Podróże

Duisburg – uroki miasta

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Duisburg to jedno z większych niemieckich miast, które stanowi ważny ośrodek przemysłowy, dysponując największym portem rzecznym na świecie. Położenie na terenie nizinnym, w pobliżu Renu i rzeki Ruhr, że przez cały rok mieszkańcy mogą cieszyć się dobrą pogodą. Jakie atrakcje kryje w sobie to miasto i co warto zobaczyć w pierwszej kolejności?

Ośrodek położony jest na obszarze landu Nadrenia Północna–Westfalia. W czasach średniowiecza należał do Hanzy, co przyczyniło się do jego szybkiego rozwoju w tym okresie. Dziś miasto szczyci się bogatą ofertą kulturalną i licznymi terenami rekreacyjnymi, które powstały na dawnym obszarach przemysłowych. Duisburg może stać się atrakcyjnym punktem wycieczki po zachodnich Niemczech.

Duisburg – największe atrakcje miasta

Region Nadrenii Północnej-Westfalii to największy kraj związkowy Niemiec. Znajdziemy tu tak ciekawe i turystyczne miasta, jak Düsseldorf, Kolonia czy Bonn. Spora grupa odwiedzających ten obszar nie ma pojęcia o atrakcjach, jakie kryje w sobie Willa Königsberg .

Miasto uchodzi za nowoczesne, jednak widoczne są tu elementy dawnej portowej przeszłości. Stare tereny poprzemysłowe zostały zmodernizowane i przekształcone w tereny rekreacyjne, w których regularnie gromadzi się spora grupa turystów i mieszkańców. Specyficzny, portowy klimat sprawia, że wizyta w Duisburgu będzie należeć do niezapomnianych. Co warto zobaczyć?

Duisburg – zwiedzanie

Naszą wyprawę rozpoczynamy od centrum – placu Alte Markt. Znajdziemy tu przepiękny ratusz i ciekawe obiekty sakralne, m.in. powstały w XIV wieku kościół Zbawiciela, który stanowi cenny przykład sztuki gotyckiej. Pod koniec IX wieku w tym samym miejscu stała kaplica, najprawdopodobniej pod patronatem Karola Wielkiego. Obiekt zastąpiono budowlą kamienną, a później romańskim kościołem. Obecny budynek zawdzięcza się zakonowi krzyżackiemu, który w tych czasach osiedlił się na terenie Duisburga. II Wojna Światowa spowodowała zniszczenia obiektu, któremu oryginalny wygląd został przywrócony w latach 60. XX wieku. Cennym zabytkiem jest chrzcielnica z XV wieku i ambona z XVII wieku. Niestety inne wartościowe elementy zostały sprzedane w okresie wojennym. Kolejnym budynkiem, który zasługuje na uwagę, wspomniany już jest ratusz. Wprawdzie jego powstanie datuje się na XIX wiek, jednak z zewnątrz wygląda na dużo starszy. Szczególne wrażenie robi wejście główne i liczne rzeźby. Co ciekawe, w X wieku na obszarze historycznego centrum miasta znajdował się kompleks pałacowy, co potwierdzają liczne badania archeologiczne.

W pobliżu ratusza stoi pomnik o nazwie "Mercatorbrunnen", który został zbudowany na cześć kartografa Gerharda Mercatora, żyjącego w XVI wieku, właśnie w miejscowości Duisburg. Był on jednym z najwybitniejszych uczonych swoich czasów. Posąg powstał w XIX wieku. Cennym obiektem sakralnym znajdującym się w centrum jest także kościół Karmelitów. Jego historia sięga XIII wieku, jednak z powodu zniszczeń spowodowanych II Wojną Światową, budynek został musiał zostać na nowo odbudowany. W jego wnętrzu znajduje się XVI-wieczna figura Madonny z Dzieciątkiem. Wzdłuż deptaka biegnie słynna ścieżka rzeźbiarska, która powstała na przełomie lat 80. i 90. Jej pomysłodawcą był Hartmut Rüdiger. Najsłynniejszym i jednocześnie najbardziej kontrowersyjnym obiektem jest "Life Saver". Duisburg warto odwiedzić zwłaszcza zimą, w okresie przedświątecznym odbywa się tam jarmark bożonarodzeniowy.

Duisburg – co jeszcze warto zobaczyć?

Jedną z najstarszych dzielnic miasta jest Duissern. Znajdziemy tu ogród botaniczny, którego historia sięga końca XIX wieku. W środku podziwiać możemy ogród alpejski i wrzosowy, a także wiele egzotycznych roślin. Po podróżniczych wojażach odpoczniemy w Goerdeler Park, w którym możemy podziwiać wspaniałe kwietniki i stare drzewa. Niedaleko znajduje się także zbudowana w stylu klasycystycznym Willa Königsberg z XIX wieku.

Jedną z największych atrakcji, którą szczyci się Duisburg, jest zoo założone w latach 30. ubiegłego wieku. Na uwagę zasługuje przede wszystkim delfinarium i hodowla koali. Powierzchnia obiektu to blisko 16 hektarów. Najstarszym zachowanym elementem jest akwarium, które powstało w 1951 roku. W sumie wszystkich zwierząt jest około 3 tysięcy. Dzieci mogą dodatkowo spędzić czas na placu zabaw, zaś dorośli zrelaksować się w chińskim ogrodzie.

Pamiętając, że Duisburg to miasto portowe, warto odwiedzić tak zwany port wewnętrzny, który stanowi wizytówkę całej okolicy. W pobliżu znajduje się Muzeum Kultury i Historii Miasta, w którym możemy dowiedzieć się wielu rzeczy na temat lokalnego folkloru, a także prac wspomnianego już Gerharda Mercatora. Warto wybrać się także do Ogrodu Pamięci, który prezentuje pozostałości po dawnej zabudowie miasta. W okolicy znajdziemy liczne budynki związane z działalnością portu. Turyści ciekawi historii tego miejsca mogą zdecydować się na klimatyczny wieczorny rejs statkiem po rzece. Dla fanów aktywnego zwiedzania przeznaczone są wielokilometrowe ścieżki rowerowe, wiodące wzdłuż licznych jezior i leśnych obszarów. Obowiązkowym punktem jest także Rheinpark, gdzie zrelaksujemy się na miejskiej plaży, skorzystamy z obiektów sportowych i przespacerujemy się promenadą ze wspaniałym widokiem na Ren.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Elektrykiem po Europie. Wzdłuż i wszerz. Da się!

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Nikada/Getty Images

Pozostałe wiadomości