Podróże

Czy Babia Góra jest ciężka do zdobycia? Szlaki prowadzące na Babią Górę

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Babia Góra

Babia Góra, ze względu na zmienną pogodę panującą na szlaku, była kiedyś często nazywana Kapryśnicą lub Matką Niepogód. Z powodu jej wysokości określa się ją też Królową Beskidów. Czy Babia Góra jest szczytem trudnym do zdobycia?

Babia Góra ma wysokość 1725 m n.p.m., co czyni ją najwyższym szczytem polskich Beskidów. Wierzchołek Babiej Góry, inaczej Diablak, znajduje się na granicy polsko-słowackiej. Rozciąga się stąd piękny widok od Tatr przez góry Słowacji po Beskidy. Babia Góra jest znana ze zmiennej pogody, dlatego też wybierając się na szczyt, powinniśmy być dobrze przygotowani na różne warunki pogodowe, które mogą się gwałtownie zmieniać.

Babia Góra – legenda wyjaśniająca nazwę szczytu

Jedna z miejscowych legend mówi, że góra powstała wskutek wysypania kamieni przed chatę przez olbrzymią babę. Inna z ludowych przypowieści głosi, że Babia Góra to skamieniała z żalu kochanka zbójnika. Zamieniła się ona w kamienną górę, gdy dowiedziała się, że jej ukochany został zabity. Jeszcze inna lokalna legenda mówi o tym, że zbójnicy w jaskiniach pod górą ukrywali branki.

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Babia Góra – szlaki turystyczne

Wyznaczono kilka szlaków turystycznych na Babią Górę, różniących się między sobą dystansem i stopniem trudności. Zdobywanie Babiej Góry możemy rozpocząć od znakowanego na zielono szlaku, który zaczyna się przy przystanku w Zawoi Markowej. Trasa na Babią Górę przez Zawoję prowadzi przez schronisko w Markowych Szczawinach i jest dosyć męcząca, dlatego mniej doświadczeni turyści przed dalszą podróżą na szczyt góry mogą wypocząć w schronisku.

Szlak z przełęczy Krowiarki na Babią Górę wiedzie Głównym Szlakiem Beskidzkim. Na przełęcz Krowiarki możemy dojechać samochodem – działa tutaj duży parking – lub busem z m.in. z Suchej Beskidzkiej i z Zawoi. Żeby pokonać trasę Krowiarki–Babia Góra, będziemy potrzebować około 2,5 godziny.

Z kolei trasa na Babią Górę „Percią Akademików” jest uważana za najpiękniejszy, a zarazem najtrudniejszy szlak prowadzący na szczyt. Trasa zaczyna się w pobliżu schroniska na Markowych Szczawinach i jest znakowana kolorem żółtym. Prowadzi ona przez północną, najbardziej stromą część góry. Należy pamiętać, że szlak jest jednokierunkowy i służy jedynie do wchodzenia na szczyt. Na najtrudniejszych odcinkach zamontowano dla pomocy łańcuchy i klamry. Zimą „Perć Akademików” jest zamykany ze względów bezpieczeństwa.

Szlaki na Babią Górę prowadzą również od strony słowackiej. Trasa (rozpoczynająca się w pobliżu Chaty Słona Woda) uważana jest za dosyć łatwą i przyjemną. Po około trzech godzinach wędrówki wejdziemy na szczyt góry. Tę opcję mogą wybrać mniej doświadczeni turyści lub osoby o średniej kondycji fizycznej, które chcą po drodze podziwiać piękne górskie widoki. 

Schroniska na Babiej Górze

Pierwsze miejsce noclegowe na Babiej Górze zostało zbudowane na początku XIX wieku. Służyły one jako schron dla arcyksięcia Józefa Habsburga. W połowie XIX na Babiej Górze powstał turystyczny schron „Losertówka”. Zbudowany był on z kamienia, a dach został pokryty gontem. Z powodu niezamykanych drzwi i okien schron został już po kilku latach zniszczony przez gwałtowną pogodę.

Pierwsze typowe schronisko turystyczne powstało na początku XX wieku. W okolicach Babiej Góry w tym czasie niemiecka organizacja turystyczna „Beskidenverein” wyznaczyła w Beskidach Zachodnich pierwsze trasy turystyczne, a następnie pojawił się pomysł zbudowania schroniska. Powstało ono w miejscu pod Głodną Wodą, na wysokości 1616 m n.p.m. Po I wojnie światowej schronisko na krótko znalazło się na terenie Czechosłowacji, a od 1922 roku w granicach Polski. Po II wojnie światowej z powodu pożaru budynek został zniszczony. Dzisiaj po schronisku pozostały jedynie fundamenty.

Obecnie jedynym schroniskiem w okolicach Babiej Góry jest schronisko PTTK Markowe Szczawiny. Znajduje się ono na południowych stokach Babiej Góry na wysokości 1180 m n.p.m. Schronisko działa przez cały rok.

Warunki na Babiej Górze 

Na wyższych partiach Babiej Góry pogoda może być bardzo zmienna – dotyczy to wszystkich pór roku. W drodze na szczyt często wieje porywisty wiatr. W lecie zdarzają się silne, gwałtowne burze. Na Babiej Górze zimą występują śnieżyce i huragany śnieżne, dodatkowo występuje zagrożenie lawinowe. Nierzadko było to przyczyną wypadków wśród turystów, również tych śmiertelnych. Wielu turystów z powodu niesprzyjającej pogody również błądzi, co może być bardzo niebezpieczne dla ich zdrowia, a nawet życia. Dlatego też wybierając się na Babią Górę, powinniśmy być dobrze przygotowani na różne warunki pogodowe. Przed wyruszeniem w trasę najlepiej jest sprawdzić komunikaty GOPR o aktualnych warunkach pogodowych. W Schronisku w Markowych Szczawinach działa placówka GOPR, która czuwa nad bezpieczeństwem turystów.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Maciej K/EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości