Podróże

Wyjazd do Tajlandii – porady podróżnicze. Szczepienia, waluta, leki

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Tajlandia

Podróżowanie po Azji to niesamowita przygoda, nie powinno się jednak decydować na nią bez uprzedniego przygotowania. Planujesz urlop w Tajlandii, ale nie wiesz, co ze sobą zabrać? Sprawdź, co spakować do walizki i o jakich szczepieniach warto pamiętać przed wyjazdem.

Jakie szczepienia do Tajlandii warto wykonać przed wyjazdem?

Ostateczna decyzja, jakie szczepienia wykonasz, należy do ciebie, nie ma bowiem obowiązkowych szczepień, które trzeba zrobić przed przyjazdem do Tajlandii. Istnieją jednak pewne zalecenia, do których możesz się stosować. Wszystko zależy również od miejsca, do którego się wybierasz. Jeśli w twoich planach nie ma wycieczek po dżunglach, a jedynie spacery po mieście i wylegiwanie się na plaży, nie nie musisz decydować się na wszystkie dostępne szczepienia.

Przed przyjazdem do Tajlandii (oraz innych krajów azjatyckich) zaleca się wykonanie szczepień na WZW A, WZW B, dur brzuszny, wściekliznę, cholerę i tężec.

Jaką walutę zabrać do Tajlandii?

W Tajlandii obowiązuje waluta baht, która dzieli się na 100 satangów. Wybierając się w podróż, nie warto jednak wcześniej wymieniać złotówek na miejscową walutę, lepiej zrobić to dopiero po przyjeździe. Powszechnie akceptowane są również karty płatnicze wydawane przez polskie banki. Można korzystać z czeków podróżnych w dolarach. Ceny mogą zmieniać się z dnia na dzień, co wiąże się z wysokim poziomem miesięcznej inflacji, jeśli więc nie ma takiej potrzeby, lepiej nie wymieniać i nie wypłacać gotówki z bankomatów.

Walizka czy plecak – co zabrać do Tajlandii?

Jeśli planujesz urlop, podczas którego będziesz dużo zwiedzać i podróżować po Tajlandii, spakuj swój bagaż do dużego plecaka. Dzięki temu wszystkie rzeczy będziesz mieć zawsze pod ręką i łatwiej będzie je transportować z miejsca na miejsce – zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach, gdzie walizki mogą się okazać dużym utrudnieniem. Podczas aktywnego zwiedzania Tajlandii warto zaopatrzyć się również w małą saszetkę do powieszenia na szyi lub nerkę, w której można schować najważniejsze dokumenty i pieniądze oraz mniejszy plecak, idealny na jednodniowe wycieczki.

Wyjazd do Tajlandii – porady dotyczące pakowania

Dokumenty – co trzeba mieć przy sobie?

Wszystko, co jest niezbędne do wylotu z Polski, warto spakować w pierwszej kolejności do oddzielnej saszetki lub folii. Jeszcze przed zakupem biletów do Tajlandii należy upewnić się, czy posiada się ważny paszport. To dokument, który musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od momentu przekroczenia granicy kraju. Wybierając się w daleką podróż, przygotuj również dwie kserokopie paszportu i schowaj je do bagażu podręcznego oraz rejestrowanego. Skan dokumentu tożsamości możesz wysłać sobie na maila, żeby w razie potrzeby wydrukować go na miejscu. Kolejną niezwykle istotną kwestią jest wiza. Często już w samolotach rozdawane są specjalne formularze do wypełnienia (dane osobowe, numer paszportu oraz lotu, termin pobytu), które później oddaje się urzędnikom na lotnisku w zamian za pieczątkę i wizę obowiązującą przez 30 dni. Wiza, paszport i pieniądze to najważniejsze rzeczy, bez których podróż do Tajlandii nie może się odbyć.

Jakie leki zabrać do Tajlandii?

W turystycznych miejscowościach w Tajlandii bez problemu można dostać większość popularnych leków, jeśli jednak zależy ci na tym, aby mieć sprawdzone środki pod ręką, przygotuj apteczkę podróżną jeszcze przed wyjazdem. Spakuj plastry, tabletki przeciwgorączkowe i na chorobę lokomocyjną, lekarstwa na biegunkę i zaparcia, wapno na alergię oraz środki przeciwko ukąszeniom owadów – tyle, żeby wystarczyło przynajmniej na pierwsze dni. Później lepiej wybrać leki z miejscowego asortymentu, ponieważ zwykle są one skuteczniejsze.

Ubrania i buty, które warto zabrać ze sobą

Do Tajlandii wybieraj obuwie lekkie i wygodne. Zabierz ze sobą japonki, sandały i ulubione buty trekkingowe. Jeśli planujesz wybierać się do bardziej ekskluzywnych tajskich restauracji, zadbaj również o pełne obuwie. W przypadku odzieży warto zdecydować się na naturalne i oddychające materiały, które szybko schną. Co roku w Tajlandii pojawiają się monsuny, które sprawiają, że powietrze jest tak wilgotne, że ubrania mogą przemoczyć się nawet bez kropli deszczu. Jeśli czegoś ci zabraknie, zawsze możesz kupić to na miejscu – ceny odzieży są naprawdę niskie, a wybór ogromny.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Z Polską w sercu zdobywa medale

Z Polską w sercu zdobywa medale
Z Polską w sercu zdobywa medale Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Deejpilot/Getty Images

Pozostałe wiadomości