Podróże

Gouda to nie tylko smaczny ser żółty, ale również atrakcyjne miasto turystyczne w Holandii. Co warto tam zobaczyć?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Gouda to nie tylko sery! Liczne atrakcje miasta wabią turystów z całej Europy. Piękne zabytki i architektura to fragment bogatej tradycji i historii Holandii. W Goudzie znajduje się wiele okazałych budynków, pochodzących z różnych epok i reprezentujących różne style architektoniczne. Planując wyjazd do tego miasta, warto sprawdzić, na które atrakcje należy zwrócić szczególną uwagę.

Ser gouda to nie tylko przysmak, ale również symbol holenderskiego miasta o tej samej nazwie. Przybywający tutaj turyści chętnie zapoznają się nie tylko z jego historią, ale również z tradycją wytwarzania żółtych serów. W mieście znajduje się wiele atrakcyjnych miejsc wartych zwiedzenia i zachęcających, aby zatrzymać się w nim dłużej.

Ojczyzna sera gouda

Miasto Gouda zasłynęło głównie za sprawą jednego z najpopularniejszych gatunków sera żółtego. Wiąże się to z tradycją i kulturą serowarstwa, pochodzącą sprzed kilku wieków. Na szczęście do dnia dzisiejszego jest ona utrzymywana, o czym można się przekonać podczas wycieczki do Goudy. Nie można więc ominąć legendarnego targu serowego, który odbywa się w czwartkowe poranki, w okresie od czerwca do września.

Gouda – więcej niż sery

Holandia to jeden z najbardziej interesujących europejskich krajów. Ma nie tylko bogatą historię, ale również ciekawą tradycję i kulturę. Położona w zachodniej części państwa Gouda to pochodzące z XIII wieku miasto, które zasłynęło z wytwórstwa serów żółtych, znanych na całym świecie. Ale czy tylko sery ściągają tutaj turystów? Czy coś jeszcze oferuje Gouda? Holandia słynie ze swojej pięknej zabudowy architektonicznej, co widać także w tym mieście. Dlatego wycieczkę warto rozpocząć od dobrze zorganizowanego planu zwiedzania, nie pomijając najważniejszych miejsc.

Jednym z najbardziej okazałych zabytków w Goudzie jest ratusz Het Oude Stadhuys, znajdujący się na rynku. Choć jest on niewielkich rozmiarów, uznawany jest za jeden z najpiękniejszych w całym kraju. Został wzniesiony w stylu późnogotyckim, w połowie XV wieku, zaraz po wielkim pożarze miasta. Budynek charakteryzuje się strzelistą formą oraz czerwonymi okiennicami. Do jego wnętrz prowadzą dobudowane w późniejszym okresie renesansowe schody, które same w sobie są piękną atrakcją. Na fasadzie znajdują się ruchome figurki, które co pół godziny są uruchamiane, aby przez dwie minuty odgrywać scenę upamiętniającą nadanie Goudzie praw miejskich.

W tylnej części ratusza znajduje się kolejny ciekawy obiekt – budynek wagi miejskiej Waag, jeden z najbardziej charakterystycznych punktów w całym mieście. Na frontowej ścianie została umieszczona płaskorzeźba przedstawiająca scenę ważenia sera. To właśnie w tym miejscu kupcy ważyli swoje produkty, którymi później handlowano na rynku w Goudzie. Obecnie budynek pełni funkcję muzeum sera oraz rzemiosł tradycyjnych, w którym od czasu do czasu odbywają się pokazy produkcji sera oraz fajek.

Kontynuując spacer po rynku, warto zajrzeć do dzielnicy brukowanych uliczek, które otaczają kościół Jana Sint-Janskerk (Jana Chrzciciela, który jest patronem Goudy). W jego wnętrzach znajdują się imponujące witraże pochodzące z okresu późnego średniowiecza oraz renesansu. W większości przedstawiają one sceny związane z zawodami ich fundatorów. Tutaj właśnie znajduje się Ostatnia Wieczerza, zachowana jeszcze z okresu katolickiego, którą ufundował sam Filip II. Dla kontrastu w świątyni znajduje się również witraż pochodzący z czasów protestanckich – Zdobycie Damietty, który został ufundowany przez holenderskich krzyżowców z Haarlemu.

Gouda to nie tylko sery i zabytki

Będąc na wycieczce w ojczyźnie sera gouda, nie można pominąć muzeum miejskiego Gouda Museum, mieszczącego się niedaleko kościoła Jana Chrzciciela, w budynku dawnego hospicjum Het Catharina Gasthuis. Znajdują się tam zbiory poświęcone historii miasta, z bogatą kolekcją aż 40 tys. eksponatów. Turyści mogą podziwiać zarówno dzieła sztuki sakralnej oraz siedemnastowieczne portrety zbiorowe, jak również ceramikę, rzeźby, a nawet salę tortur i dawne narzędzia chirurgiczne. Innym ciekawym miejscem w Goudzie jest muzeum holenderskiego ruchu oporu, który był aktywny w okresie drugiej wojny światowej.

Ponieważ Holandia słynie z wiatraków, nie mogło ich zabraknąć również w tym mieście. Znajduje się tutaj jeden z największych tego typu obiektów pompujących wodę. Co prawda jest on położony poza centrum, ale mimo to warto do niego się wybrać, aby zobaczyć, w jaki sposób dawniej pobierano wodę.

Bardzo spektakularnym wydarzeniem są wieczory przy świecach, odbywające się w okresie przedwigilijnym. Aby zachować zmysłowy i tajemniczy klimat, w tym czasie w całym mieście zostaje wyłączone oświetlenie elektryczne. Gouda jednak nie pokrywa się wtedy całkowitą ciemnością, ponieważ przełamują ją promienie świec, umieszczone we wszystkich oknach miasta. Wtedy również w tym samym momencie odczytywane są wersety z Biblii.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Fakty i mity o Holandii

Fakty i mity o Holandii
Fakty i mity o Holandii Profesor Piotr Oczko obala stereotypy o Niderlandach. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Westend61/East News

Pozostałe wiadomości