Podróże

Jak podróżować w pandemii? Wycieczki online zyskują na popularności. "Turyści siedzą na kanapie i zwiedzają miasto naszą kamerą"

Podróże

Pandemia bardzo zmieniła realia branży turystycznej. Hitem są wycieczki online, które proponują "Przewodnicy bez Granic". Spacery z turystami w tej formie odbywają się na całym świecie. W Dzień Dobry TVN gościł Marek Malinowski, który pokazał nam Berlin.

Kim są "Przewodnicy bez Granic"?

Projekt zrzesza aktualnie ok. 50 przewodników polskich na całym świecie. To nie tylko zawód, ale także pasja - podróżnicy nie poddali się. Pandemia nie przeszkodziła im w oprowadzaniu ludzi po ciekawych miejscach.

- My przewodnicy, którzy straciliśmy rok temu pracę, zamiast siedzieć na kanapie, wraz z moimi przyjaciółmi z całego świata stwierdziliśmy, że skoro turyści nie mogą przyjechać do nas, to my musimy zawitać do ich domów. Od jakiegoś czasu proponujemy spacery po naszych miastach - mówił Marek Malinowski, uczestnik projektu "Przewodnicy bez Granic".

- Turyści siedzą na kanapie i zwiedzają miasto naszą kamerą i naszymi oczami, a my im opowiadamy i prowadzimy. Wszystko robimy własnymi siłami, z przewodników staliśmy się dziennikarzami, operatorami kamer, montażystami, specjalistami od promocji i social mediów. Dzięki temu nasi "podróżnicy" nie czują się zamknięci, ale podróżują z nami! - dodał nasz rozmówca.

Zwiedzanie Berlina online

Marek Malinowski od 20 lat mieszka w Berlinie, gdzie jest przewodnikiem. 2 maja oprowadzi turystów po tym mieście. Tymczasem w naszym studiu pokazał nam kawałek stolicy Niemiec. Co warto zobaczyć?

Brama Brandenburska (Brandenburger Tor)

Najbardziej znany symbol Berlina, gdzie każdy musi zrobić pamiątkowe zdjęcie. Najpiękniejszy przykład niemieckiego klasycyzmu ze znaną rzeźbą Kwadrygą. Po II wojnie światowej dzieliła miasto na część zachodnią i wschodnią. Po upadku muru stała się symbolem zjednoczenia. Przy Bramie odbywają się dzisiaj największe imprezy plenerowe stolicy Niemiec, np. największy sylwester w Europie, strefa kibica, maraton, koncerty, dawniej Love Parade.

Wieża Telewizyjna (Berliner Fernsehturm)

Widać ją już z daleka, nic dziwnego, ma łącznie 368 metrów wysokości jest najwyższą budowlą w Niemczech. Powstała za czasów NRD na nowym Placu Aleksandra w 1969 r. Na wieżę trzeba wjechać! W kuli zamocowanej na betonowym słupie na wysokości 203 m znajduje się panorama widokowa, skąd przy pięknej pogodzie widok sięga do 40 km w dal. Powyżej na wysokości 207 m znajduje się obrotowa restauracja – stąd nie poruszając się z miejsca przy stoliku przy kawie ma się najpiękniejszy widok na panoramę miasta. Na punkt widokowy dostać się można windą. Do dzisiaj najczęściej odwiedzaną atrakcją turystyczną w Berlinie.

Wyspa Muzeów (Museumsinsel)

Berlińska Wyspa Muzeów to jeden z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych kompleksów muzealnych na świecie! Pięć obiektów muzealnych powstało na przestrzeni 100 lat (1830-1930) i tworzą dzisiaj wyjątkowy zespół architektoniczny i kulturowy wpisany na listę UNESCO. Do najsłynniejszych dzieł należy popiersie królowej Nefretete z XIV w p.n.e., Ołtarz Pergamoński, Brama Targowa z Miletu, Brama Isztar z Babilonu, zbiory papirusu.

