Podróże

Esbjerg – miejsce dla turystów, którzy cenią aktywny wypoczynek

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Esbjerg w Danii

Region Jutlandii słynie z zapierających dech w piersiach widoków i nadmorskiego klimatu. W jej zachodniej części leży Esbjerg – będący największym duński portem nad Morzem Północnym. Znajdziemy tu wspaniałe, długie i szerokie plaże oraz zachwycające fiordy. Miasto jest odwiedzane przez turystów, którzy cenią aktywny wypoczynek. Popularnym sportem wodnym jest tutaj windsurfing.

Miłośnicy pieszych wędrówek i dzikiej przyrody będą zachwyceni atrakcjami, które oferuje Dania. Esbjerg, z uwagi na czystość wód i doskonałe warunki do uprawiania tej aktywności, cieszy się popularnością również wśród wędkarzy. Pomimo tego iż miasto ma zaledwie ponad sto lat i nie spotkamy tu wiekowych zabytków, warto odwiedzić ten region, aby poczuć prawdziwego ducha hygge i zachwycić się pięknymi krajobrazami.

Esbjerg – atrakcje miasta

Ośrodek uznaje się za stolicę zachodniej Jutlandii. Do połowy XIX wieku była to niewielka rybacka wioska, która zamieniła się w prężnie działający, największy port w kraju wraz z utratą części terytorium. Decyzją parlamentu w Esbjerg rozpoczęła się budowa i już pod koniec XIX wieku zapoczątkowano transport towarów. Dziś ośrodek stanowi ważny węzeł komunikacyjny. Dopłyniemy stąd do wielu miast, a nawet do Wielkiej Brytanii. Jakie atrakcje czekają na turystów?

1. „Ludzie nad morzem” – cztery monumentalne rzeźby znajdujące się na brzegu Morza Północnego. Ich wysokość mierzy prawie 9 metrów. Autorem pomników był duński artysta Svend Wiig Hansen, który stworzył je z okazji 100-lecia uzyskania praw miejskich przez Esbjerg. Dania szczyci się nimi już od 1995 roku. Betonowe rzeźby mają symbolizować spotkanie nieskażonej ludzkości z naturą. Widoczne są inspiracje posągami z Wysp Wielkanocnych, zaś całe dzieło posiada pewien mistyczny klimat, który zachwyca odwiedzających. Pomniki stały się symbolem miasta pomimo tego, że są od niego oddalone o 4 km. Do punktu regularnie kursują autobusy.

Różnice kulturowe

Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Śladami rdzennych mieszkańców AmerykiDzień Dobry TVN
wideo 2/5

2. Muzea – choć Esbjerg jest stosunkowo niewielkim miastem, znajdziemy tu liczne atrakcje związane z kulturą i sztuką. Pierwszym miejscem wartym odwiedzenia jest Muzeum Rybołówstwa i Żeglugi Morskiej. Co ciekawego czeka na nas w środku? Przede wszystkim modele statków, historia związku pomiędzy ludźmi i morzem, a także liczne przyrządy, które służyły nawigatorom. W muzeum znajduje się także restauracja serwująca potrawy z owoców morza, z której rozpościera się niesamowity widok na miasto. Na uwagę zasługują ogromne akwaria ze zwierzętami z Morza Północnego oraz fokarium. W muzeum miejskim natomiast poznamy historię Esbjerg w okresie międzywojennym i w czasie niemieckiej okupacji oraz dzieje portu. Wstąpmy także do Muzeum Sztuki, w którym można podziwiać dzieła współczesnych autorów oraz interaktywne wystawy.

3. Śladami II wojny światowej – w okresie wojennym (od 1940 do 1945 roku) Dania znalazła się pod niemiecką okupacją. W tym czasie w Esbjerg zbudowano bunkier, w którym przebywali żołnierze Luftwaffe, na tym obszarze bowiem znajdowało się kiedyś wojskowe lotnisko. Bunkier odremontowano i przeznaczono do zwiedzania. Obecnie organizowane są w nim noclegi i wykłady poświęcone jego historii.

4. Wieża Ciśnień – to jeden z niewielu zabytków widocznych w mieście. Została zaprojektowana pod koniec XIX wieku. Autor wzorował się na średniowiecznej Nassauer Haus, która znajduje się w Niemczech. Dziś budowla stanowi punkt widokowy, z którego obejrzymy panoramę Esbjerg. W ciągu roku organizowane są tam również różnego typu wystawy.

Esbjerg dla aktywnych

Miasto stanowi prawdziwy raj dla fanów aktywnego spędzania czasu. Jednym z najpopularniejszych sportów uprawianych przez mieszkańców jest golf. Dwa pola z 18 dołkami znajdują się w parku narodowym. Cechują się nie tylko dużym komfortem gry, ale również zachwycającymi widokami. Pola wyróżniają się także bardzo wysokim standardem i należą do najpopularniejszych w Danii. Ciekawym i atrakcyjnym sposobem zwiedzania jest przejażdżka rowerowa. Atrakcje Esbjerg to między innymi doskonale rozwinięta sieć ścieżek rowerowych, które zaprowadzą nas do najciekawszych punktów. Dodatkowo w trakcie jazdy możemy podziwiać cuda natury.

Latem warto odwiedzić zachodnią Jutlandię i zrelaksować się na jednej z nadmorskich plaż. Pierwsze z nich znajdują się już kilka kilometrów od centrum. Planując podróż do Esbjerg, zahaczmy o pobliską wyspę Fanø, na której jest jedna z najładniejszych plaż w kraju. Na wyspę bez problemu dopłyniemy promem. W miesiącach letnich w miejskim parku regularnie odbywają się koncerty. Stąd rozciąga się zachwycający widok na port.

Jeśli zapragniemy zasmakować dzikiej natury, warto odwiedzić Dyrepark, w którym z bliska możemy podziwiać jelenie. Na uwagę zasługują również niewielkie miejskie ogrody – są tam ciekawe rzeźby i parki, w których odpoczniemy po zwiedzaniu. Najpiękniejsze ogrody to Heerup i Olsens Paradis, zaś najbardziej okazałe parki to I.C. Møller Park, Hjerting Beach Park i Vognsbøl Park.

Esbjerg może stanowić doskonały punkt wycieczki. Dzika natura i bliskość morza sprawiają, że po kilku dniach poczujemy się odprężeni i zrelaksowani. Lekko senny klimat miasteczka umożliwia ucieczkę od rzeczywistości i oddanie się w pełni nastrojowi hygge.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Walter Bibikow/Getty Images

Pozostałe wiadomości