Podróże

Co warto zobaczyć w Foshan – "chińskim Birmingham" i mieście tańczących lwów?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
huoguangliang/Getty ImagesFoshan w Chinach

Foshan stanowi świetny cel podróży, która ukaże pełne i różnorodne spektrum życia w południowym rejonie Chin. Ponad siedmiomilionowe miasto ma bogatą historię i mnóstwo atrakcji do zaoferowania turystom. W Foshan można obejrzeć słynne tańce lwów, operę kantońską i wiele zabytków.

Życie w Foshan nie kończy się z momentem zachodu słońca. To prężnie rozwijające się miasto, które historycznie miało ogromny potencjał handlowy i przemysłowy. Obecnie istotnym aspektem chińskiego Foshan jest życie kulturowe. Będąc w Foshan, warto zwiedzić m.in. średniowieczną świątynię, szkołę walki, w której występował Bruce Lee, i park krajobrazowy.

Foshan – chińskie miasto ceramiki i stali

Foshan (Chiny) usytuowane jest w prowincji Guangdong, w delcie Rzeki Perłowej, m.in. przy rzece Fen. Miasteczko powstało już w okresie wczesnośredniowiecznym za sprawą znajdującego się tutaj klasztoru buddyjskiego (został zniszczony w 1391 roku), a następnie świątyni taoistycznej (The Foshan Ancestral Temple). Pierwszy okres świetności miasta przypada na czasy panowania dynastii Ming (lata 1368–1644). To wówczas w Foshan produkowano lokalną ceramikę, która była eksportowana do pozostałych części cesarstwa.

Okres XIX wieku to intensywny rozwój przemysłu metalurgicznego, głównie stalowego. Przyczyniło się to do popularnego wówczas określania: Foshan „chińskim Birmingham” (to brytyjskie miasto również słynęło wówczas z rozwiniętego przemysłu metalurgicznego). Na początku XX wieku Foshan zostało połączone koleją z Kantonem i Sanshui, co przyczyniło się do wzrostu demograficznego miast. Niestety, czasy świetności industrialnej gwałtownie przeminęły w okresie tzw. "rewolucji kulturalnej" w Chinach, która m.in. zakazywała produkcji tradycyjnych wyrobów ceramicznych. Dalszy etap rozwoju miasta przypada na ostatnie dwie dekady XX wieku i trwa do dzisiaj. W 1983 roku Foshan uzyskało status miasta prefektury.

Obecnie Foshan wchodzi w skład planów urbanistycznych zakładających powstanie największej na świecie megalopolis – połączonej zbiorowości sąsiednich metropolii prowincji Guangdong. Megalopolis lokalizowane jest w rejonie tzw. delty Rzeki Perłowej. W jej skład mają wchodzić: Foshan, Kanton, Shenzhen, Zhaoqing, Jiangmen, Dongguan, Zhongshan, Zhuhai i Huizhou, a w przyszłości – po zniesieniu specjalnych stref autonomicznych – także Makau i Hongkong. Przez niektórych obserwatorów region ten już teraz jest określany mianem "przemysłowej Doliny Krzemowej Chin".

Ciekawostkę stanowi fakt, że w pobliżu centrum miasta odkryto trzy rzeźby Buddy wykonane z brązu. Ich powstanie datowane jest na VII wiek. W tamtych czasach w dialekcie kantońskim słowo "Foshan" oznaczało "Górę Buddy".

Taniec lwa, kung-fu i kantońska opera w Foshan

Foshan jest prężnie rozwijającym się miastem, zamieszkiwanym przez ponad 7 milionów mieszkańców. Istotnym jego elementem jest życie kulturalne, któremu sprzyja historyczny dorobek miejsca. W Foshan znajduje się jedna z większych w regionie Guangdong oper muzycznych (Foshan Opera Tower), w której wykonywany jest repertuar charakterystyczny dla kultury kantońskiej. Opera kantońska stanowi zresztą odmianę opery chińskiej. Na scenie prezentowane są elementy akrobatyki, a nawet sztuk walki. Na deskach występują największe chińskie gwiazdy opery, jak np. znany w całym państwie artysta – Li Wenmao.

W Foshan funkcjonuje także szkoła sztuk walki, która organizuje spektakularne pokazy dla publiczności. Szkoła ta, Foshan Hongsheng Martial Arts Center, została założona już w 1851 roku przez znanego mistrza Zhang Yana. Centrum popularyzuje odmianę kung-fu – sztukę walki Choy Li Fut, znaną także pod nazwą cailifoquan, popularną na Zachodzie i słynącą z ogromnej skuteczności w walce bezpośredniej. W niektórych pokazach organizowanych przez szkołę uczestniczyły prawdziwe gwiazdy, np. Bruce Lee.

Nocą życie w Foshan zdecydowanie nie śpi – w centrum miasta można zobaczyć pokazy baletu, symfonii i tańców, w tym tradycyjnych tańców lwów. Ten ostatni zwyczaj przywędrował do Chin z Persji. Przy akompaniamencie bębnów czterej mężczyźni, przebrani za różnokolorowe lwy, tańczą, symulując ruchy tych zwierząt, podczas gdy całością dyryguje ostatni, piąty mężczyzna.

Co warto zobaczyć w Foshan?

Foshan oferuje mieszkańcom i turystom dostęp do wielu kin, teatrów, klubów, sal tanecznych i dyskotek. W mieście znajduje się także kilka kręgielni i pole golfowe. Jedną z najważniejszych atrakcji może być spacer po centrum, udanie się do wspomnianej już opery lub na pokaz sztuk walki. Po wszystkim można skierować się do którejś z lokalnych restauracji oferujących kuchnię kantońską.

Warto udać się do świątyni taoistycznej – The Foshan Ancestral Temple. Można w niej zapoznać się z historią i ideami buddyzmu i taoizmu. Ściany świątyni wypełnione są rzeźbami ściennymi przedstawiającymi m.in. węże i żółwie, a w patio świątynnym znajduje się mały zbiornik z żywymi żółwiami. Co ważne, w świątyni mieści się także sala upamiętniająca znawców kung-fu.

Ciekawą propozycją jest również odwiedzenie parku krajobrazowego (Xiqiao Mountain National Forest Park), na terenie którego można podziwiać nie tylko liczne rzeźby Buddy, przedstawiające jego poszczególne uosobienia, ale także smacznie zjeść w restauracji.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Nowy jedwabny szlak. Polska firma spedycyjna planuje transporty ciężarowe do Chin

Nowy jedwabny szlak. Polska firma spedycyjna planuje transporty ciężarowe do Chin
Nowy jedwabny szlak. Polska firma spedycyjna planuje transporty ciężarowe do Chin
TVN Turbo

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: huoguangliang/Getty Images

Pozostałe wiadomości