Podróże

Èze – jakie są największe atrakcje miasta i dlaczego warto tam pojechać?

Podróże

Autor:
Zobacz
wideo: Jak tanio kupić dom we Włoszech? Piotr Wojtasik radzi

Èze to średniowieczne miasteczko położone we Francji, w jednym z jej najpiękniejszych regionów, na Lazurowym Wybrzeżu. Zapierająca dech w piersiach architektura oraz usytuowanie miasta sprawiają, że turyści zawsze chętnie tutaj wracają. Warto się przekonać, czym tak bardzo kusi Èze.

Èze jest niewielkim francuskim miastem, które wybudowano w średniowieczu. Wzniesiono je na wysokości 400 m n.p.m., dzięki czemu roztaczający się z niego widok na Lazurowe Wybrzeże przypomina prawdziwą bajkę. Ale nie tylko panorama Riwiery Francuskiej przyciąga turystów z całego świata. Co jeszcze warto zobaczyć w Èze?

Średniowieczny styl baśniowego Èze

Èze to miasteczko z duszą. Nie tylko ze względu na jego barwną historię, która sięga czasów średniowiecznych, ale również z powodu pięknej architektury, zabytków i krajobrazów. Jego specyficzne usytuowanie między Niceą a Monako sprawia, że widok z każdego punktu miasta wzbudza zachwyt nawet najbardziej kapryśnego turysty. Èze podzielone jest na dwa miasteczka: Èze-sur-Mer (nowe Èze) oraz Èze Village (stare Èze), które położone jest w najwyższym punkcie wzniesienia i to ono jest największym wabikiem dla turystów. Choć miasteczko jest niewielkie, bez wątpienia stanowi jedną z największych atrakcji Lazurowego Wybrzeża.

Stare Èze zachwyca swoją architekturą, w której drzemią piękne historie. Budynki pamiętają wiele sławnych osób, które odwiedzały miasteczko. Przebywał tutaj chociażby Walt Disney, który mieszkał w jednej z najbardziej urokliwych kamieniczek na zboczu wzgórza – Château de la Chèvre d’Or (Pałac Złotej Kozy). Jest to jeden z najbardziej znanych obiektów w Èze, do którego można trafić podczas spaceru charakterystycznymi, wąskimi uliczkami. Droga do pałacu może się okazać dość kręta, ponieważ zabudowania przypominają prawdziwy labirynt, w którym łatwo stracić orientację. Dlatego warto wcześniej zajrzeć do punktu informacji turystycznej i zaopatrzyć się w mapę Èze oraz przewodnik po mieście.

Przyjeżdżających do miasteczka turystów już na wstępie witają niezapomniane widoki. Historyczne mury Èze przypominają prawdziwą fortyfikację zbudowaną z grubych kamieni bogato porośniętych fantazyjnych kwiatami. Zabytkiem, na który szczególnie warto zwrócić uwagę, jest neoklasycystyczny kościół Notre Dame de l’Assomption, który został wzniesiony w XVIII wieku na ruinach starej świątyni. Wybudowano go na polecenie księcia Sabaudii Karola Emanuela III. W jego wnętrzach znajdują się pięknie zdobione rzeźby oraz obrazy. Warto także poznać atrakcje znajdujące się w pobliżu Èze. Jedną z nich są wytwórnie perfum i mydeł marek Galimard oraz Fragonard. Kolejna to Ścieżka Nietzschego, czyli trasa widokowa prowadząca do nowej części miasta Èze-sur-Mer.

Èze to nie tylko zabytki historyczne

Współczesne Èze to miasto o charakterze typowo turystycznym. Na każdym kroku można tutaj zobaczyć galerie, restauracje oraz sklepiki. Na szczęście unowocześnienie miasteczka nie wpłynęło na zniszczenie budynków. Wszystkie są bardzo zadbane i czyste, z nienaruszoną, pierwotną strukturą, która powstała przed wieloma wiekami. Klimat Èze udziela się każdemu turyście, sprawiając, że podczas wypoczynku każdy czuje się, jakby przeniósł się w czasie do baśniowej krainy.

Jedną z ciekawszych atrakcji miasteczka jest ogród egzotyczny Jardin Exotique d’Èze, położony na samym szczycie wzgórza. Uznaje się go za drugi najpiękniejszy tego typu obiekt na całym Lazurowym Wybrzeżu. Wyprzedza go jedynie ogród w Monako, na którego terenie znajduje się okazała jaskinia. Ogród w Èze urzeka przede wszystkim roztaczającym się z niego widokiem na Riwierę Francuską, którym zachwycał się sam Fryderyk Nietzsche podczas pisania „Tako rzecze Zaratustra”. Na terenie ogrodu znajdują się także piękne rośliny (głównie sukulenty i kaktusy) oraz rzeźby kobiet wykonane przez znanego artystę Jeana-Philippe’a Richarda. Warto również wstąpić do miejsca kontemplacji, które położone jest na tarasie pośród skał. Można tam zrelaksować się na wygodnych drewnianych łożach i delektować się szumem wody ze sztucznego strumienia. Z tego miejsca turyści mogą także podziwiać półwysep Cap-Ferrat, do którego prowadzi malownicza trasa. Bilet wstępu do ogrodu Èze kosztuje zaledwie kilka euro, ale według wielu turystów jest wart każdych pieniędzy.

Jak dojechać do Èze?

Najbliższym dużym miastem jest Nicea, dlatego planując podróż do Èze, najlepiej w pierwszej kolejności udać się do Nicei. Stamtąd wystarczy złapać autobus, który kursuje z rue Barla. Cały dojazd to kwestia zaledwie 25 minut. Istnieje również możliwość wypożyczenia skutera i dojechania do Èze jednym z Trzech Gzymsów (Les Trois Corniches). Jest to doskonała alternatywa gwarantująca wiele dodatkowych wrażeń – po drodze można podziwiać między innymi zamek Kulczyka na Lazurowym Wybrzeżu, wybudowany na stromej skale i otoczony piękną roślinnością.

Autor:Zobacz wideo: Jak tanio kupić dom we Włoszech? Piotr Wojtasik radzi

Jak tanio kupić dom we Włoszech? Piotr Wojtasik radzi
Jak tanio kupić dom we Włoszech? Piotr Wojtasik radzi

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Sylvain Sonnet

Pozostałe wiadomości