Podróże

Muzeum Luwr – co warto zobaczyć?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Każdy turysta, który zwiedza Francję powinien zobaczyć dzieła sztuki w galerii Luwr. Paryż przyciąga nim rzesze turystów – dlaczego?

Podróżników, którzy odwiedzają stolicę Francji przyciąga słynne muzeum Luwr. Bilety można kupić przez internet albo na miejscu w kasie. Co ciekawe, obywatele Europejskiego Obszaru Gospodarczego (w tym Polski), którzy nie skończyli 25 lat mogą zwiedzać Luwr za darmo. Czym tak naprawdę kusi tak bardzo chętnie zwiedzany Luwr? Obrazy znamienitych malarzy, takie jak słynna "Mona Lisa" (Luwr traktuje ją jako swoją "wizytówkę") na pewno są jednym z powodów. Gdzie znajduje się Luwr? Ciekawostki i wskazówki.

Francja – Luwr. Zwiedzanie słynnego muzeum

Chociaż nie każdy wie, gdzie jest Luwr, a nawet – co to jest Luwr – jego nazwę kojarzą wszyscy, nawet dzieci. To olbrzymie muzeum, które jest skupiskiem najważniejszych arcydzieł sztuki. Jaka jest jego historia?

Początkowo Luwr pełnił funkcję twierdzy obronnej. Po upływie dwóch stuleci przekształcono go w rezydencję królewską, gdzie na przestrzeni lat mieszkało ponad 20 władców kraju. Turyści obecnie mogą przechadzać się komnatami, w których żyli niegdyś królowie. Do zwiedzania udostępnionych jest wiele eksponatów z tamtych czasów.

Kiedy siedziba dworu została przeniesiona do Wersalu w XVIII wieku, budynek stał się miejscem przechowywania dzieł sztuki. Słynne muzeum Luwr otwarto w 1793 roku. Bardzo dużą część zbiorów Luwru stanowią łupy z wojen, które przeprowadził sam Napoleon.

Kolejny przełom nastąpił, kiedy Luwr przeszedł renowację w 1981 roku, a jego powierzchnia się podwoiła. Obecnie to jedno z największych muzeów nie tylko w Europie, ale i na świecie.

Czym wyróżnia się Luwr? Piramida ze szkła i metalu na kształt egipskiej piramidy Cheopsa i stanowi główne wejście do muzeum. To jedno z najsłynniejszych miejsc w mieście, które powstało stosunkowo późno, bo w 1989 roku. Co ciekawe, jej architekt to pierwszy artysta niefrancuskiej narodowości, który pracował nad muzeum. Stworzył coś, czego nie sposób ominąć – samo wejście do Luwru.

Zwiedzając Paryż, warto znaleźć się w słynnym Luwrze. Monumentalne wnętrza mieszczą w sobie ponad 350 tysięcy dzieł sztuki, z czego jedynie 10 proc. jest udostępniane zwiedzającym. Muzeum Luwr odwiedza rocznie około 10 milionów turystów. Część dla zwiedzających składa się z następujących sekcji:

 • starożytny Egipt,
 • starożytna Grecja i Rzym,
 • starożytny Bliski Wschód,
 • sztuka Islamu,
 • rzeźba,
 • malarstwo,
 • rzemiosło Artystyczne,
 • rysunek i Grafika.

Chociaż turyści spędzają w nim wiele czasu i tak nie są w stanie obejrzeć wszystkiego, co kryje w sobie Luwr. Warto przygotować sobie program zwiedzania. Eksponaty w Luwrze, które koniecznie trzeba obejrzeć to:

 • "Mona Lisa" Leonarda da Vinci,
 • Wenus z Milo,
 • Nike z Samotraki.

Te trzy arcydzieła wszech czasów powinny być wpisane na listę każdego turysty, który zastanawia się, co zobaczyć w Luwrze. Co prawda mnogość zwiedzających uniemożliwia kontemplację czy zatracenie się w klimacie eksponatów sprzed lat, ale i tak warto zobaczyć dzieła sztuki na żywo.

Ciekawostki o Luwrze

 • Muzeum Luwr jest tak ogromne, że jeśli chcielibyśmy zwiedzić całą kolekcję, musielibyśmy spędzić w nim… 100 dni.
 • Najlepiej strzeżona w muzeum jest słynna "Mona Lisa". Luwr chroni obraz ekipą ochroniarzy i specjalnym kuloodpornym szkłem. Ciekawe jest, że obraz i tak skradziono w 1911 roku i do zbiorów muzeum wrócił dopiero po dwóch latach.
 • Jeśli szukasz miejsca z lokalną kulturą w Paryżu, będzie nim właśnie Luwr. Obrazy, które się tam znajdują są w 66 proc. namalowane przez Francuzów.

Luwr – informacje praktyczne

Muzeum Luwr jest czynne codziennie od 9:00 do 18:00 oprócz wtorków. Bilet normalny kosztuje około 85 złotych, ale obywatele Europejskiego Obszaru Gospodarczego poniżej 25. roku życia mogą zwiedzać muzeum gratis. Wystarczy okazać w kasie dokument potwierdzający wiek. Luwr za darmo można odwiedzić też w każdą pierwszą niedzielę od października do marca, niezależnie od wieku.

Do muzeum można dostać się kilkoma liniami metra, np. numerami 1 czy 7. Warto też wiedzieć, że słynna francuska Sekwana płynie tuż obok Luwru.

Jeśli planujesz zwiedzić najważniejsze obiekty Paryża, zdecydowanie warto poświęcić czas na zobaczenie choćby części tego słynnego zbiorowiska znamienitych dzieł sztuki. Luwr, chociaż mocno zatłoczony, jest wart odwiedzenia.

Zobacz wideo: Jak tanio kupić dom we Włoszech? Piotr Wojtasik radzi

Jak tanio kupić dom we Włoszech? Piotr Wojtasik radzi
Jak tanio kupić dom we Włoszech? Piotr Wojtasik radzi

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Barry Winiker / Getty Images

Pozostałe wiadomości