Podróże

Co warto zwiedzić w greckich Salonikach? Zabytki i inne atrakcje

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Saloniki to jedno z największych miast Grecji, które jest dziś ważnym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym i naukowym. Dzięki bogatej historii regionu i samego miasta, Saloniki mają zabytki, które przyciągają turystów z całego świata. Podobnie jak w reszcie kraju, w Salonikach z reguły panuje pogoda sprzyjająca zwiedzaniu.

Saloniki poza wielowiekowymi budowlami proponują też inne atrakcje. Historię miasta, ale i jego współczesny obraz można poznać, odwiedzając liczne muzea i galerie. Po zwiedzeniu stolicy greckiego regionu Macedonia można też udać się na górę Olimp lub pobliskie plaże.

Saloniki - położenie i krótka historia miasta

Saloniki to jedno z miejsc, z których słynie Grecja. Jest to miasto w północnej części kraju, nad Zatoką Salonicką, do której wpływa Morze Egejskie. To drugie pod względem ilości mieszkańców miasto w Grecji. Jest ono stolicą regionu Macedonia, którego mieszkańcy mówią o sobie, że są spadkobiercami starożytnej Macedonii. Nazwa Saloniki pochodzi od imienia żony króla Macedonii - Kassandra, który założył miasto ok. 315 r. p.n.e. Co ciekawe, Thessalonike, bo to właśnie o niej mowa, była przyrodnią siostrą Aleksandra Wielkiego.

Miasto Saloniki, zwane też "księżniczką Zatoki Thermaikos", ma za sobą burzliwą historię. Od chwili swojego powstania było ono rzymską kolonią, zostało napadnięte między innymi przez Arabów, Bułgarów, Normanów, pełniło funkcję stolicy królestwa Tessaloniki, następnie należało do despotatu Epiru, do Cesarstwa Nicejskiego i przez niemal pięć stuleci stanowiło część imperium osmańskiego. To właśnie w stolicy greckiego regionu Macedonia przyszli na świat święci Cyryl i Metody, których wybrano na patronów Europy. Saloniki zostały zdobyte przez Greków w 1912 r., 4 lata później były miejscem utworzenia rządu tymczasowego Eleftheriosa Venizelosa, a w 1917 r. nawiedzone zostało przez ogromny pożar, który zniszczył prawie wszystkie budynki w centrum. Kolejnym wydarzeniem, o którym miasto wolałoby zapomnieć, jest zdobycie go przez Niemców w 1941 r.

Dzisiejsze Saloniki

Dla Salonik pamiątką po wydarzeniach, które miały miejsce w przeszłości, są zabytki, będące niemałą atrakcją dla przyjezdnych. Wszystko, co należy zwiedzić w Salonikach, wiąże się z jakąś historią, mniej lub bardziej odległą. Poza bogatą historią również pogoda w Salonikach zachęca do spędzenia tu choć kilku dni. Warto zaznaczyć, że dzisiejsze Saloniki to jednak nie tylko atrakcje turystyczne. Miasto, o którym mowa, jest też ważnym ośrodkiem przemysłowo-handlowym, z którego przywozi się np. rudę manganu. To kwitnący ośrodek kulturalno-naukowy, w którym łączy się tradycja z nowoczesnością. W Salonikach znaleźć można m. in. Uniwersytet Macedonii i konserwatorium muzyczne.

Co warto zobaczyć w Salonikach?

Saloniki to dość duże miasto, którego zwiedzanie warto rozpocząć od Białej Wieży. Jest ona wyjątkowo ważnym miejscem. Wybudowana została w XVI wieku na rozkaz sułtana Sulejmana Wspaniałego. W przeszłości wieża była częścią obwarowań miejskich, służyła jako więzienie, była miejscem egzekucji. Aktualnie Biała Wieża to muzeum sztuki wczesnochrześcijańskiej, w którym można podziwiać np. bizantyjskie mozaiki. Dodatkowo, na dachu wieży znajduje się taras widokowy. Ważnym zabytkiem miasta jest też prawosławna bazylika św. Dymitra (Demetriusza), którą wzniesiono w V w. n. e., w celu uczczenia świętego męczennika. Aktualnie budowla stanowi rekonstrukcję bazyliki, która uległa zniszczeniu w wyniku pożaru miasta. Autentyczne fragmenty, pochodzące z dawnej bazyliki można zobaczyć w krypcie. Na uwagę zasługuje również ceglano-kamienny Agios Panteleimonas, kościół Świętej Mądrości Bożej i bazylika świętej Zofii.

Jednym z bardziej charakterystycznych zabytków miasta jest Łuk Triumfalny Galeriusza, który wzniesiono w 297 roku, po zwycięstwie nad Persami. W przeszłości łuk tworzyły 4 filary, do naszych czasów przetrwały jedynie 2 z nich. Do najstarszych zabytków Salonik należy również Rotunda, która w przeszłości tworzyła całość z Łukiem Galeriusza.

W Salonikach znajduje się rzymskie forum, które kiedyś było najważniejszym miejscem w całym mieście. Ponadto odwiedzając stolicę regionu Macedonia, warto wybrać się do dzielnicy Anopoli, z której można podziwiać panoramę miasta. Ciekawym miejscem w greckich Salonikach jest też dzielnica Ladadika, słynąca z wielu tawern i barów.

Saloniki to miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy muzeów powinni odwiedzić m. in. Muzeum Archeologiczne, gdzie znajdują się znaleziska z grobu Filipa II Macedońskiego, Muzeum Kina i Muzeum fotograficzne z wystawami czasowymi. W Salonikach nie brakuje też ciekawych posągów. Jest wśród nich okazały konny posąg Aleksandra Wielkiego, posąg Filipa II i polityka Elefteriosa Venizelosa.

Zwolennicy kąpieli słonecznych i wylegiwania się na rozgrzanym piasku powinni wiedzieć, że mimo bliskości do morza, typowej plaży w Salonikach nie ma. Szukać ich należy w miejscowości Epanomi. Zamiast plażowania, po zwiedzeniu miasta można udać się na góry Olimp i Athos.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Grecka kuchnia Dionisa Sturisa

Grecka kuchnia Dionisa Sturisa
Grecka kuchnia Dionisa Sturisa

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Vasilis Ververidis/EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości