Kanion Szaryński – informacje, ciekawostki i dojazd. Co można zobaczyć?

Podróże

Fot. Mariusz Kluzniak / Getty Images

Jednym z miejsc koniecznych do odwiedzenia podczas pobytu w Kazachstanie jest Kanion Szaryński, unikalny i zapierający dech w piersiach zabytek przyrodniczy, który wywrze wrażenie nie tylko na miłośnikach natury. Sprawdź, z czego słynie Kanion Szaryński i jak się do niego dostać.

Kanion Szaryński, nazywany również Kanionem Czaryńskim , to prawdziwy raj dla wielbicieli geologii i naturalnego piękna, które powstało miliony lat temu. Nietypowe warunki sprawiają, że na terenie kanionu można zobaczyć wiele rzadkich roślin. Co roku odkrywane są tam również szczątki pradawnych zwierząt. Nawet najlepsze zdjęcia kanionu nie są w stanie oddać tego, jak bajkowe i magiczne jest to miejsce.

Więcej:

Kanion Szaryński – jak dojechać?

Dojazd do Kanionu Szaryńskiego może być uciążliwy dla osób, które podróżują po Kazachstanie bez własnego środka transportu. Choć można dojechać tu komunikacją publiczną, jest to jednak zadanie dość trudne i czasochłonne, zwłaszcza że ostatni odcinek i tak trzeba będzie przejść pieszo. Nie ma bezpośredniego połączenia między Kanionem Szaryńskim a znajdującymi się w pobliżu miejscowościami – Ałmatami oraz Narynkołem. Udając się na dworzec, warto wcześniej uprzedzić kierowcę busa o tym, że chce się wysiąść pomiędzy punktem początkowym a docelowym, w miarę możliwości jak najbliżej kanionu. Dodatkowo, należy również zapytać, czy i o której będzie opcja powrotu, tak aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Podróżując samochodem nie trzeba martwić się o dojazd i powrót, ma się większą niezależność, a oprócz tego – można przyjechać znacznie bliżej kanionu i nie trzeba organizować tak długiego spaceru. Dzięki temu można poświęcić więcej czasu na zwiedzanie. Większość drogi do Kanionu Szaryńskiego jest asfaltowa, jedynie na kilku ostatnich kilometrach nie należy spodziewać się równego terenu. Nie jest to jednak trasa, która wymaga wypożyczania samochodu terenowego.

Z czego słynie Kanion Szaryński?

Niedaleko Kanionu Szaryńskiego jest kilka miejscowości, w których znajdują się hotele dla turystów. Przykładem takiego miejsca jest wieś Szonży, w której usługi oferowane są na bardzo wysokim poziomie. Niektóre hotele organizują również wycieczki do kanionu, z czego chętnie korzystają osoby, które nie chcą zwiedzać pustynnych obszarów bez przewodnika.

Kanion Szaryński bywa nazywany również kuzynem Wielkiego Kanionu, znajdującego się w Kolorado. Oba obiekty mają podobne rozmiary, a na ich terenie odbywają się podobne procesy geologiczne. W dolinie kanionu znajduje się rzeka Szaryn , pięknie prezentująca się na tle ciemnoczerwonych, wysokich, ogromnych skał.

Kiedy najlepiej zwiedzać Kanion Szaryński?

W regionie, w którym znajduje się Kanion Szaryński, panuje klimat kontynentalny , co sprawia, że miejsce można bez problemu zwiedzać zarówno latem, jak i zimą. Należy wziąć jednak pod uwagę, że w okresie zimowym w Kazachstanie jest dość chłodno i wietrznie, mimo że śnieg nie pada tu zbyt często. Drogi nie są jednak pokryte lodem i można bezpiecznie dojechać do kanionu. Latem jest tam z kolei gorąco i sucho, o czym również należy pamiętać podczas planowania podróży.

Temperatura latem może sięgać nawet do 36°C, największe upały przypadają na miesiące wakacyjne, czyli lipiec i sierpień. W okolicach Kanionu Szaryńskiego niewiele jest miejsc, w których można schować się przed dokuczliwymi promieniami słonecznymi, a jedynym sposobem na ochłodzenie się jest udanie się do rzeki Szaryn, płynącej w dolinie. Najlepszymi porami roku do zwiedzania Kanionu Szaryńskiego są wiosna oraz jesień , kiedy nie trzeba martwić się o temperaturę. To właśnie wtedy można czerpać więcej przyjemności z podziwiania niepowtarzalnych krajobrazów.

Kanion Szaryński – informacje i ciekawostki dla podróżników

Okolice Kanionu Szaryńskiego to miejsca pustynne, na których występują głównie niskie odmiany roślinności . Trudno znaleźć tu drzewo, w którym można by było schować się przed słońcem, dlatego warto już wcześniej przygotować sobie nakrycie głowy oraz okulary. To ważne, szczególnie jeśli podróżuje się latem. Wysokie temperatury i zbyt długie przebywanie na słońcu mogą spowodować udar słoneczny i skutecznie zepsuć cały wyjazd. Odkryte części ciała trzeba zabezpieczyć kremem z filtrem. Warto ubrać się w przewiewne ubrania z naturalnych materiałów i pamiętać o odpowiednich butach. W Kanionie Szaryńskim nie sprawdzą się klapki ani sandały, konieczne będzie obuwie sportowe na grubej podeszwie.

W Kanionie Szaryńskim została wybudowana specjalna strefa dla turystów z Eco Parkiem, w której znajdują się m.in. altanki do odpoczynku oraz kawiarnia. Odwiedzający mogą skorzystać również z szeregu rozrywek, takich jak jazda konna, wędkowanie, minizoo czy wycieczka po safari . Osoby, które chcą przeżyć niezapomnianą przygodę, mogą skorzystać z oferty noclegu na terenie kanionu w specjalnie przygotowanych jurtach.

Poza terenem Eco Parku nie ma sklepów ani naturalnych źródeł wody pitnej, co również należy wziąć pod uwagę podczas planowania wycieczki. Warto spakować co najmniej kilka litrowych butelek wody dla jednej osoby, a także przygotować coś do jedzenia.

Autor: Adrian Adamczyk