Podróże

Dlaczego warto odwiedzić Gelsenkirchen?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

To średniej wielkości miasto zamieszkuje około ćwierć miliona osób. Położone jest w zachodnich Niemczech, w landzie Nadrenia Północna-Westfalia. To siedziba siedmiokrotnego mistrza Niemiec – klubu piłkarskiego FC Schalke 04. Jest też bardzo dobrze skomunikowane z resztą kraju – w pobliżu Gelsenkirchen przebiegają aż 4 autostrady. W mieście znajdują się również stacje kolejowe.

Jedną z głównych atrakcji Gelsenkirchen jest park krajobrazowy powstały w miejscu kopalni węgla kamiennego, dodatkowo przedzielony malowniczym kanałem. W 1997 na terenie parku odbył się federalny pokaz ogrodniczy. Jakie inne rozrywki kryje w sobie Gelsenkirchen?

Gelsenkirchen – co warto zobaczyć w mieście?

Fani piłki nożnej obowiązkowo powinni wybrać się na mecz lokalnej drużyny. Stadion Veltins-Arena został otwarty w 2001 roku i uchodzi za jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu na świecie. Pomieści ponad 60 000 kibiców. Na stadionie w Gelsenkirchen, podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2006 roku, rozegrano aż 6 meczów. Jednym z nich było starcie Polski z Ekwadorem. Widowisko obejrzało 52 000 kibiców z całego świata. W 2007 roku na stadionie odbyło się żużlowe Grand Prix Niemiec. Na specjalnie przygotowanym torze zawodnicy ścigali się na zaprojektowanych do tego celu motocyklach. Odbył się tam również mecz otwarcia Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie, z rekordową w tym czasie frekwencją. Klub FC Schalke 04 został utworzony w 1904 roku. Piłkarze noszą charakterystyczne niebiesko-białe stroje. W klubie trenuje się również koszykówkę, tenis stołowy, lekkoatletykę oraz piłkę ręczną.

Podróżnicy i ich niezwykłe wyprawy

Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem
Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Kolejną, ważną atrakcją w mieście jest Nordsternpark, który jest częścią Europejskiej Sieci Dziedzictwa Ogrodowego i Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. Na terenie parku można zobaczyć bunkier węglowy oraz mieszalnie, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu były w ciągłej eksploatacji. Park w Gelsenkirchen, szczególnie latem, jest chętnie odwiedzany przez rodziny oraz uczniów pobliskich szkół. Znajduje się w nim rozbudowany plac zabaw oferujący wiele atrakcji, zarówno dla najmłodszych, jak i nieco starszych dzieci. Miłośnicy jazdy na rowerze z pewnością docenią ścieżki, które zostały zbudowane specjalnie dla nich. Natomiast turyści mogą skorzystać z wypożyczalni dwukołowych pojazdów elektrycznych Segway, które umożliwiają szybszą eksplorację całego terenu. W Gelsenkirchen znajduje się ratusz, który dominuje nad panoramą miasta. Budynek pochodzi z lat 30-tych i charakteryzuje się nietypową fasadą. To miejsce, w którym urzędują władze miasta. Najstarszym budynkiem jest pochodzący z XIV wieku niewielki zamek, który kilka lat temu doczekał się generalnego remontu. Został zmieniony w centrum rozrywkowo-kulturalne miasta. Odbywają się w nim koncerty muzyki klasycznej oraz jazzu. Co roku w zamku ma miejsce impreza plenerowa. Oprócz pięknej muzyki możemy obejrzeć projekcje filmowe oraz skosztować lokalnych przysmaków.

Kiedy warto odwiedzić Gelsenkirchen?

Wiosną i latem w amfiteatrze zlokalizowanym na terenie parku odbywają się liczne koncerty oraz wydarzenia kulturalne. Jednym z najważniejszych eventów jest Rock Hard Festival, który początkowo odbywał się w Bawarii i organizowano go nieregularnie, głównie z okazji rocznic czasopisma Rock Hard. Impreza ma miejsce w Gelsenkirchen od 2003 roku. Początkowo miało być to jednorazowe wydarzenie, upamiętniające 20 rocznicę wydawania magazynu. Jednak spotkało się z tak ciepłym odbiorem, że organizatorzy postanowili, iż koncerty będą odbywać się co roku. Amfiteatr pomieści około 7 000 osób. Miłośnicy heavy metalowego brzmienia uznają ten festiwal za jeden z najlepszych w kraju. Trzydniowe święto ciężkiego brzmienia może być niezapomnianą przygodą podczas wakacji, zwłaszcza, jeśli na co dzień słuchamy innego rodzaju muzyki. Kanał Ren-Herne to malowniczy ciek wodny, który przecina miasto. Port Grimberg znajduje się w pobliżu granicy Gelsenkirchen z Herne. Swoją nazwę zawdzięcza zamkowi, który zlokalizowany jest w pobliżu portu, niestety dziś pozostały po nim tylko ruiny. Port został zbudowany w 1914 roku. W późniejszych latach stał się najważniejszym miejscem na całej długości kanału Ren-Herne. W 1982 roku, wraz z zakończeniem prac kopalni rudy żelaza, port przestał funkcjonować. Obecnie wykorzystywany jest jako miejsce, w którym odbywa się recykling odpadów budowlanych. Kanał jest siedliskiem wielu ryb, w tym węgorza, karpia, sandacza, leszcza oraz płoci. Najpiękniej prezentuje się latem. Odwiedzając Gelsenkirchen w miesiącach wakacyjnych, warto zajrzeć do zoo. Zajmujący ponad 30 hektarów obszar podzielony jest na trzy strefy – Alaska, Azja oraz Afryka. Ta ostatnia jest szczególnie lubiana przez dzieci. Oferuje możliwość zobaczenia takich zwierząt jak lwy, lemury, zebry, nosorożce, a nawet żyrafy. Główną atrakcję obszaru pierwszego są niedźwiedzie polarne. Spacerując po ogrodzie, możemy podziwiać renifery, lwy morskie oraz skunksy. Terytorium oznaczone jako Azja jest pełne egzotycznych zwierząt. Mamy możliwość zobaczenia z bliska wielbłądów, orangutanów oraz pand. Jeśli będziemy mieli odrobinę szczęścia, załapiemy się na karmienie zwierząt.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Maik Schmalenberg / EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości