Podróże

Planujemy urlop i wakacje w marcu. Gdzie jest najcieplej?

Podróże

Aktualizacja:
Westend61Westend61/Getty Images

W Polsce marzec to moment, kiedy zima spotyka się z wiosną. Jest jeszcze chłodno i mało kto wyobraża sobie wypoczynek w kraju. Ale są miejsca, do których można dotrzeć tanio i szybko, gdzie w marcu można cieszyć się przedsmakiem lata. Podpowiadamy, dokąd pojechać na wakacje w marcu.

Z jakich powodów można lubić wakacje w marcu? Nie ma takiego tłoku na plażach ani w miastach, jak w pełni sezonu, upały nie doskwierają tak mocno, jak w czerwcu lub lipcu, zaś hotele proponują niższe ceny za pobyt. Te warunki powodują, że marzec to idealny moment na wyjazd rodzinny, na przykład dla rodziców z dziećmi. W takich okolicznościach odnajdą się również osoby preferujące aktywny odpoczynek. Jednak jeśli ktoś szuka kontaktu z intensywnym słońcem i może swobodnie decydować o wyjeździe w dowolny zakątek świata, to znalezienie miejsca z 30-stopniowymi upałami także nie będzie problemem. Sprawdźmy, gdzie jest ciepło w marcu.

Gdzie pojechać na wakacje w marcu?

Warto zacząć od najbliższych nam kierunków. Zanim na dobre rozpocznie się sezon, na wakacje w marcu warto ruszyć na oceaniczne wyspy wchodzące w skład europejskich terytoriów. Bardzo popularna o tej porze roku jest portugalska Madera, leżąca na Oceanie Atlantyckim. Nieprzypadkowo mówi się, że to kraina wiecznej wiosny lub zielony ogród Europy. W marcu panuje tam temperatura około 20 stopni Celsjusza, dlatego doskonale czują się tam kolorowe, ciepłolubne rośliny. Urlop w marcu na Maderze warto spędzać nie tylko w urokliwym Funchal, czyli stolicy regionu, lecz także sycić oczy naturalnymi krajobrazami. W pamięci turystów na długo zostają piękne wodospady oraz porośnięte roślinnością malownicze wzgórza. Jeśli zaś zapadnie decyzja o pozostaniu w mieście, czas można spędzać na niewielkich uliczkach Funchal, zwiedzając wspaniałe zabytki, kolonialne rezydencje i śródmiejskie ogrody.

Miejsce, gdzie na pewno jest ciepło w marcu, to Wyspy Kanaryjskie. Idealne dla osób, które zamiast aktywnego zwiedzania i podróżowania, wolą poplażować. Wszystko dzięki temperaturze około 25 stopni Celsjusza, która o tej porze roku panuje na archipelagu hiszpańskich wysp. Wybór miejsc wśród Wysp Kanaryjskich na wakacje w marcu jest spory. La Palma, El Hierro, Gran Canaria, Teneryfa, Lanzarote, Fuerteventura, każda z tych wysp przyciąga jak magnes. Przede wszystkim mają piękne plaże, z Fuerteventurą na czele, gdzie jest ich aż 150! Odnajdą się tam zwolennicy opalania oraz windsurferzy, plaże tej wyspy znane są bowiem z nieustannie wiejącego wiatru. Warto też obejrzeć cuda natury dostępne poza plażami. To pokryte bogatą roślinnością zbocza górskie i zadbane parki krajobrazowe. W miastach czas można spędzać na rozrywce w licznych barach oraz restauracjach. Pozostając jeszcze w zasięgu europejskich wysp, na wakacje w marcu warto zaplanować odpoczynek na Cyprze lub Malcie. A to dzięki panującej tam temperaturze blisko 20 stopni Celsjusza oraz licznym atrakcjom – od możliwości zwiedzania malowniczych zakątków, po odpoczynek na plaży.

Gdzie jeszcze jest ciepło w marcu?

Zostawiamy Europę i poszukujemy miejsc, gdzie jest ciepło w marcu na innych kontynentach. Popularny kierunek wśród Polaków to Egipt. Temperatury w marcu sięgają tam około 25 stopni Celsjusza, a woda morska jest niewiele chłodniejsza – ma 20 stopni Celsjusza. Idealna temperatura na nurkowanie! Jeśli jednak komuś będzie zbyt chłodno, na pewno nie będzie narzekał na temperaturę wody w hotelowych basenach. Ale kontynent afrykański ma do zaoferowania o wiele więcej w kwestii temperatury w marcu niż 25 stopni Celsjusza. Leżąca w zachodniej Afryce Gambia zachęca 30-stopniowymi upałami na piaszczystych plażach. Podobna temperatura panuje w Republice Południowej Afryki, dlatego ochłody trzeba szukać w wodach oceanu. Tylko nieco chłodniej jest na afrykańskich Wyspach Zielonego Przylądka, co nie oznacza, że spędzone tam wakacje w marcu nie zaowocują piękną opalenizną.

Urlop w marcu – gdzie jeszcze szukać miejsc?

Kolejna zmiana kontynentu, ale nie temperatury. 30 stopni Celsjusza w marcu to standard na wyspie Sri Lanka w Azji Południowej. Ciepła woda, piękne krajobrazy, możliwość zwiedzania, niskie ceny przyciągają tam turystów z całego świata. Ale w marcu nie będzie przynajmniej takich upałów, jakie panują tam w szczycie sezonu. Inne miejsce w Azji, które wydaje się szczególnie atrakcyjne na urlop w marcu, to Filipiny. Pora sucha, która o tej porze roku trwa w tym kraju, powoduje, że nawet temperatura wody sięga do 30 stopni Celsjusza. Równie gorąco jest w marcu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, które przyciągają przede wszystkim egzotycznymi atrakcjami Dubaju. Warto tam pojechać w tym okresie, żeby uniknąć ekstremalnych upałów, jakie nadchodzą w kolejnych miesiącach.

Na szczęście nieco schłodzić można się w Kraju Kwitnącej Wiśni, temperatury w marcu sięgają tam bowiem 13–14 stopni Celsjusza, a atrakcji nie brakuje na żadnej z wysp. W marcu, bez obawy o niskie temperatury, można wybrać się do Ameryki Południowej lub na Karaiby. Temperatura powietrza, jaka tam wówczas panuje, dochodzi do 30 stopni Celsjusza, a okolica wygląda jak raj na ziemi.

Zobacz też:

Zdalna praca na Malediwach. Ile trzeba zapłacić za biurko z widokiem na ocean?

Gran Canaria - ciekawe miejsca i atrakcje. Co warto zobaczyć?

Pustynia wielkości Francji, mleko z wielbłąda i sokoły z własnym paszportem, czyli Michał Cessanis na kawce u Beduinów

Zobacz wideo: Do zobaczenia w Dubaju

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Westend61

Pozostałe wiadomości