Podróże

San Antonio – pogoda, atrakcje, ciekawostki

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
rzeka w San Antonio w Teksasie

San Antonio jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast w Stanach Zjednoczonych. To niewątpliwie najładniejsze miasto Teksasu. Panuje tam swoista dwukulturowość i dwujęzyczność. Miasto to, podobnie jak wiele innych w Teksasie, w dużej mierze zamieszkują Meksykanie. Obok języka angielskiego równie często można tutaj usłyszeć hiszpański.

San Antonio wyróżnia się na mapie Teksasu nie tylko piękną roślinnością, ale i uroczymi zabytkami. W granicach San Antonio mieści się miejski park stanowy – Government Canyon SP, a miłośników dawnej architektury przyciąga Pałac Hiszpańskiego Gubernatora.

Podróżnicy i ich niezwykłe wyprawy

Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem
Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Niezwykłe miejsce na mapie Teksasu

San Antonio nazwane zostało ku czci św. Antoniego z Padwy. 13 czerwca 1691 roku hiszpańska wyprawa podbijająca tę część Ameryki, dotarła do dzisiejszego San Antonio i na cześć świętego nadała mu taką właśnie nazwę. Miasto należy do stanu Teksas. Jest wielokulturowe, wśród mieszkańców przeważającą grupę stanowią jednak Meksykanie. Można wręcz odnieść wrażenie, że częściej tam słychać język hiszpański niż angielski.

San Antonio jest uznawane za jedno z lepszych miejsc do życia w Teksasie. Jest bezpiecznie, panuje niskie bezrobocie, a zarobki są stosunkowo wysokie. Nic więc dziwnego, że spora część imigrantów z Meksyku właśnie tam postanawia się osiedlić. To oni nadają miastu specyficzny charakter. San Antonio stanowi swoistą mieszankę kultury hiszpańskiej, meksykańskiej i amerykańskiej.

San Antonio – najważniejsze zabytki

San Antonio przyciąga turystów ze względu na historyczne zabytki i piękną, zabytkową architekturę. Najbardziej reprezentatywna pod tym względem jest malutka dzielniczka La Villita, mieszcząca się w samym centrum miasta. Uwagę przyciąga także zabytkowy Market Square, jak również historyczna dzielnica Kings William. Już same nazwy wskazują, wyrazem jak różnych kultur są te miejsca. W przypadku Kings William warto zwrócić uwagę na imponujące wille w stylu amerykańskiego południa, które wybudowali sprowadzający się tu na początku XIX wieku bogaci osadnicy. Z kolei Pałac Hiszpańskiego Gubernatora to symbol typowej południowohiszpańskiej architektury, która również stanowi ważny składnik wielokulturowego stylu San Antonio.

Będąc w San Antonio, z pewnością nie można ominąć tzw. San Antonio Mission Trail, czyli zabytkowych, hiszpańskich misji, które tworzą narodowy park historyczny. Jedną z najsłynniejszych misji w San Antonio jest Alamo. Warto również odwiedzić San Jose.

Zielone San Antonio

San Antonio nie słynie wyłącznie z przepięknej architektury. Równie ważnym punktem na mapie miasta są tereny zielone. Na obrzeżach miasta położone są charakterystyczne parki miejskie. Zwraca w nich uwagę brak lub niewielka ilość ławeczek czy innych miejsc do odpoczynku. Zamiast alejek wiją się szlaki piesze lub rowerowe. Nie można nie wspomnieć również o Government Canyon SP, w którym wokół potoku rosną między innymi drzewa gęsto udrapowane słynnym "hiszpańskim mchem".

Jakie są popularne atrakcje San Antonio?

San Antonio zapewnia także "wodne" atrakcje. W pobliżu misji Alamo znajduje się River Walk, czyli słynna nadrzeczna promenada. Tworzy ona system kanałów nieco przypominających Wenecję, tym bardziej że pływa się po nich kolorowymi tratwami. Pod względem budowy znacznie różnią się one on włoskich gondoli, natomiast pewna wspólnota klimatu została zachowana.

Zupełnie współczesną atrakcją San Antonio jest z pewnością aquapark morski "Seaworld" . Oprócz basenów, zjeżdżalni i rollercoastera, aquapark zapewnia również występy tresowanych orek, morsów. Znajduje się tam również zoo z pingwinami, rekinami, aligatorami i flamingami.

Nie można także nie wspomnieć o NBA w San Antonio. Tutaj swoją siedzibę ma Spurs. Ich mecze można oglądać między innymi w AT&T Center.

Jaka jest pogoda w San Antonio?

Pogoda w San Antonio zachęca do turystycznych wypraw. Utrzymuje się tam klimat podzwrotnikowy wilgotny (umiarkowanie ciepły). Opady deszczu występują przez cały rok, choć ze zmienną częstotliwością. Więcej opadów przypada na miesiące letnie (szczególnie maj, sierpień), zimą jest ich zdecydowanie mniej.

W ciągu roku temperatura waha się co prawda od 15 do ponad 33 stopni Celsjusza, natomiast prawdziwie "chłodnych" jest tylko kilka miesięcy. Temperatura poniżej 20 stopni Celsjusza spada właściwie jedynie w okresie od listopada do lutego. Trzeba jednak zaznaczyć, że są lata, kiedy temperatura przez cały rok nie jest niższa niż dwadzieścia kilka stopni. Przez większość roku jest tutaj więc naprawdę ciepło. Szczytowe temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza utrzymują się od maja do września. Natomiast jeszcze w październiku średnia temperatura to 26 stopni.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Adam Jones/Getty Images

Pozostałe wiadomości