Podróże

Zamek w Gniewie – zwiedzanie, atrakcje, ciekawostki

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
iStockphoto Fotografia podróżnicza/GettyImages

Zamek w Gniewie był siedzibą komtura, zwierzchnika Krzyżaków. Wznoszony przez 40 lat, wielokrotnie przebudowywany, stał się potężną warownią ulokowaną na lewym brzegu Wisły, górującą nad całą okolicą. Obecnie na terenie zamku odbywają się rekonstrukcje bitew i turnieje rycerskie.

Zamek w Gniewie: zwiedzanie

Zwiedzanie zamku w Gniewie warto zorganizować w towarzystwie przewodnika, który opowie o ciekawej i burzliwej historii obiektu. Bilet nie jest drogi, a wędrówkę po budowli rozpoczyna się często od zwiedzania sali tortur, co ostatnio stało się modną praktyką w wielu tego typu miejscach. W sali znajduje się wiele urządzeń, a przewodnik ma dla zwiedzających mnóstwo krwawych historii. Kolejnym miejscem na trasie jest kaplica ze specjalnym pomieszczeniem, w którym zamykano za karę grzesznika, jednak zawsze w taki sposób, by mógł śledzić przebieg mszy świętej. Obecnie w kaplicy zamkowej odbywają się uroczystości ślubne. Na zamku znajduje się również sala, w której przygotowano wystawę broni i zbroi, a także pomieszczenie, gdzie zgromadzono znaleziska z wykopalisk archeologicznych. Choć ilość eksponatów nie jest zbyt duża, daje dobre wyobrażenie o przeszłych czasach. Warto wsłuchać się w opowieści przewodnika, by lepiej zrozumieć mentalność ludzi żyjących na zamku. Trasa zwiedzania obejmuje kilka pomieszczeń i zamkowe krużganki, a przy okazji można podziwiać piękne widoki na najbliższą okolicę i przepływającą tuż obok Wisłę. Dziś pomieszczenia zamkowe zostały przystosowane do organizacji imprez i różnych eventów. W średniowiecznych murach urządza się spotkania biznesowe, konferencje, a nawet uroczystości weselne. Do zamku w Gniewie warto udać się wtedy, gdy organizowane są tam cykliczne imprezy, takie jak turnieje rycerskie czy inscenizacje bitew. 

Atrakcje zamku w Gniewie

Największymi atrakcjami dostępnymi na zamku są organizowane imprezy, np. odbywający się co roku w maju Międzynarodowy Konny Turniej Rycerski. Uroczystości rozpoczynają się od prezentacji rycerzy i przemarszu pocztów na wzgórze zamkowe. Podczas turnieju odbywają się gonitwy zręcznościowe z mieczami, włóczniami i kopiami, a także starcia rycerzy w zbrojach. Widowisko wzbogacone jest o Jarmark Rzemiosł i koncert, które odbywają się na Starym Rynku w Gniewie. Ciekawą propozycją jest widowisko nocne – pojedynki w oprawie świateł, ognia i dźwięków, czyli walki "Rycerzy Gniewu". Drugi dzień imprezy to kontynuacja zawodów, turniej kuszniczy, udekorowanie zwycięzców i msza święta na zakończenie.

Inną uroczystością, w której warto wziąć udział, jest organizowana we wrześniu rekonstrukcja bitwy z roku 1626, którą stoczyły wojska Zygmunta III Wazy z armią Gustawa II Adolfa Wazy. Impreza zwana "Bitwą Dwóch Wazów" to również szereg innych atrakcji: ćwiczenia chorągwi husarskiej, pokaz salw armatnich, musztra regimentów, wojskowe zabawy obozowe i pojedynki szlacheckie. Uczestnicy pokazów mogą nie tylko nacieszyć oczy widokiem, lecz także wziąć udział w ćwiczeniach – strzelaniu z kuszy czy muszkietu. Podczas widowiska można też posłuchać ówczesnej muzyki, zobaczyć pokaz taneczny i przymierzyć strój z epoki.

Na zamku organizowany jest również spektakl "Wakacje z duchami", który dostarcza widzom dodatkowych emocji. W sezonie zaś można skorzystać z przejażdżki gondolą.

Gniew: zamek i nie tylko

Odwiedzając Gniew, warto zajrzeć również na Stare Miasto, aby pospacerować i pooglądać kamieniczki, ratusz oraz kościół św. Mikołaja z kryptą, w której znajdują się groby rodu Radziwiłłów. W Gniewie natknąć się można na stare, żelazne, stojące na wysokich nóżkach aparaty fotograficzne. Rozstawiono ich aż 10 na terenie całego Starego Miasta, warto podczas spaceru odnaleźć je wszystkie. Turyści powinni także wybrać się w kierunku ulicy Sambora, gdzie znajduje się maskotka Gniewu, czyli Miś Maciuś. Został on umieszczony na froncie jednego z domów. Tam też można przeczytać opowieść o tym, jak zwierzęta wznosiły modlitwy za mieszkańców Gniewa uciekających przed wojną.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Średniowieczny Zamek Guédelon

Średniowieczny Zamek Guédelon
Średniowieczny Zamek Guédelon

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości