Podróże

Harbin w Chinach – Polonia, historia, atrakcje

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Harbin w Chinach

Harbin to miasto założone przez Polaków jako przystanek Kolei Wschodniochińskiej budowanej dla carskiej Rosji pod koniec XIX w. W mieście do dziś można znaleźć ślady wielokulturowej przeszłości – zarówno po Polakach, jak i Rosjanach czy Żydach. Największą atrakcją Harbinu jest zimowy Międzynarodowy Festiwal Lodu i Śniegu. Warto zobaczyć także Ulicę Centralną z zabytkowymi rosyjskimi budynkami.

Harbin (dawniej Charbin) jest stolicą prowincji Heilongjiang na północy Chin. Na klimat Harbinu ma wpływ mroźny wiatr znad Syberii. Średnia temperatura w zimie wynosi ok. -17℃.

Harbin w Chinach – historia

Miasto Harbin leży nad rzeką Sungari na północy Chin. Miejsce to było zamieszkałe już w neolicie 2,2 tys. lat p.n.e. Przed założeniem miasta była tam wioska mandżurskich rybaków. Harbin oznacza po mandżursku „miejsce suszenia rybackich sieci”.

W 1898 r. w miejscu wioski Harbin zaplanowano stację Kolei Wschodniochińskiej (odnogę Kolei Transsyberyjskiej) dla carskiej Rosji. Osadę założył Polak, inżynier Adam Szydłowski, budowniczy Kolei. Trasa łączyła Syberię z Władywostokiem. Harbin stał się miastem handlowym, w którym zamieszkiwali przedstawiciele 33 narodowości, w tym liczna społeczność żydowska (uciekinierzy przed prześladowaniami) oraz rosyjska (antykomuniści, którzy uciekli z Rosji po rewolucji bolszewickiej). Przed II wojną światową Harbin opanowali Japończycy. W czasie wojny pod Harbinem,w wiosce Pingfang utworzyli obóz koncentracyjny. Po wojnie miasto trafiło w ręce Chińskiej Republiki Ludowej.

Podróżnicy i ich niezwykłe wyprawy

Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem
Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Harbin – Polacy

Polonia w Harbinie powstała w czasie budowy i eksploatacji Kolei Wschodniochińskiej. Początkowo w mieście żyło kilka tysięcy Polaków, a w czasie największego rozkwitu kolonii aż 10 tys. W pierwszej połowie XX w. w Harbinie funkcjonowały polskie szkoły, kluby sportowe i organizacje, a także konsulat Rzeczypospolitej. Oprócz tego harbińska Polonia drukowała i czytała polskie gazety, w tym najdłużej ukazującą się polską gazetę w Mandżurii – „Tygodnik Polski”.

W 1937 r. Chiny i Rosja ustaliły, że tylko Rosjanie i Chińczycy mogą pracować na Kolei Wschodniochińskiej. Wtedy liczba Polaków w Harbinie zaczęła spadać. Po Polakach w Harbinie pozostał kościół św. Stanisława oraz most kolejowy zbudowany pod okiem inż. Stanisława Kierbedzia (bratanka Stanisława Kierbedzia, który zaprojektował znany most w Warszawie).

Atrakcje w Harbinie

W Harbinie odbywa się największy zimowy festiwal na świecie. Został zapoczątkowany przez prawosławnych Rosjan. W święto Chrztu Chrystusa, 19 stycznia, wznosili lodowe krzyże, a przy okazji także rzeźby z lodu. Obecnie festiwal ma charakter świecki. Podczas Międzynarodowego Festiwalu Lodu i Śniegu w Harbinie:

  • liczba zwiedzających sięga 10-15 mln osób, powstaje tysiące rzeźb z lodu i lodowych, pełnowymiarowych budynków (niektóre z nich mają nawet 50 m wysokości), budowane są lodowe hotele, w których można wykupić nocleg, odbywają się przejażdżki psimi zaprzęgami.

Świat Lodu i Śniegu to najsłynniejsza strefa Festiwalu, która jest podświetlana wieczorami za pomocą wbudowanych LED-owych rurek. Warto zwiedzić ją po zmroku, kiedy mieni się kolorami. Wyspa Słońca to z kolei strefa dostępna wyłącznie za dnia. Mimo że Festiwal oficjalnie zaczyna się 5 stycznia i trwa miesiąc, lodowe zamki i rzeźby można podziwiać już od końca grudnia aż do początku marca – zależy to jednak od pogody. W Parku Tygrysa Syberyjskiego w Harbinie są organizowane wycieczki w stylu safari, podczas których można zobaczyć tygrysy i inne dzikie koty, a nawet je nakarmić. Mieszka w nim ok. 1 tys. tygrysów. W Harbinie popularne są wszelkie sporty zimowe – saneczkarstwo, narciarstwo, łyżwiarstwo, snowboarding. Wiele harbińskich ośrodków narciarskich funkcjonuje od grudnia do kwietnia.

Zabytki i muzea w Harbinie

Zhongyang Dajie to centralna, zabytkowa ulica w Harbinie. Jest wyłączona z ruchu samochodów, a nawet rowerów. Warto ją zobaczyć ze względu na ciekawą rosyjską architekturę kolonialną. Przez pewien okres Harbin był nawet z tego względu nazywany „orientalnym Petersburgiem”. W centrum Harbinu znajduje się bulwar nad rzeką Sungari o nazwie Park Stalina. To popularny deptak. Inną widoczną pozostałością po wpływach rosyjskich jest Cerkiew Opieki Matki Boskiej z 1930 r. (wcześniejszy drewniany budynek wzniesiono w 1922 r.).

Ciekawym miejscem na mapie Harbinu jest – największe w regionie – Muzeum Prowincji Heilongjiang. Budynek muzeum został zbudowany w 1908 r. w stylu barokowym. W środku można obejrzeć dziesiątki tysięcy reliktów czasów prehistorycznych oraz późniejszych, w tym: skamieniałości pozostawione przez dinozaury, mamuty, prehistorycznych ludzi i rośliny; pamiątki po dynastii Jin i Qing, dawne monety, jedwabie oraz przedmioty pochodzące z czasów wpływów rosyjskich i japońskich.

Harbin – ciekawostki

Rosjanie mieli duży wpływ na rozwój Harbinu. Dzięki nim w restauracjach można do dziś zamówić barszcz, a piekarnie wypiekają znany u nas chleb. W innych częściach Chin są to niespotykane potrawy. Ze względu na typowo słoneczną i mroźną pogodę w Harbinie zimą warto zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne. Nie można zapomnieć także o ciepłych ubraniach. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: DuKai photographer/Getty Images

Pozostałe wiadomości