Podróże

Prowansja – kraina lawendowych pól

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Julian Elliott Photography/Getty ImagesProwansja

Prowansja jest ulubioną krainą pisarzy i artystów. Nic dziwnego – trudno o piękniejszą scenerię dla romantycznych historii i barwnych malowideł na płótnie. Prowansja cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów – jest obowiązkowym punktem podróży dla każdego, kto wybiera się do Francji. Upojne zapachy lawendy i kuchennych ziół, wspaniałe widoki i przyjaźni mieszkańcy – Prowansja rozkocha w sobie każdego, kto ceni spokój i piękno natury.

Prowansja to historyczna kraina położona w południowo-wschodniej części Francji, nad Lazurowym Wybrzeżem – jednym z najsłynniejszych kurortów wypoczynkowych w Europie. Stolicą Prowansji jest Marsylia – drugie pod względem wielkości francuskie miasto. Atrakcyjne położenie Prowansji sprawia, że jest ona niezwykle popularnym miejscem wycieczek turystycznych. Prowansja to nie tylko nadmorski kurort – poza dostępem do Morza Śródziemnego kraina lawendy oferuje turystom także wędrówki górskimi szlakami w południowej części Alp, które także należą do prowansalskiej ziemi.

Prowansja – historia lawendowej krainy

Dzieje prowansalskiej ziemi są długie i bardzo burzliwe. Zanim Prowansja stała się częścią Riwiery Francuskiej, przez wieki toczyły o nią spory najróżniejsze plemiona. W połowie V wieku Prowansja dołączyła do państwa Burgundów, ale już w VI wieku władzę nad całym terytorium Prowansji objęły zachodniogermańskie plemiona Franków. Od IX wieku przez ponad 100 lat Prowansja należała do królestwa Burgundii. Od 1032 roku ziemie te przejęli Rzymianie. Do dziś na terenie Prowansji można oglądać doskonale zachowane pamiątki po rzymskiej architekturze.

Cesarstwo Rzymskie krótko cieszyło się krainą lawendy. Wkrótce Prowansja stała się przedmiotem sporu Hiszpanii i Francji. Dopiero w drugiej połowie XV wieku Prowansja została ostatecznie przyłączona do ziem francuskich, choć niektóre jej rejony jeszcze przez długi czas funkcjonowały jako samodzielne, niezależne byty.

Bogactwa prowansalskiej ziemi

Prowansja jest terenem rolniczym, słynącym z wielu naturalnych dóbr. Poza słynnymi polami lawendy, które przyciągają każdego roku ogromne rzesze turystów, Prowansję otaczają ze wszystkich stron gaje oliwne i krzewy winorośli. W tutejszych winnicach produkuje się wyborne wina o głębokich, owocowych nutach. Każdy, kto wybierze się w podróż po zakątkach Prowansji, koniecznie musi spróbować win z tutejszych szczepów. Najbardziej cenione to np. bandol, bellet, cassis, palette i côtes de provence.

Prowansja słynie ze wspaniałych kozich serów, wybornej oliwy z oliwek i trufli, które są składnikiem wielu wybornych dań tego regionu. W prowansalskich restauracjach królują potrawy z jagnięciny, ryb i owoców morza. Znana na całym świecie mieszanka prowansalskich ziół stosowana jest tu do niemal każdej potrawy.

Oczywiście największym skarbem prowansalskiej ziemi jest lawenda. Prowansja posiada lokalnych producentów wyrobów z lawendy, które cieszą się uznaniem na całym świecie. W każdym miasteczku znajduje się lawendowy sklepik, w którym można kupić olejki eteryczne, lawendowe mydełka, aromatyczne sole do kąpieli i kosmetyki do pielęgnacji, herbatki z naturalnym ekstraktem z lawendy i tak lubiane przez turystów lawendowe woreczki z pachnącym suszem – doskonałe jako odświeżacz do szafy czy komody.

Prowansja – atrakcje turystyczne

Prowansja to przede wszystkim liczne urokliwe miasteczka i ich niezwykła atmosfera. Stare kamienne domy, wąskie brukowane uliczki, stragany z owocami – wszystko to sprawia wrażenie, jakby czas stanął tu w miejscu. Warto zatrzymać się w którymś z lokalnych gospodarstw turystycznych. Przy odrobinie szczęścia właściciele pokażą winnice i oliwne gaje, a może nawet zdradzą tajemnicę wspaniałego smaku tutejszych serów.

Warto też zwiedzić najważniejsze miasta regionu Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże. Największą atrakcją jest oczywiście Cannes, gdzie co roku odbywa się międzynarodowy festiwal filmowy. Spacer bulwarem la Croisette dostarcza wielu wrażeń – szczególnie, gdy ma się świadomość, że przechadzały się po nim największe legendy Hollywood!

Będąc w Prowansji, koniecznie trzeba odwiedzić Marsylię. To drugie co do wielkości francuskie miasto skupia wiele wspaniałych zabytków. Najważniejsze punkty na jego mapie to Muzeum Historii Marsylii, XVII-wieczny ratusz, stara i nowa katedra la Major (pierwsza pochodzi z XII wieku, druga została wybudowana w 1893 roku). Z Marsylią związana jest historia hymnu narodowego Francji – "Marsylianki". Jako pierwsi zaśpiewali ją właśnie żołnierze z Marsylii podczas rewolucji francuskiej, stając do walki o pałac Tuileries w Paryżu. Spacer po marsylskich zabytkach warto zwieńczyć zakupami w jednej z tutejszych mydlarni. Słynne marsylskie mydełka o zapachu lawendy do doskonały pomysł na upominek.

Prowansja to bardzo atrakcyjny region turystyczny. Ta historyczna francuska kraina zachwyci poszukiwaczy lokalnych specjałów, amatorów win i wybornych serów, a cisza, bliskość natury i kojący zapach lawendowych pól przyniosą upragniony spokój i odpoczynek. Bez względu na to, czy szuka się spokojnego wypoczynku na łonie natury czy aktywnego urlopu ze zwiedzaniem zabytkowych miejsc, można być pewnym, że Prowansja na długo pozostanie w pamięci.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Lawendowa Prowansja w Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Julian Elliott Photography/Getty Images

Pozostałe wiadomości