Podróże

Wybrzeże Costa Blanca. Co warto tam zobaczyć?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Wybrzeże Costa Blanca w Hiszpanii to popularny region turystyczny. Plaże są tu szerokie, a pogoda słoneczna.

Costa Blanca oznacza po polsku „Białe Wybrzeże”. Obejmuje ono ok. 244 km wybrzeża Morza Śródziemnego w Hiszpanii (we Wspólnocie Autonomicznej Walencji). To popularny region turystyczny z licznymi kąpieliskami. Plaż i malowniczych zatoczek jest tu aż 170. Przez 300 dni w roku panuje tu słoneczna pogoda.

Costa Blanca jest popularna wśród turystów. A to głównie dlatego, że może się pochwalić jednymi z najpiękniejszych plaż w Hiszpanii. Miejscowościami granicznymi są Pilar de la Horadada na południu i Gandia na północy.

Temperatura na wybrzeżu Costa Blanca

Temperatury na Costa Blanca w najcieplejszych miesiącach (lipcu i sierpniu) w dzień wynoszą średnio 30–31 st. C, a w nocy ok. 21 st. C. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń, wtedy średnia temperatura w dzień to ok. 17 st. C, a w nocy 6 st. C. Latem niemal nie pada deszcz, opadów można się spodziewać raczej w zimie.

Ze względu na wysokie temperatury, dość wysokie ceny i dużą liczbę turystów w sezonie wycieczkę na Costa Blanca warto rozważyć wiosną lub jesienią. Temperatury będą wystarczające do komfortowego wypoczynku, a ceny niższe.

Zobacz wideo: Kot podróżnik

Kot podróżnik
Kot podróżnik Źródło: Dzień Dobry TVN

Najważniejsze miasta Costa Blanca

Największymi ośrodkami turystycznymi regionu Costa Blanca są:

  • Alicante – to nieoficjalna stolica Costa Blanca; na starym mieście, Barrio de Cruz, można zobaczyć wiele XIV-wiecznych i późniejszych zabytków;
  • Benidorm – tutaj popularnością cieszy się park rozrywki Terra Mitica, ogród zoologiczny Terra Natura i Aqua Natura Waterpark;
  • Calpe – warto się wybrać na pieszą wycieczkę do parku przyrody El Peñón de Ifach, najmniejszego rezerwatu przyrody w Hiszpanii; z wysokości 332 m można podziwiać panoramę Costa Blanca;
  • Denia – warto tam zobaczyć usytuowany na wzgórzu mauretański zamek z przełomu XI i XII w. i zatrzymać się na posiłek; w 2015 r. miasto zyskało tytuł Kreatywnego Miasta Gastronomii UNESCO;
  • Elche – to miejscowość z gajem palmowym wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a także Rio Safari Park.

Alicante na Costa Blanca

Alicante to jedno z największych miast regionu i centrum turystyczne Costa Blanca. Cieszy się dużą popularnością także wśród polskich turystów, a lotnisko w Alicante (ok. 10 km od miasta) ma bezpośrednie połączenia z Polską.

Na górze Benacantil koło Alicante znajduje się średniowieczny zamek św. Barbary (Castillo de Santa Barbara). Można się tam wybrać na wycieczkę, aby z zabytkowych murów podziwiać widok na zatokę. Wśród budowli sakralnych na uwagę zasługują bazylika św. Marii, katedra św. Mikołaja, a także klasztor i kościół Kapucynów.

Plaże Costa Blanca

Plaże na Costa Blanca bardzo często otrzymują błękitne flagi, co świadczy o ich czystości i dbałości o środowisko na ich terenie. Szczególnie okolice Alicante słyną z licznych błękitnych flag.

Plaża San Juan de Alicante jest piaszczysta, szeroka i popularna wśród turystów. Ma prawie 10 km długości. Znajdują się na niej boiska do siatkówki plażowej, atrakcje dla dzieci, a przy plaży jest także promenada spacerowa. W samym sercu miasta jest piaszczysta plaża miejska Playa del Postiguet. Znajduje się jednak niedaleko ruchliwej ulicy i nie jest zacisznym miejscem. Inną plażą Alicante jest Playa del Urbanova, nazywana też Playa del Saladar. Znajduje się ok. 5 km od centrum miasta, więc jest mniej tłoczna.

Popularna jest także plaża Levante w Benidormie (w mieście są też plaże Albir i Cala Finestrat) oraz plaża la Fossa w Calpe. Wyjątkowo malownicza jest piaszczysto-kamienisto-żwirowa plaża w zatoce Cala del Moraig. Znajduje się niedaleko miasteczka Jávea. Plaża Cala Ambolo w Jávea jest oddzielona od reszty lądu skałami, cała jest dość kamienista. To miejsce plażowania dla nudystów.

Zwiedzanie Costa Blanca – zamki

Prowincja Alicante zawsze była dobrze ufortyfikowana – budowle obronne wznosili zarówno Arabowie, jak i chrześcijanie. Do dziś można podziwiać przepiękne zamki, wieże strażnicze, wieże obronne, forty, ufortyfikowane pałace i wiele innych obiektów. Na terenie regionu Costa Blanca jest aż 230 budowli tego typu. Najważniejsze zamki to m.in.:

  • zamek w Guadalest z VIII–XIII w.,
  • zamek w Biar z XII w.,
  • zamek de Moraira,
  • zamek Castalla.

Costa Blanca – atrakcje

W Alicante warto zobaczyć Muzeum Sztuki XX Wieku (Museo de Arte de Siglo), gdzie eksponowane są dzieła takich hiszpańskich artystów, jak Pablo Picasso i Salvador Dalí. Na uwagę zasługuje też Muzeum Morza i Soli w Torrevieja, Muzeum Pojazdów Zabytkowych w Guadalest oraz Muzeum Archeologiczne i Historyczne Elche.

W pobliżu Alicante coraz większą popularnością wśród turystów cieszą się wodospady Fuente de Algar. Wokół malowniczego wodospadu rozrasta się bujna egzotyczna roślinność parku Les Fonts de l'Algar. To dobre miejsce do kąpieli i nurkowania.

Ciekawą formą spędzania czasu na Costa Blanca jest wycieczka statkiem wzdłuż wybrzeża lub wycieczka na jedną z malowniczych wysp, np. na wyspę Tabarca.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości