Podróże

Enkhuizen w Holandii. Co warto zwiedzić?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Domy przy jednej z wąskich ulic w Enkhuizen w Holandii. Holandia - miasta

Co warto zwiedzić w Enkhuizen? Holandia obfituje w urokliwe miasteczka. Jednym z nich jest właśnie Enkhuizen. Przedstawiamy praktyczne wskazówki i rady dla zwiedzających.

Regiony północno-zachodniej Europy przyciągają turystów jak magnes. Jednym z chętnie odwiedzanych punktów na mapie jest Enkhuizen. Holandia to niewielki kraj, w którym znajduje się to urokliwe miasto. Prezentujemy najciekawsze atrakcje Enkhuizen. Co warto zobaczyć w tej stosunkowo małej, ale pięknej miejscowości?

Enkhuizen – Holandia. Co warto wiedzieć?

Enkhuizen to miasto w prowincji Holandia Północna, znajdujące się w regionie West-Friesland. W przeszłości miasto miało duże znaczenie dla całego kraju i Europy, ponieważ leżało na ważnym szlaku handlowym. W porcie obsługiwane były wymiany towarów z Indii Wschodnich. Enkhuizen otrzymało prawa miejskie w 1355 roku. W połowie XVII wieku Enkhuizen znajdowało się u szczytu potęgi i było jednym z najprężniej rozwijających się portów w Holandii. Posiadało również niezwykle istotną flotę rybacką. Niestety wiele czynników, m.in. zamulenie portu, sprawiło, że miasto utraciło swoje znaczenie. Po wielu latach pozycję tę przejął Amsterdam, który do dziś jest najważniejszym miastem i stolicą Holandii.

Nie zmienia to faktu, że Enkhuizen naprawdę warto odwiedzić. O dawnej świetności miejscowości przypomina piękne stare miasto i liczne zabytki. Niewielka gmina Enkhuizen liczy nieco ponad 18 tysięcy mieszkańców i zajmuje powierzchnię 14 km². Na tej powierzchni kryją się niebanalne atrakcje, które cieszą oczy licznych turystów, ciekawych nadmorskich okolic Holandii.

Przyjemna marina i niepowtarzalny klimat miasteczka kuszą niejednego podróżnika, a turyzm to jedno z najważniejszych źródeł dochodu miasta. Co tak naprawdę warto zobaczyć?

Enkhuizen – Holandia. Co zwiedzić?

Zwiedzanie Enkhuizen warto rozpocząć przy reprezentatywnej ulicy Westerstraat. Każdy mieszkaniec miasta doskonale zna jej nazwę. Ulica przecina niemal całe stare miasto i jest wyłączona z ruchu drogowego, więc można nią swobodnie spacerować.

Westerkerk (Kościół Zachodni) to wniesiona w XV wieku gotycka świątynia. Zachwyca uroczystym charakterem, który zachowała przez wszystkie wieki. W jej wnętrzu znajduje się imponująca szesnastowieczna ambona z płaskorzeźbami Mojżesza i Jana Chrzciciela. Z dzwonnicy Westerkerk widać panoramę całego Enkhuizen. Podobno warto wejść wąskimi i stromymi schodkami dla tego zapierającego dech w piersiach widoku.

Drommedaris to wieża strażnicza, która stanowi pozostałość szesnastowiecznych fortyfikacji. Imponujący budynek utrzymany jest w duchu minionych wieków i zwraca uwagę już z daleka.

Zuiderkerk (Kościół Południowy) to z kolei kościół zbudowany w stylu gotyckim. W jego wnętrzu umieszczone są płyty nagrobkowe z dawnych wieków, które nadają miejscu uroczysty i wręcz onieśmielający charakter. Zwiedzając tę świątynię, można się poczuć, jakby czas zatrzymał się tam przed stuleciami.

Zuiderzeemuseum, czyli rozległe Muzeum Morza Południowego przypomina o dawnych czasach, a także podkreśla nierozerwalny związek Enkhuizen z morzem. Pokazuje styl życia mieszkańców nadmorskich okolic Holandii w minionych latach. Znajduje się na świeżym powietrzu. To wspaniałe miejsce na spacer, które spodoba się zarówno dorosłym, jak i dzieciom.

Sprookjeswonderland, czyli park rozrywki dla najmłodszych daje możliwość ciekawego spędzenia czasu z dziećmi. To tematyczna kraina poświęcona postaciom z baśni, takich jak m.in. "Jaś i Małgosia" czy "Czerwony Kapturek".

Latem Enkhuizen oferuje ciekawą atrakcję – przejażdżkę promem wycieczkowym po jeziorze IJsselmeer. Przy okazji można odwiedzić miasta Stavoren i Urk.

Enkhuizen – Holandia. Ciekawostki i informacje praktyczne

Transport do Enkhuizen w praktyce sprowadza się do podróży pociągiem. To miasteczko turystyczne, dlatego prowadzą do niego tory kolejowe z najważniejszych ośrodków i miast Holandii. Przykładowo podróż z centrum Amsterdamu do Enkhuizen trwa około godziny.

Latem turyści mogą skorzystać z promów, które łączą Enkhuizen z Stavoren, Medemblik i Urk.

W Enkhuizen znajdują się liczne restauracje, w których można spróbować świeżych ryb i owoców morza. Kuchnia holenderska słynie z produkcji smacznych żółtych serów. Warto ich posmakować, będąc w Enkhuizen. Znajdzie się także coś dla amatorów mocniejszych trunków. Typowymi mocnymi napojami alkoholowymi są jenever i berenburg .

Holandię zamieszkuje sporo imigrantów z naszego kraju. Obecność Polaków widać nawet w tym małym miasteczku turystycznym. Znajdujący się w Enkhuizen polski sklep nazywa się "Truskawka", a fanpage tych delikatesów na Facebooku prowadzony jest w naszym ojczystym języku.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Najdłuższa na świecie ścieżka rowerowa, która jest wyłożona panelami fotowoltaicznymi, została otwarta w holenderskim Utrechcie

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Ventura Carmona/Getty Images

Pozostałe wiadomości