Podróże

Smocze Góry – skarb południowej Afryki

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Góry Smocze w RPA

Góry Smocze tworzą łańcuch o średniej wysokości przekraczającej 2900 m n.p.m. Najwyższe szczyty wznoszą się blisko 3500 m n.p.m. Stanowią one popularny cel wycieczek trekkingowych. Liczne przełęcze i stoki tworzą jednak prawdziwe wyzwanie dla fanów długich wędrówek. Góry Smocze to jeden z najbardziej niezwykłych cudów natury, jakimi szczyci się Afryka. Region słynie z zapierających dech w piersiach widoków, licznych wodospadów, basenów skalnych, górskich strumieni i jaskiń.

Góry Smocze: podstawowe informacje i największe atrakcje

Obszar Gór Smoczych należy do jednych z najbardziej wartościowych terenów z archeologicznego punktu widzenia. Badacze od lat prowadzą wykopaliska, chcąc odkryć kolejne tajemnice regionu. Badania pokazują, że teren był zamieszkany przez milion lat. Uważa się, że najwcześniejsze ślady działalności człowieka pochodzą z okresu mezolitu, czyli środkowej epoki kamienia. Dawni osadnicy żyli z tego, co dała im ziemia, znajdując bezpieczeństwo w licznych jaskiniach, znajdujących się w okolicy. Później plemiona zaczęły zajmować się hodowlą bydła i owiec oraz uprawą roli. W XIX wieku zaczął się napływ białej ludności, która zaczęła adaptować ziemię do swoich potrzeb. Dziś pamiątką po dawnych plemionach są jedynie rysunki skalne, na które można natrafić w jaskiniach. Góry Smocze w dużym stopniu wpływają na śródziemnomorski klimat w Afryce Południowej. Jakie są najciekawsze miejsca, warte odwiedzenia?

Park Ukhahlamba – stanowi najbardziej malowniczy obszar Smoczych Gór, rozciąga się na długości 200 km tuż przy granicy Lesotho. Na jego obszarze utworzono wiele rezerwatów. Na uwagę zasługuje przede wszystkim Zamek Olbrzyma. Jego celem jest ochrona zagrożonego wymarciem gatunku antylopy – elanda. Rezerwat stanowi atrakcję dla miłośników nie tylko ptactwa, ale i przyrody w ogóle. Na jego terenie można podziwiać wiele rzadkich i drapieżnych gatunków ptaków, takich jak orzeł czarny, sęp przylądkowy czy zagrożony wyginięciem orłosęp brodaty. W okolicy znajduje się jeden z najwyższych szczytów, również nazywany Zamkiem Olbrzyma. Jego wysokość wynosi 3312 m n.p.m. Warto odwiedzić również rezerwat przyrody Kamberg, który leży u podnóża Gór Smoczych. To właśnie tutaj można podziwiać malowidła skalne wykonane przez Buszmenów.

Północna część gór – ten obszar Smoczych Gór słynie z jednego z najbardziej charakterystycznych obiektów skalnych, jakim jest "Amfiteatr". Łańcuch skał swoim ułożeniem przypomina arenę i ma blisko 4 km szerokości i 1 km wysokości. Niesamowity obiekt powstał w wyniku działalności rzek, które przez miliony lat rzeźbiły teren. Jednym z najwyższych szczytów w tej części gór jest Mont-aux-Sources, który mierzy 3282 m n.p.m. Ze szczytu spływa niesamowity wodospad Tugela, który spada blisko 950 m w dół. To drugi najwyższy wodospad na świecie.

Najwyższe szczyty – Góry Smocze słyną m.in. ze szczytu Cathedral Peak o wysokości 3300 m n.p.m. Wspinaczka, mimo że nie należy do najprostszych, jest możliwa do zrealizowania w ciągu jednego dnia. Szczyt otaczają dwa obszary dzikiej przyrody – Mdedeleo i Mlambonja. Turyści wybierający się na wędrówkę szlakiem mogą liczyć na niesamowite widoki, obfitujące w wodospady, strumienie i zarośnięte lasy. Najwyższym szczytem w całym łańcuchu jest Thabana Ntlenyana, którego wysokość wynosi 3482 m n.p.m.

Smocze Góry – co jeszcze warto zobaczyć?

Dolina Szampanii – znajduje się w środkowej części gór. Turyści mogą tu skorzystać z licznych atrakcji – m.in. z lotu balonem, jazdy quadem, jazdy konnej czy pól golfowych. Zlokalizowane są tutaj również atrakcyjne obszary do łowienia ryb. Niedaleko znajduje się miejsce, w którym przygotowano zasadzkę na Winstona Churchilla w czasie II wojny burskiej w 1899 roku.

Ogrody – na południowym zboczu Gór Smoczych znajduje się obszar bogaty w rzeki, jeziora i strumienie, które są wypełnione jednymi z najpiękniejszych kwiatów, traw i innych roślin występujących na tym regionie.

Kaptur Mnicha – to charakterystyczna góra leżąca w centrum masywu. Szczyt stanowi punkt dostępu do wspomnianych już obszarów dzikiej przyrody Mlambonja i Mdedeleo. Kaptur Mnicha to jeden z najtrudniejszych szczytów pod względem wspinaczkowym. Z tego względu wejście na górę jest zalecane jedynie osobom posiadającym odpowiednie doświadczenie.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jak przygotować się do górskiej wędrówki?

Jak przygotować się do górskiej wędrówki?
Jak przygotować się do górskiej wędrówki?

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Olaf Holland / EyeEm/GettyImages

Pozostałe wiadomości