Podróże

Nantes – zielone miasto z fantazją

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Andrea Pistolesi / Getty ImagesZamek w Nantes

Miejsce urodzin pisarza Juliusza Verne’a, historyczna stolica Bretanii, miasto o niemal 2000 lat historii. Współcześnie docenione jako najprzyjemniejsze miasto do życia, a także zielona stolica Europy. Czemu w Nantes tak się dobrze mieszka oraz jakie zabytki można podziwiać?

Nantes to nie tylko same zabytki i pachnące magnolią ogrody, ale także zaplecze dla nietuzinkowych projektów artystycznych. W jakim innym miejscu można zwiedzać miasto na gigantycznym maszynowym słoniu?

Nantes – geografia

Nantes to miasto zachodniej części Francji, w Loarze Atlantyckiej, która jest jednym z pięciu departamentów regionu o nazwie Kraj Loary. Przez Nantes płynie rzeka Loara, a od Oceanu Atlantyckiego dzieli miasto jedynie 50 km. W Nantes spotykają się aż trzy rzeki: Loara oraz jej dopływy: Erdre i Sèvre. Nantes liczy ponad 280 tys. mieszkańców, co czyni je szóstym pod względem zaludnienia miastem we Francji.

Historia Nantes

Historię tego miasta zaczęło plemię galijskie Namnetes, które osiedliło się w 70 roku p.n.e. na północnym brzegu Loary, nieopodal zbiegu z rzeką Erdre. Nazwa miasta pochodzi najprawdopodobniej z galijskiego słowa nant (rzeka lub strumień) lub amnites (człowiek rzeki). W 57 roku p.n.e. Juliusz Cezar przejął władzę nad terenami Bretanii, przemieniając miasto w Portus Namnetum. Od epoki średniowiecza miasto nosi nazwę Nantes.

Po licznych najazdach przez ludy Normanów, Franków i Sasów, w 939 roku przejął miasto syn bretońskiego arystokraty Alain Barbe-Torte i uczynił je stolicą księstwa Bretanii. W 1491 roku król Francji Karol VIII zajął Bretanię, a poślubiając Annę Bretońską, ostatnią niezależną księżną Bretonii, przypieczętował wcielenie księstwa do Francji.

W roku 1598 w Nantes wydano edykt nantejski – akt prawny, który zakończył trwające we Francji przez 30 lat wojny religijne. Zapoczątkował on wolność wyznania i równouprawnienie protestantów wobec katolików.

Nantes – atrakcje i zabytki

Les Machines de l’île de Nantes – to park „żywych” maszyn, atrakcja, jakiej nie ma nigdzie na świecie. Les Machines jest projektem artystów François Delarozière i Pierre Orefice, którzy, zainspirowani pracami Leonardo da Vinci i twórczością Juliusza Verne’a, stworzyli ruchome, bajeczne stworzenia. W parku można pojeździć na gigantycznym, ważącym niemal 50 ton maszynowym słoniu, który stał się gwiazdą całej atrakcji. Można także zobaczyć inne fantastyczne wynalazki i przejechać się na trzypiętrowej karuzeli, która przedstawia morski świat ryb, smoków i bestii. To niesamowita zabawa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Jardin des Plantes de Nantes – ponieważ Nantes słynie z zieleni, warto wybrać się chociaż do jednego z miejskich ogrodów botanicznych. Ten jest niemal równie rozrywkowy, co park maszyn. Znajduje się tam wiele figur i instalacji, a wystawa zmieniana jest co roku.

Zamek Książąt Bretońskich (Chateau des Ducs de Bretagne) – ten imponujący renesansowy zamek był świadkiem wielu historycznych wydarzeń, w tym podpisania edyktu nantejskiego. Wewnątrz znajduje się muzeum historii miasta.

Katedra św. Piotra i Pawła – budowana przez ponad 400 lat, reprezentuje późny okres gotyku zwany płomienistym (flamboyant). Ten piękny zabytek charakteryzuje się witrażami na kształt płomieni, strzelistymi łukami i licznymi detalami.

Passage de Pommeraye – ten pasaż z 1843 roku to nie tylko elegancka przestrzeń handlowa, ale także zabytek o wyjątkowych walorach estetycznych.

Muzeum Juliusza Verne’a – słynny pisarz, protoplasta fantastyki, urodził się w Nantes i tam dowiedzieć się można najwięcej o jego życiu i twórczości.

Muzeum Sztuk Pięknych – punkt obowiązkowy dla miłośników sztuki. W zbiorach muzeum znajdują się m.in. dzieła Moneta i Picassa.

Nantes – zielona (i różowa) stolica Europy

W 2013 roku Komisja Europejska przyznała Nantes tytuł zielonej stolicy Europy, doceniając miasto za walkę z zanieczyszczeniami powietrza, redukcję emisji dwutlenku węgla, znakomicie rozwinięty system transportu miejskiego oraz różnorodność biologiczną (na jednego mieszkańca przypada 37 m² terenów zielonych). Nantes, ze względu na wszechobecne w ogrodach i parkach drzewa magnolii, jest nazywane również miastem różowym.

Jak dotrzeć do Nantes?

Najprościej i najszybciej jest wybrać się do Nantes pociągiem z Paryża. Podróż liniami TGV trwa około 2 godziny. Alternatywą dla pociągu jest bus – wiele firm przewozowych oferuje transport do Nantes z większych miast Francji. Niestety nie ma bezpośredniego połączenia lotniczego Warszawa – Nantes czy Gdańsk –Nantes. Można jednak bezpośrednio dotrzeć do Paryża z wielu miast: Warszawy, Gdańska, Krakowa, Poznania i Wrocławia. Ci, którzy zdecydowali się na lot z przesiadką, muszą zarezerwować sobie dodatkową godzinę na dotarcie do przystanku i podróż busem do centrum miasta, gdyż lotnisko w Nantes jest na obrzeżach miasta.

Jak poruszać się po Nantes?

W Nantes najwygodniej przemieszczać się komunikacją miejską lub wypożyczonymi rowerami. Warto rozważyć zakup Nantes City Pass, który umożliwi podróż tramwajami i busami, a także zapewni darmowe wejście do większości z atrakcji (Les Machines de l’île de Nantes, Zamek Książąt Bretońskich, Muzeum Juliusza Verne’a oraz Muzeum Sztuk Pięknych).

Zobacz wideo: Jak tanio kupić dom we Włoszech. Piotr Wojtasik radzi

Jak tanio kupić dom we Włoszech? Piotr Wojtasik radzi
Jak tanio kupić dom we Włoszech? Piotr Wojtasik radzi

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Andrea Pistolesi / Getty Images

Pozostałe wiadomości