Aleja pod Lipami (Unter den Linden)

Aleja pod Lipami to najwspanialszy historyczny bulwar berliński łączący Plac Zamkowy z Bramą Brandenburską. Rozpoczyna się nowo odbudowanym w 2020 zamkiem królewskim tzw. Humboldt Forum (którego jeszcze nikt nie widział wcześniej). Wzdłuż bulwaru rozlokowane są liczne zabytki Berlina: Uniwersytet im. Humboldta, opera państwowa, Nowa Wartownia, Zbrojownia z Muzeum Historycznym, Pałac Następcy Tronu czy też Pałac Księżniczek, a kończy ją Brama Brandenburska. Aleja pod Lipami była najważniejszą ulicą stolicy Prus. Dzisiaj większość budowli odbudowano, powstała nowa linia metra, to nowy bulwar spacerowy z ograniczonym ruchem samochodowym.

Reichstag – budynek parlamentu Niemiec

Gmach Reichstagu z XIX strawił pożar w 1933 r. (pożar Reichstagu), a w 1945 budynek został zdobyty i splądrowany przez Armię Czerwoną. Od 1999 roku ponownie jest siedzibą niemieckiego parlamentu. Projekt przebudowy to dzieło brytyjskiego architekta sir Normana Fostera, który stworzył z Reichstagu najbardziej nowoczesny parlament na świecie: z dawnego budynku pozostały jedynie zewnętrzne mury z oryginalnymi fasadami, a wnętrza są nowe. Budynek przykrywa nowa szklana kopuła dostępna dla zwiedzających! Jest to najnowocześniejszy parlament na świecie!

Bulwar Kurfürstendamm i Zoo

Kurfürstendamm, nazywany przez Berlińczyków „Kudamm’em”, to najbardziej elegancki bulwar handlowy w zachodniej części Berlina. Założony dopiero w XIX w., z przepięknymi pałacami miejskimi, domami towarowymi, pierwszymi kinami. Po wojnie pośrodku dominują charakterystyczne ruiny kościoła Cesarza Wilhelma przypominające o zniszczeniach. Dzisiaj nazywany "5 aleją" ze względu na liczne butiki, domy towarowe (najsławniejszy KaDaWe – symbol dobrobytu, świątynia rozkoszy), restauracje, bary. W pobliżu legendarny dworzec ZOO.

Fragmenty Muru Berlińskiego/Checkpoint Charlie

Po murze berlińskim (1961-1989) pozostały dzisiaj jedynie 3 większe fragmenty. Na pewno trzeba zobaczyć ten z największą galerią plenerową na świecie: East Side Gallery – murale na długości 1,2 km. Drugi fragment znajduje się w okolicy dawnego przejścia granicznego między Berlinem Wschodnim a Zachodnim Checkpoint Charlie. To miejsce dawnej wymiany szpiegów i demonstracji siły w czasie II wojny światowej. Tutaj trzeba koniecznie odwiedzić też Muzeum Muru w Haus am Checkpoint.

Berliński street art

Berlin to miasto artystów! Tutaj powstały pierwsze murale w Europie i tutaj mamy najdłuższą galerię murali East Side Gallery na dawnym murze. Street art obecny jest w alternatywnych dzielnicach jak Kreuzberg, Friedrichshain, Neukolln. Co roku organizowany jest przez Urban Nation festiwal murali, uczestniczką jest też Polka Natalia Rak.

Plac Poczdamski (Potsdamer Platz)

Plac Poczdamski i Sony Center to jeden z najnowocześniejszych, największych i najruchliwszych placów w Berlinie. W latach międzywojennych toczyło się tu burzliwe życie Berlina, w 1924 r. stanęła tutaj pierwsza sygnalizacja świetlna. Położony dokładnie w sercu miasta łączy dziś historyczną część na wschodzie z byłym Berlinem Zachodnim. Tuż po zjednoczeniu Niemiec największym placu budowy w Europie, dzisiaj ma już 25 lat.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz też:

Autor: Oskar Netkowski

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości