poznać klimat wyspy. Turystom na całym świecie kojarzy się ona głównie z zabawą, alkoholem i zmysłowymi tańcami.

Na północno-zachodnim krańcu wyspy leży miasto Montego Bay. Plaże są tam idealne dla pasjonatów nurkowania i snorkelingu. Szczególnie piękna jest Seven Mile Beach oraz wybrzeże Negril Cliffs – zespół klifów wysuniętych nad turkusową wodę, gdzie miejscowi śmiałkowie trenują skoki.

Na Jamajce trzeba odwiedzić również dom Boba Marleya, który znajduje się w wiosce Nine Mile na północy. W Kingston przy ul. Hope Road 56 znajduje się jego drugi dom, gdzie obecnie funkcjonuje muzeum poświęcone pamięci Boba Marleya.

Kolejna ciekawa atrakcja Jamajki to wodospady na rzece Dunn – znajdują się w okolicach Ocho Rios. Kaskady wody wpadające do Morza Karaibskiego robią niesamowite wrażenie. Dodatkowo można się wspiąć po wydrążonych przez wodę schodkach i basenikach. Wodospady są bardzo szerokie, a ich spadek niezbyt stromy, co sprawia, że napływająca woda nie porwie nas ze sobą. Również w tych okolicach można podziwiać plantacje trzciny cukrowej oraz odwiedzić miejscowe wytwórnie rumu – z tego alkoholu najbardziej słynie Jamajka.

Muzyka na wyspie jest dość często spotykana i głośna. Szczególnie słynie z niej plaża Winnifred, przy której stoi mnóstwo barów, a na potańcówkę można wpaść tutaj niemal przez całą dobę. Ciekawą atrakcją na Jamajce jest również spływ bambusową tratwą po rzece Rio Grande do Morza Karaibskiego. To doskonała okazja do podziwiania miejscowej przyrody. Rejs trwa dwie godziny i w tym czasie spływa się ponad 1000 metrów w dół.

Jamajka – informacje praktyczne

Przez cały rok panuje tam prawdziwie gorący klimat. Najzimniej jest od grudnia do kwietnia, kiedy temperatura wynosi zaledwie 30 stopni! Najcieplejszy jest sierpień na Jamajce – temperatura wynosi średnio 33 stopnie. Można tu przyjeżdżać przez cały rok bez ograniczeń, ale najlepiej odwiedzić wyspę zimą, ponieważ poza sezonem nie ma aż tylu turystów.

Język urzędowy na Jamajce to angielski, więc łatwo się porozumieć z miejscową ludnością. Loty na Jamajkę z Warszawy odbywają się z przesiadką w Nowym Jorku. Rezerwując je odpowiednio wcześniej, można kupić bilet za ok. 3000 zł. Regularne ceny biletów lotniczych wynoszą 5000–6000 zł. Podróż razem z przesiadką zajmuje około 20 godzin.

Aby pojechać na Jamajkę, trzeba mieć paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wyjazdu. Przy wjeździe na Jamajkę nie wymaga się ubezpieczenia zdrowotnego, jednak warto takie zakupić w międzynarodowej firmie. Polisy oferowane przez polskie firmy ubezpieczeniowe nie są honorowane na Jamajce. W razie potrzeby skorzystania z opieki lekarskiej trzeba się przygotować na to, że lekarz zażąda opłaty za wizytę w gotówce, mimo posiadanego ubezpieczenia.

Przed wyjazdem należy się również zaszczepić przeciwko dendze i wyrobić międzynarodowe świadectwo szczepień. Na Jamajce wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy, a ruch uliczny jest lewostronny.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jamajka lekiem na całe zło

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Cynthia Edorh/Getty Images

Pozostałe wiadomości