Jezioro Hańcza. Atrakcje i piękno wodnego krajobrazu

jezioro na Mazurach
ewg3D/GettyI mages
Źródło: E+
Jezioro Hańcza wraz z przyległą skarpą w 1963 roku zyskało miano rezerwatu krajobrazowo-wodnego. Okalające je fauna i flora w całości są objęte ochroną. W 1974 roku z powodu głębokości i struktury, którą tworzą podwodne ściany polodowcowe, jezioro zostało wpisane na listę Projektu Aqua UNESCO. Gdzie znajduje się jezioro Hańcza i co oferuje przyjezdnym?

Najgłębsze jezioro Polski znajduje się na Pojezierzu Wschodniosuwalskim. Zajmuje obszar 303,56 hektara, a jego linia brzegowa ma długość 12600 metrów. Maksymalna głębokość jeziora wynosi 108,5 metra (średnia głębokość to 38,7 metra). Hańcza jest jeziorem polodowcowym o I stopniu czystości i przezroczystości. Dzięki temu możliwa jest widoczność nawet na głębokości 6 metrów. Linia brzegowa jeziora jest słabo rozwinięta, chociaż bogata w liczne głazy o szerokości sięgającej kilku metrów. Teren przyległy do Hańczy został ukształtowany przez cofający się lodowiec, przez co jezioro okalają głównie pastwiska i pola, z niewielkim fragmentem pozostałości lasów.

Jezioro Hańcza – przyroda pod ochroną

Jezioro Hańcza leży na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego i znajduje się pod ochroną jako rezerwat przyrody Jezioro Hańcza. Kwalifikuje się je jako rezerwat krajobrazowo-wodny, w którego skład wchodzą również tereny wokół jeziora. Ochroną objęta jest roślinność zanurzona, roślinność wynurzona i zwierzęta wodne. Plaża jeziora, chociaż skąpa w walory przyrodnicze, wyróżnia się głazowiskiem, które sprawia wrażenie celowo zaaranżowanego. Jeden z leżących tam głazów, nazywany "kamieniem granicznym", jest pomnikiem przyrody. Mimo skąpej roślinności brzegowej Hańcza cechuje się bogactwem roślinności zanurzonej, która wijąc się na całej szerokości i długości jeziora, tworzy podwodne łąki .

Żyjące w Hańczy organizmy są charakterystyczne dla wód krystalicznie czystych i bardzo głębokich. Ramienica zwyczajna, ramienica szorstka, ramienica szczeciniasta, ramienica przeciwstawna czy grzywiasta to gatunki typowe dla jezior górskich. Na nizinach występują tylko w Hańczy. Wyjątkowość tego jeziora potwierdza również żyjący w nim zooplankton (głównie skorupiaki), który spotykany jest w wodach skandynawsko-bałtyckich. Żyją w nim następujące gatunki ryb: głowacz białopłetwy, głowacz pręgopłetwy, miętus, szczupak, troć, okoń, sielawa czy sieja.

Aktywny wypoczynek nad jeziorem Hańcza

Jezioro Hańcza w województwie warmińsko-mazurskim to nie tylko teren dla pasjonatów geografii, ale także miejsce chętnie wybierane przez miłośników sportów wodnych i wędkarzy. Powierzchnia jeziora Hańcza, chociaż spokojna i niepozorna, skrywa wyjątkowy charakter głębin. Pełno w nim dołów, rowów, podwodnych ścian, spadów i stromych wąwozów o głębokości nawet 50 metrów. Między innymi to właśnie sprawia, że Hańcza jest bardzo atrakcyjnym miejscem do nurkowania, choć jednocześnie uznawanym przez nurków za niebezpieczne ze względu na strome brzegi i nieprzewidywalną głębokość nakreśloną wąwozami. Najatrakcyjniejsze podwodne fragmenty znajdują się na głębokości 15–30 metrów, gdzie można spotkać słynne polodowcowe ściany i bogate ławice skorupiaków. Podwodną atrakcyjność dodatkowo podnoszą kamienie ubarwione na różne odcienie przez cofający się lodowiec. Ze względu na dużą obecność tlenków żelaza pod wodą przeważa kolor czerwony.

W południowej części głębinowego świata jeziora Hańcza (na głębokości od 15 do 25 metrów) można podziwiać głazowisko złożone z różnej wielkości kamieni i tworzące niespotykany, zapierający dech w piersiach podwodny stok. Mimo obecności ryb podwodny świat jeziora jest spokojny i cichy. Nurkujący w nim pasjonaci podkreślają to jako jego atut. Dzięki temu eksplorowanie głębin jest jeszcze ciekawsze i bardziej tajemnicze.

Wędkowanie na jeziorze Hańcza

Jezioro Hańcza, mimo że znajduje się pod ochroną i wchodzi w skład rezerwatu, jest otwarte jest dla wędkarzy. Jak podkreślają miłośnicy tego sportu, Hańcza ze względu na czystość wód i nieskażone środowisko jest doskonałym łowiskiem i miejscem połowów naprawdę dużych okazów. Najbardziej pożądana przez wędkarzy jest troć jeziorowa, której występowanie w Hańczy odnotowano już w XV wieku. Co więcej, Hańcza jest regularnie poddawana procesowi zarybiania narybkiem troci hodowlanej, co gwarantuje ciągłość bytową tych ryb. Latem wędkarzy przyciągają metrowe szczupaki i kilkukilogramowe okonie, natomiast zimą pokaźne miętusy i sieje. Do wędkowania na Hańczy wymagane jest stosowne zezwolenie. Można je uzyskać w Gospodarstwie Rybackim PZW w Suwałkach bądź w Warszawie w Domu Wędkarza.

Zobacz wideo: Wakacje na Mazurach

Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Zjawiskowa Bydgoszcz w filmie "Miasto" z Gruszką, Topą i Więckiewiczem. Co warto tam zwiedzić?

Jak przygotować się do trekkingu w Pirenejach?

Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata w czasie pandemii. "To były dużo większe emocje"

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: E+

podziel się:

Pozostałe wiadomości